Graal. Tajemnice Marii Magdaleny

historia
Vesper
978-83-60159-06-4
Święty Graal Maria Magdalena

Legenda o Šwiętym Graalu od wieków rozbudza wyobraźnię poszukiwaczy przygód, artystów i naukowców. W ostatnich latach do jego popularności na pewno przysłużył się Dan Brown w "Kodzie Leonarda da Vinci" czy Steven Spielberg w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata".
Legenda ta wywodzi się z mitologii celtyckiej, ale z czasem została zniekształcona lub celowo zafałszowana, by zwodzić na manowce amatorów poznania tajemnic graala. Tak naprawdę nie wiadomo nawet czym jest graal: szczególnym przedmiotem, pilnie strzeżonym sekretem, czy może tajną grupą broniącą do niej dostępu?
Jean Markale w swej książce opowiada o źródłach legendy o św. Graalu  i wywodzi je z trzech tradycji: gnostycznej, chrześcijańskiej i pogańskiej (opowieści o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu) oraz przedstawia, w jaki sposób one ewoluowały na przestrzeni wieków i ulegały  zniekształceniu. Najbardziej intersującą i tajemniczą wydaje się być ta arturiańska "odnoga", która dała początek różnych okultystycznym i ezoterycznym ruchom, bractwom i zakonom (z Czarnym Zakonem SS Himmlera).
Legenda o Św. Graalu znalazła swoje odzwierciedlenie w szeroko rozumianej filozofii (jako poszukiwanie graala związane z dążeniem do doskonałości),ruchach społeczno-politycznych (np. nazizm),no i oczywiście literaturze i sztuce (autor odwołuje się między innymi do Juliusa Verne'a, George Sand, Drakuli Brana Stokera, Geothe'go, Wagnera, Leonarda da Vinci).
Jest to lekura bardzo intersująca, ale poszukiwacze wielkich sensacji mogliby się poczuć zawiedzeni. Jak dla mnie jest to pozycja trochę porządkująca i poszerzająca posiadaną już wiedzę w temacie.

Książka stanowi - co tu dużo ukrywać - wręcz pasjonujące źródło rzetelnej wiedzy o legendzie Graala, pokazujące jej rozwój i późniejszą symbolikę kulturową. Niestety - doszukiwanie się nawiązań do legend o Graalu w niektórych z przytoczonych przykładów dzieł z bliższych nam czasów jest, jak na mój gust, co najmniej mocno naciągane i nieprzekonujące. Tym niemniej książka jest znakomitym wprowadzeniem do tematu Graala i legend arturiańskich.

Świetne opisany proces narastania legendy Graala w świadomości społeczeństwa.

Świetne opisany proces narastania legendy Graala w świadomości społeczeństwa.

Słaba ta książka, dużo informacji i spekulacji, ale brak rzetelnych źródeł. Autorowi trzeba wierzyć na słowo. Duża frywolność w interpretowaniu tekstów. Nastoletni Chrystus w Indiach?

• FRA
  • Legendy arturiańskie i arturiana