Krzyżyk na drogę

Okładka książki Krzyżyk na drogę Jan Twardowski
Okładka książki Krzyżyk na drogę
Jan Twardowski Wydawnictwo: Znak poezja
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Język:
polski
ISBN:
83-7006-355-1
Tagi:
POEZJA
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4055
404

Na półkach: ,

Czas Wielkiego Postu to doskonała okazja, by na rożne krzyże naszej codzienności popatrzeć trochę inaczej niż do tej pory. Kiedy zachodzimy do Kościołów, żeby pooglądać zawieszone na ścianach Drogi Krzyżowe możemy zauważyć ogromne bogactwo sposobów i form ich wykonań. Przyjmują one niezwykłą postać. Mogą to być tradycyjne drogi malowane, pojawiają się rzeźbione, są figurki, ale też można spotkać takie, które zachwycają swoją oryginalnością. Wpadamy tu w swoisty paradoks, jak oto bowiem może nas zachwycać i poruszać w wymiarze kategorii piękna coś, co jest z natury swej opisem najbardziej bestialskiego i tragicznego doświadczania, jakim była męka i śmierć Jezusa Chrystusa. Okazuje się, że staliśmy się dziś koneserami sztuki, która obrazując nam tamte chwile z założenia ma prowadzić nasze myśli do nich, by pogłębiały i uzmysławiały nam zbawczą rolę tego wydarzenia, a z drugiej nie jesteśmy w stanie już do końca oddzielić naszej oceny tego, w jaki sposób to czyni. I tak oto stają się Drogi Krzyżowe artystycznymi dziełami, które podziwiamy za kunszt i artyzm wykonania. Trochę to nie brzmi, ale widocznie taki model narzucił nam współczesny świat. Ksiądz Twardowski swoim słowem prowadzi nas po drogach, które nie są może takimi kościelnymi dziełami, ale prostymi, skromnymi kapliczkami i pokazując nam ich ulokowanie w rożnych miejscach zwraca przy tym właśnie uwagę na to, żebyśmy nie skupili się na tym, jak są wykonane, z czego i ile w nich kunsztu, ale żebyśmy przenieśli się do miejsc, których są odbiciem i wspomnieniem. To jednocześnie przesłanie dla nas, nie ważne, czy obraz, rzeźba będzie sugestywnie i realistycznie odwzorowała mękę Pana, ważniejsze jest, by była autentycznym źródłem przeżyć, które powinny tej refleksji towarzyszyć, by wchodziły głęboko w naszą duszę i zmieniały nasze serca. Opis śmierci Chrystusa jest jedynym w dziejach religii, który nie jest tylko historycznym zapisem, ale prawdziwym aktem dokonującego się zbawienia, a to musiało się dokonać tylko w taki sposób, by odkupione zostały ludzkie grzechy. Najważniejsza jest więc w drogach teologiczna myśl, a nie sposób prezentacji. Żaden bóg z panteonu znanych bogów nigdy nie zstąpił na ziemię i nie oddał swojego życia za swój lud, nie cierpiał, nie został upokorzony i poniżony i nie złożył największej ofiary jaką była ofiara z własnego życia. Dlatego Droga Krzyżowa mimo, że pełna boleści i cierpienia jest drogą chwały, gdyby jej nie było, nie dokonałoby się zbawienia. Niech więc Chrystus będzie byle jak wyrzeźbiony, niech oprawcy nie są przerażający, to nie jest ważne, istotne jest, żebyśmy patrząc widzieli, co tak naprawdę każda ze stacji nam pokazuje, jaką myśl ze sobą niesie, niech nasze oczy patrzą wyżej, głębiej niech pominą zewnętrzną formę i wejdą w tajemnice. Wtedy Droga Krzyżowa spełni swą funkcje jaką jest przypomnienie i nasza wędrówka za Chrystusem, Takie przesłanie pokazuje nam zbiór tych refleksji Księdza Jana.

Czas Wielkiego Postu to doskonała okazja, by na rożne krzyże naszej codzienności popatrzeć trochę inaczej niż do tej pory. Kiedy zachodzimy do Kościołów, żeby pooglądać zawieszone na ścianach Drogi Krzyżowe możemy zauważyć ogromne bogactwo sposobów i form ich wykonań. Przyjmują one niezwykłą postać. Mogą to być tradycyjne drogi malowane, pojawiają się rzeźbione, są figurki,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    7
  • Chcę przeczytać
    5
  • Ulubione
    2
  • 2015
    1
  • Literatura polska
    1
  • Kanon/Filologia polska
    1
  • Poezja
    1
  • Religia
    1
  • Przeczytane wielokrotnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krzyżyk na drogę


Podobne książki

Przeczytaj także