Wielka gra

Aleksander Kamiński Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM historia
Oficyna Wydawnicza RYTM
II wojna światowa ruch oporu Armia Krajowa Szare Szeregi. Kedyw
historia
2000-01-01
II wojna światowa ruch oporu Armia Krajowa Szare Szeregi. Kedyw

Ta publikacja o charakterze instruktażu dla młodocianych konspiratorów okresu okupacji niemieckiej ma niezwykłą wartość poznawczą dla współczesnego czytelnika i jest cennym źródłem informacji o metodach działania w konspiracji, jak żyć i przetrwać. Wiele z nich pozostaje ciągle aktualnych jako forma oporu i walki.
Uważnemu czytelnikowi lektura tej publikacji powinna...

Ciekawa książka adresowana do harcerzy, powstańców, młodzieży żyjących w okupowanej Polsce. Kilka sztuczek - jak np. tłucz szyby, lub jak uszkodzić samochód, kilka moralizatorskich rad. Książka do której wrócę. Czyta się sprawnie i szybko. Można poczuć klimat "tego lata".

Świetne źródło, z którego możemy się dowiedzieć jak myśleli ludzie tamtych czasów. Wszystko to da się wyczytać ze sposobu, w jaki autor rozmawia z czytelnikiem (młodym człowiekiem żyjącym w latach czterdziestych). Niejednokrotnie pewne akapity skwitujemy szyderczym uśmiechem, ale czytając ten podręcznik, to jakby naprawdę cofnąć się te kilkadziesiąt lat wstecz.

Książka została wydana w 1942 roku w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy. Pozycja miała być popularnym podręcznikiem-instrukcją życia konspiracyjnego dla młodzieży harcerskiej i żołnierzy AK, rozkolportowanych jednak zostało tylko ok. 200 egzemplarzy, resztę zniszczono, gdyż uznano, że treści te mogą zdekonspirować Polaków wobec Niemców. Książkę tę zdobyłam zupełnie przypadkiem...

Treści zawarte w książce, aktualne i inspirujące są również dziś. Nie tylko sztuka konspirowania, ale również odpowiedź na pytanie: "jak żyć?".

• Chcę w prezencie
  • II wojna światowa
  • Historia
  • Harcerstwo, Szare Szeregi
  • 2017

Dodaj cytat z książki Wielka gra