Dezerter - Poroniona Generacja?

Okładka książki Dezerter - Poroniona Generacja? Krzysztof Bogusław Grabowski
Okładka książki Dezerter - Poroniona Generacja?
Krzysztof Bogusław Grabowski Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2010-11-01
2010-11-01

Z czystym sumieniem dałbym 8* ale, sorry Winnetou, nie przemawia do mnie historia Polski wg Krzysztofa Grabowskiego. Zastrzeżenia kieruję również w stronę części z tekstami. Porządek alfabetyczny, względnie dyskograficzny zapewne byłby bardziej na miejscu niż ten chronologiczny. Niemniej z sentymentem powróciłem do szczenięcych lat, pierwszych jarocińskich festiwali i niemożebnie trzeszczącej, winylowej Kolaboracji II, z której nie trawię jedynie protest songu "Budujesz faszyzm przez nietolerancję". Popełniony raczej jako bunt przeciwko eskalacji napięć na linii milicja - punk - skin (eSBecja) brzmi dziś co najmniej jak wątpliwy kontrargument kogoś spod szyldu LGBT+ABC...

Zespół Dezerter to fenomen na polskim rynku muzycznym. Jak na zespół wywodzący się ze sceny punkowej, trzyma się zadziwiająco długo i krzepko. Zasługuje więc na godną (auto)biografię, która podsumowuje 30-lecie działalności. I ta książka spełnia w zasadzie oczekiwania. Spisywana ręką perkusisty zasługuje na uwagę zwłaszcza na uwagę na początkowy okres działania grupy w latach 80-tych XX wieku.
To nie tylko kwestia historii samej grupy, zaczynającej pod szyldem SS-20, ale także umiejętność stworzenia klimatu wokół niej. Problemy z wydawaniem płyt, potyczki z cenzurą, niesamowity wokal Skandala, udział w festiwalach z cyklu Rock Galicja, występy w Jarocinie… A wszystko ujęte w solidnym wydawnictwie, opatrzonym archiwalnymi zdjęciami oraz reprodukcjami fanzinów. Dla starszych miła pamiątka, dla młodych ciekawa lekcja historii. W końcu nadal kroczymy „ku przyszłości”…
Po wydaniu tej książki grupa wydała jeszcze dwa niepokorne albumy: „Większy zjada mniejszego” (2014) oraz „Kłamstwo to nowa prawda” (2021). Dawna moc wróciła, dobrze byłoby uzupełnić pierwsze wydanie. Niezwykle solidna, charakterna siódemka.

Autorem jest perkusista uznawanej za legendę polskiej grupy punkowej Dezerter. Czyta się nieźle tym bardziej, że z pana Grabowskiego żaden zawodowy pisarz. Jeżeli sam to napisał to naprawdę jest w porządku. Jak sam przyznaje zbyt dobrej pamięci to on nie ma więc jeżeli czytelnik oczekuje encyklopedycznego szczegółu to tutaj tego nie znajdzie.
Jednak ktoś kto pragnie się zapoznać czym w ogóle jest ta grupa, to spokojnie, lektura "Poronionej generacji" jest wystarczająca.
Po części właściwej autor zamieszcza większość tekstów(o ile nie wszystkie) Dezertera, a na samym końcu kilka numerów fanzinu własnego autorstwa. Dla "true" punków może to i jakaś atrakcja, ale dla mnie zupełnie zbędne. Wystarczyła mi historia grupy.
Mi się to dobrze czytało i piszę to ze spokojnym uśmiechem konserwatysty pochylającym się nad zabawnością tego świata.

Jednak ktoś kto pragnie się...

Ich utwory nie wskakiwały w powalających ilościach do mojej playlisty, za to arcyciekawe, hipnotyzujące teksty na dobre zadomowiły się w świadomości, kształtując obraz gorzkiej, trzeźwo rzeźbionej rzeczywistości. Jak autor podkreśla na samym początku, nie jest to opowieść sensacyjna. Książka ta, nie jest też biografią zespołu. Czym zatem jest "Dezerter. Poroniona generacja?" To pozycja, w której Dezerter jest narratorem wszechwiedzącym - staje się pretekstem lub doskonałą okazją do opowiedzenia historii Polski od narodzin zespołu aż do roku 2010, tuż po wydaniu płyty "Prawo do bycia idiotą". Dosyć szybko stałam się świadkiem wszystkich wydarzeń, od unoszącego się pyłu w Jarocinie (1984),aż po znakomite prowokacje z udziałem zespołu Kolaboranci. O tym, jak zaczęło się od The Vibrators, płonący samochód, trasa z Kasią Nosowską, a może podróż do Japonii? Świetne pióro Krzysztofa Grabowskiego i łatwość przelewania opowieści na papier, pozwoliły na przeniesienie się w czasie i zasmakowanie chociażby czasów Dezertera z udziałem charyzmatycznego Skandala. Poznajemy genezę powstawania tekstów, wzbogacamy wiedzę o zespole czytając fragmenty wywiadów i materiały archiwalne w postaci zdjęć, wycinków z gazet. Wiemy, po co powstał Dezerter i dlaczego nie możemy przypisać ich sławie i autografom. To propozycja lektury nie tylko dla fanów Dezertera, ale dla każdego, kto zechce zaprzyjaźnić się z wehikułem czasu i śledzić losy chłopaków, kiedy cieszyli się początkami muzycznej przygody. Teksty są najważniejsze. Ważne dla wielu fanów, dla których owe teksty były komentarzem tego, co działo się w Polsce. Czy nadal są aktualne? Po przeczytaniu książki pewnie zadałabym sobie pytanie: czy Dezerter to moja muzyka? Wyjazd do Spichlerza Polskiego Rocka weryfikuje mnie i moją muzykę, również Dezertera i to, że jest moja. Zweryfikowały to również filmy dokumentalne Leszka Gnoińskiego "Jarocin. Po co wolność?" i "Beats of freedom - zew wolności". Raz jeszcze powtórzę - teksty są najważniejsze.

Czytasz "polski punk" - słyszysz Dezertera. Zespół legenda na naszej scenie undergroundowej, przecierająca szlaki dla wszelkiej maści muzyków, którzy nie boją się mówić, co myślą (choć niektórym można by wyłączyć mikrofony). Krzysztof Grabowski vel Grabarz w swoich wspomnieniach pokazuje jaką krętą drogę przeszedł ze swoimi kumplami, gdy zaczynali po domach kultury na początku stanu wojennego, a skończyli jako swego rodzaju żywa legenda. Nie jest to książka historyczna, a tym bardziej biografia, tak tłumaczy się autor. Spisał po prostu swoje wspomnienia, dodając sporo uwag na temat sytuacji politycznej, społecznej oraz muzycznej. Jego wolne myśli dają świetny obraz świata sprzed trzech i czterech dekad, pokazuje wszelkie problemy, które musieli zwalczyć muzycy, zarówno na gruncie artystycznym (problem z miejscami prób, cenzura),jak i zwykłym, ludzkim (rodzina, przyjaciele, praca). Ukazuje nam świat od trochę innej strony, teraz artysta to celebryta, oni musieli się mocno starać, by utrzymać się na powierzchni. Nie było internetów, powszechnej informacji, trzeba było być konsekwentnym i wiarygodnym, by fani się od ciebie nie odwrócili. Chłopaki walczyli z systemem politycznym, bezmyślnością ludzką, a także ze społeczną znieczulicą wobec innych ludzi, a zwłaszcza zwierząt. Czy coś zmienili? Na pewno myślenie wielu fanów zmieniło swój kierunek, gdy się wsłuchali w wykrzyczane przez Robala proste słowa, których nie trzeba analizować ze słownikiem. Ich przekaz jest prosty, a zarazem uniwersalny - myśl człowieku, nie daj innym robić tego za ciebie.

Przeczytana po raz drugi, wciąż bardzo mi się podoba. Niesamowite, że tu w kraju na pewnym etapie byli już znanym , cenionym zespołem, a jadąc gdzieś za granicę na koncerty spali gdzieś po podłogach. Do polecenia, nie tylko dla fanów Dezertera!

Dezerter to jedna z moich ulubionych kapel,więc nie byłabym sobą gdybym nie przeczytała o niej książki. I to książki,którą napisał Krzysztof Grabowski- perkusista tej punkowej grupy.
Mogę powiedzieć,że Krzysiek odwalił kupę dobrej roboty.
Nic nie zostało pominięte. Historia całego Dezertera,od zakiełkowania w głowie Krzyśka pomysłu na stworzenie zespołu,aż do "Prawo do bycia idiotą".
Dodatkowo mnóstwo zdjęć,wycinków z gazet,fanzinów i tekstów piosenek.

Mogę powiedzieć,że Krzysiek odwalił kupę dobrej roboty.

Lubię książki i lubię Dezertera.
Jak tylko dowiedziałam się,że istnieje kombinacja tych dwóch rzeczy,to pomyślałam sobie,że to musi być dobre. I nie pomyliłam się.
Książka genialna. Jedna z ulubionych.

Lubię książki i lubię Dezertera.
Książka genialna. Jedna z ulubionych.

Za dużo około historyczno - politycznych wtrąceń, ale poza tym daje radę. Mam nadzieje, że ktoś się pokusi o jakąś szerszą monografię, bo jest to zespół, którego historia naprawdę jest fascynująca.

Rewelacyjna pozycja. Czyta się super. POlecam

Rewelacyjna pozycja. Czyta się super. POlecam

• Muzyka
  • Biografie
  • Nie posiadam
  • Typ D: Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Dezerter - Poroniona Generacja?