Książęta piastowscy Śląska

Wydawnictwo "Śląsk"
1974-01-01
1974-01-01
Piastowie Śląsk księstwa śląskie biografie

Średniowiecze to ciekawa epoka. Możemy ją widzieć przez pryzmat krucjat, inkwizycji albo przez bardziej krajowe wydarzenia jak bitwa pod Grunwaldem itp. Ale równie ciekawe jest spojrzenie lokalne, gdzie okazuje się że pod naszą miejscowością miała miejsce bitwa. Nie jakaś wielka batalia ale starcie kilku setek rycerzy o pobliskie miasto do którego akurat chdziłeś do szkoły. Codzienne mijałeś jakieś stare kamienne mury o które 500 lat temu ktoś przelał krew. Takie spojrzenie na historię jest również możliwe a o tyle ciekawe, że mamy ją pod własnym nosem.

Jest kilka dużych plusów tej książki, na pewno warto żeby przeczytali ją ludzie ciekawi historii swojego regionu. Przede wszystkim obejmuje ona biogramy wybranych Piastów ale to nie są suche informacje, mamy takie ciekawostki z życia jak przypadku Henryka Brodatego który umarł jako wyklęty przez Kościół jednocześnie mając żonę Jadwigę późniejszą świętą. Dowiemy dlaczego dostał taki przydomek który nadały mu złośliwe języki ludzkie tamtej epoki. Widzimy walki mniej wybitnych synów i przeciętnych wnuków o schedę po swoich wielkich przodkach. Intrygi polityczne, sojusze, bitwy czy wzajemne porywanie się w czym jak mi się wydaje po przeczytaniu książki, niektórzy Piastowie byli prawdziwymi specjalistami ze zręcznością współczesnych oddziałów specjalnych.

Następnym plusem jest to że książka obejmuje Śląsk jako krainę historyczną która nie jest przýłączona do odnowionego Krolestwa Polskiego przez co i nie pojawia się później podręcznikach szkolnych. Dzięki autorowi możemy jednak zapoznać się z późniejszymi dziejami tych terenów do wygaśnięcia dynastii piastowskiej. Coraz bardziej rozdrobniony Śląsk przez ksiażąt piastowskich, którzy przeżyli tych na tronie Krakowskim, poddali się w zależność od innych królestw lub sprzedawali swoje ziemie gdy popadli w długi. Tak kończył ród w prostej linii wywodzący od Bolesława Krzywoustego.

• Średniowiecze
  • Kilkakrotnie