Szatan i Judasz. Śmierć Judasza

Okładka książki Łowcy wilków. Łowcy złota/ Łowcy Przygód James Oliver Curwood, Jerzy Marlicz
Łowcy wilków. ... James Oliver Curwoo...
Okładka książki Złoto Gór Czarnych. Trylogia indiańska Krystyna Szklarska, Alfred Szklarski
Złoto Gór Czar... Krystyna Szklarska,...
Okładka książki Old Shatterhand i Winnetou Tibor Cs. Horváth, Ernö Zöràd
Old Shatterhan... Tibor Cs. Horváth,&...

Znakomite zakończenie cyklu jedenastu części powieści. Wydaje mi się, że przynajmniej u nas znacznie mniej znanej niż choćby Winnetou, a niesłusznie. Oczywiście moja ocena jest subiektywna, bo to było moje pierwsze spotkanie z Mayem. Mimo wszystko, nawet biorąc poprawkę na pewne założenia autora, zwłaszcza odnośnie Dzikiego Zachodu - to interesujący cykl powieściowy, trzymający poziom przez wszystkie tomy - może poza pierwszym, zwłaszcza początkiem, ale potem jedziemy za westmanami w pełnym galopie. Sięgając po lekturę nie tak dawno temu wydawało mi się, że obalę wspomnienia z czasów młodości - jako nieliczna z lektur nadal bawiła. I to tak, że na jednym oddechu przeczytałem całą serię w trzy dni urlopu. Polecam!

Pozornie wszystko zmierza do rozwiązania - ale na sam koniec intryga jeszcze nabiera kolorów.

Westmani, niedoświadczony Vogel, mroczne pueblo - Karol May w najwyższej formie. Aż się ciśnie na język, żeby napisać coś więcej, ale szkoda pozbawiać przyjemności z czytania - bo warto.

Wracamy do Ameryki :). Tomy dziejące się w Afryce podtrzymują świeżość całej historii - ale jak Dziki Zachód, to Dziki Zachód :). Wkraczamy z przytupem ku tytułowemu pueblu. Ta część skojarzyła mi się trochę z tą częścią przygód Tomka na wojennej ścieżce, chociaż Szklarski pisze w zupełnie innym stylu.

Dalej w Afryce, ale postać Kruger-beja dodaje świeżości dobranej parze bohaterów - na tropie Tomasza Meltona, chociaż w przeciwieństwie do sporej ilości czarnych charakterów, którzy są zwyczajnie głupi - tu May stworzył prawdziwego asa zła.

W tym tomie Afryka już trochę nuży, ale nici intrygi wiją się dalej - znakomicie się czyta.

Kolejny tom intrygi - tym razem w Afryce ( i to razem z Winnetou ). May jest dla mnie genialny - jeden wątek, a w żadnym rozdziale nie czułem, że przeciąga akcję, dodaje jakieś niepotrzebne wątki poboczne itp. Pisarz cały czas w formie -

Harry w rękach Old Shatterhanda - ale to nie koniec przygody - to początek :). Atmosfera się zagęszcza, wiadomo coraz więcej i pojawiają się nowe znaki zapytania - świetne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciąg dalszy rewelacyjnej przygody - oczywiście z dzisiejszej perspektywy widzę pewną "licentia poetica", pewien idealizowany obraz Dzikiego Zachodu, ale nie przeszkadza to w lekturze i dzisiaj. Świetna, świetna lektura

Old Shatterhand - rusznica, magiczny karabin Henry'ego w którym według Indian nie kończą się naboje - i prawdziwy początek przygody, którą czyta się przez wszystkie dziesięć tomów jednym tchem - a wisienką na torcie jest Winnetou, który towarzyszy głównemu bohaterowi do ostatecznej rozprawy z Meltonami..

• Posiadam Historyczne, Kryminały Podróżnicze przygodowe Litera audiobookitura Faktu Eboki Mitologie Wydania papierowe pobrane z internetu
  • Dzieciństwo i młodość
  • Indianie