Podstawowe wiadomości o islamie, T. 1

Okładka książki Podstawowe wiadomości o islamie, T. 1 Janusz Danecki
Okładka książki Podstawowe wiadomości o islamie, T. 1
Janusz Danecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Świat Orientu filozofia, etyka
filozofia, etyka
Świat Orientu
Wydawnictwo Akademickie Dialog
1998-01-01
1998-01-01
islam historia religii

Okładka książki Islam. Minibook Janusz Danecki, Marek M. Dziekan, Anna Krasnowolska
Islam. Minibook Janusz Danecki, Mar...
Okładka książki Bliski Wschód coraz bliżej Janusz Danecki, Stanisław Sulowski, praca zbiorowa
Bliski Wschód ... Janusz Danecki, Sta...

Dla wszystkich, którzy poszukują informacji o religiach, w tym przypadku o islamie. Podstawowe wiadomości na ten temat znajdziesz właśnie w tej książce. Dobry początek na drodze do zgłębiania wiadomości o islamie.

Kompendium akademickiej wiedzy. Nie dla każdego.

Kompendium akademickiej wiedzy. Nie dla każdego.

Autor stara się w sposób obiektywny ale też bardzo świecki nakreślić czytelnikom informacje dotyczące islamu. Takie pozycje są potrzebne w dobie dezinformacji i kłamstw jakie szerzą się w mediach, zwłaszcza prawicowych. Na minus:
a) czy są to podstawowe informacje o islamie? Mam wrażenie, że autor sięga głębiej i opisuje rzeczy, które przeciętny czytelnik nie będzie chciał czytać. Co za tym idzie...
b) czasem ma się wrażenie (w szczególności pod koniec lektury),że mamy do czynienia z podręcznikiem do arabistyki lub islamistyki. Tak, wiem że autor prawdopodobnie wykłada na tych kierunkach... Myślę, że ta książka jest najbardziej wartościowa właśnie dla studentów ww. kierunków.
c) wspomniana już wyżej świecka perspektywa może osób wierzących (nie tylko muzułmanów) razić.
Tak czy inaczej, książka godna polecenia, na pewno sięgnę po więcej pozycji autora. Wartościowej wiedzy nigdy za mało!

Właściwie jest to podręcznik. Poza podstawową wiedzą zajmuje się przedstawieniem przemian historycznych, istotnych postaci i to w sposób bardzo encyklopedyczny. Nie jest to niestety pozycja zbyt dobra na początek. Brakuje w niej słowniczka występujących, a nie wyjaśnianych terminów, pojawia się zbyt dużo postaci, nurtów i nieszczególnie nadaje się do przeczytania, by lepiej wiedzieć czym islam jest, a czym nie jest.

Powiedziałbym że "Podstawowe wiadomości" są dość rozległe i szczegółowe a co najważniejsze - przedstawione bez urojonego zachwytu dla muzułmanów.

Bardzo dobra książka, jedna z lepszych, jakie czytałam o islamie - jasna, przejrzysta treść, co jest godne uwagi ze względu na niesamowity gąszcz islamskich odłamów i sekt, które autor opisuje przystępnie i w zrozumiały sposób.

• Islam
  • Religia