Uzależnienie i łaska : miłość, duchowość, uwolnienie

Okładka książki Uzależnienie i łaska : miłość, duchowość, uwolnienie Gerald G. May
Okładka książki Uzależnienie i łaska : miłość, duchowość, uwolnienie
1999-01-01
83-85594-09-4
Ewa Woydyłło
uzależnienie

Bardzo dobre, przekrojowe i wyczerpujące podejście do tematu duchowego rozwoju i uwalniania się od uzależnień (rozumianych w sposób bardzo szeroki i nieoczywisty).

Gerad G. May to amerykański psychiatra, wykładowca akademicki i teolog. W książce Uzależnienie i łaska przedstawia czytelnikowi odważną tezę, że wszyscy jesteśmy uzależnieni. Tak, tak – i Ty i ja! Autor uzasadnia to naprawdę przekonująco. Oczywiście różny może być poziom destrukcyjności określonych uzależnień. Wszystkie jednak są przeciwieństwem wolności. Wszystkie nas zniewalają. Ciekawe jest rozumienie uzależnienia jako „przywiązania pragnienia”, czyli przejęcia energii płynącej z pragnienia i przeznaczenia jej na określone zachowania, które zaczynają kierować życiem. Nie może wtedy skutkować tradycyjna psychoterapia, która opiera się uwalnianiu tłumionych pragnień. Autor jako cel, czy raczej kie-runek dążeń, stawia nieprzywiązanie, które absolutnie nie polega na braku pragnień czy ich tłumieniu. To stan wolności pragnienia. Piękne? Nierealne? Tu też May wyjaśnia wątpliwości, pewien poziom niespełnienia to istota człowieczeństwa, do końca jesteśmy w drodze.
W książce znajdziemy listę uzależnień z podziałem na przyciągające i odpychające, co jest kolejnym ciekawym wątkiem książki. Rzadko spotka się takie rozróżnienie, daje ono do myślenia. Uchylając rąbka tajemnicy, oto kilka przykładów uzależnień według Geralda Maya:
- przyciągające: narkotyki, pieniądze, obraz własnej osoby
- odpychające: brud, dezaprobata, pająki.
Tytuł książki mógłby sugerować, że dotyczy ona jedynie obszaru duchowości. Tak jednak nie jest i to uważam za jej duży atut. Sporo miejsca poświęcone jest również psychicznej i neurobiologicznej naturze uzależnień. To sprawia, że koncepcja autora jest holistyczna, czy po prostu pełna.
Pozostałą część recenzji można znaleźć na blogu: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

• Biblioteka Publiczna
  • Psychoterapeutyczne
  • Uzależnienia
  • Filozofia i Religia
  • Opisane na blogu
  • Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Dodaj cytat z książki Uzależnienie i łaska : miłość, duchowość, uwolnienie