Kartagina

1998-01-01
1998-01-01
Katarzyna Marczewska
Kartagina starożytność historia

Powiem tak: dużo opracowań historycznych czytałam. O Kartaginie nie miałam bladego pojęcia, za zachętą znajomego sięgnęłam więc po pierwszą lepszą książkę na ten temat, która mi się nawinęła pod ręce.
Dla laika jest ok - to właściwie streszczenie wielu wydarzeń historycznych, takie wprowadzenie do tematu. Pisane dodatkowo prostym językiem.
Niemniej jednak nie mogę tego uznać za pełnowartościową pozycję historyczną, ponieważ autorka wielokrotnie podeszła do zagadnienia bardzo subiektywnie, niepotrzebnie czasem nadmieniając, że Kartagina była niezwykłym miastem. No dobra, ale to często nie pasowało do treści całego akapitu... Niektóre akapity zaś chętnie bym wykreśliła, bo nie pasowały lub były dziwnie napisane (jakby to stwierdził mój promotor na studiach licencjackich, autorka pisze nie na temat).
Cieszę się, że po to sięgnęłam, autorka jednak w jakiś sposób przybliżyła mi historię Kartaginy. Niemniej jednak będę szukać czegoś lepiej opracowanego.

Niemniej jednak nie mogę tego...

Książka prezentuje historię Kartaginy w sposób dość przystępny, ale nadto pobieżny. Niestety, przedstawia stan wiedzy z czasów jej francuskiego wydania w l. 40.

• Wokół miejsc
  • Szafa 3a