Adam Grywałd

Czytelnik
literatura piękna
1977-01-01
powieść mieszczaństwo romans miłość

O plotkach, plotkarzach i ich niepełnosprawności w rozumieniu drugiego.

„Adam Grywałd” jest powieścią w nurcie modnego w dwudziestoleciu psychologizmu. A jeśli mówimy o psychologizmie, to nieodzowny jest w nim drobiazgowy wgląd w ludzką psychikę, analiza najbardziej wydawałoby sie błahych nawet zdarzeń z życia bohaterów w relacji z psychologią … Jest to ważna informacja dla osób kierujących się stopniem dynamiki akcji przy wyborze lektur -...

Ciekawy główny wątek, fatalna narracja, niepotrzebnie przeciągnięte wątki poboczne (vide podróż i śmierć Hozjusza), niezbyt pogłębiony psychologizm postaci (a taki temat aż się o to prosi).

ciekawa podróz w głąb człowieka.Interesująca powieść psyhologiczna.Kupiłem wydanie z 1958 roku z nierozcietymi stronami.Przykre ,że tak interesujaca lektura musiała czekać aż 54 lata na swoją odsłonę.

Podobno jest to pierwsza polska powieść, w której pojawił się wątek homoseksualny i nie ukrywam, tylko z tego powodu przebrnęłam do końca - gdyby moja motywacja była inna, być może doceniałbym inne walory tej powieści. Albo, wręcz przeciwnie, nie dotarła nawet do połowy.
Nie wiem, czy autor po prostu nie bardzo radził sobie z warsztatem, czy to tylko mało udana próba...

• LGBT
  • LGBT - chcę przeczytać