Trzy opowieści

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

1946
1943

Próbowałam znaleźć elementy wspólne łączące te trzy opowiadania, coś, co sprawiło, że tłumacz, czyli Jarosław Iwaszkiewicz je wybrał. Nie udało mi się. Każde z nich jest inne, ma swój niepowtarzalny klimat, ale też każde na swój sposób potrafi przykuć uwagę. Największe wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie Tołstoja. Z wielką wrażliwością opisuje śmierć Iwana Ilicza, mężczyzny czterdziestoparoletniego, ojca i męża, który w samotności zmaga się z chorobą. Główny bohater stopniowo zdaje sobie sprawę z tego, że jego niedomaganie nie jest przejściowe, lecz jest to choroba śmiertelna. Towarzyszymy mu w walce z własnym organizmem, szukaniu lekarstwa, złości na tych wszystkich, którzy są zdrowi, by na koniec ujrzeć przebaczenie i pogodzenie się z losem.
„Step” to opowieść o wędrówce. O poszukiwaniu nieuchwytnego Warłamowa, o wędrówce przez trawy, o powolnym przemieszczaniu się i syceniu się kolorami.
Natomiast „Suchodoły” jest opowiadaniem o przeszłości rodziny splatającej się z teraźniejszością. O zmianach jakie zaszły w życiu poszczególnych członków, o nieszczęśliwej miłości, o obawie przed życiem, która sprawia, że ludzie wegetują w jakimś półśnie lub tracą zmysły. Najbardziej mnie zmęczyło i najmniej sprawiło przyjemności z czytania, swoim poplątaniem i ciężką atmosferą.

Opowiadanie Lwa Tołstoja było bardzo dobre. Podobała mi się przedstawiona przez niego historia, wgłębienie się w psychikę bohatera. "Step" Antoniego Czechowa też przypadł mi do gustu. Uroczy Jegoruszka, intrygujący step... Ciekawe połączenie. I Dymow! Uwielbiany przeze mnie Dymow! "Suchodoły" Iwana Bunina - oceniam na plus. Ładna narracja, nieźle wymyślona fabuła (choć nieco się w niej gubiłam)... Ogółem rzecz biorąc - jestem zadowolona, że to przeczytałam i wypożyczyłam, bo miło spędziłam czas.

Anton Czechow Trzy opowieści Zobacz więcej
Anton Czechow Trzy opowieści Zobacz więcej