Hagakure. Ukryte w listowiu

Diamond Books
2012-01-01
2012-01-01
Marek Mydel
Japonia samuraj hagakure kokoro literatura japońska

Yamamoto Tsunetomo, twórca „HAGAKURE” stanowiącej literackie odzwierciedlenie standardów BUSHIDO, w następujący sposób określa kluczowe pryncypia rozwoju Samuraja :

„Droga Samuraja wymaga, między innymi, by zdawał on sobie sprawę z potrzeby bycia gotowym w każdym momencie na weryfikację swej stanowczości. Przygotowując linię działania, Samuraj musi oceniać własne myśli w dzień i w nocy. W zależności od okoliczności bowiem, może on wygrać albo przegrać…”

„Może się zdarzyć, że Samuraj cofa się w rozwoju – mimo iż pozostaje wytrwałym i uważnym – pochopnie dochodząc do wniosku, że osiągnął już wysoki poziom. Zdecydowanie powinien tego unikać. Poprzez wytrwałą pracę musi najpierw doskonale opanować podstawy, aby móc następnie doskonalić techniki, które posiadł. Samurajowi nie wolno nigdy spocząć, przez całe życie musi on wytrwać w ćwiczeniach…..”

(cytaty: Yamamoto Tsunetomo – „Hagakure” / „Zapiski ukryte pod liśćmi”)

Drugi cytat wprost odwołuje się do samurajskiej filozofii konstytuującej także fundamenty BUDO. Jej podstawy określają dwie, kluczowe zasady : „KAISU O KASANERU”, „KIHON O MANABU” – czyli „Doskonalenie poprzez powtarzanie” oraz „Rozwój form bardziej skomplikowanych poprzez wyjście od podstaw i stopniowe nabywanie nowych umiejętności”. Doskonale, - w moim mniemaniu – oddają one japońską filozofię pracy u podstaw, rzetelności, zwracania uwagi na detale i perfekcję w działaniu ….

Dziękuję,

Dariusz Wyspiański - 3 DAN, KENJUTSU RYU HYOHO
DOMO !

Dariusz Wyspiański

Hagakure, Zapiski Ukryte W Liściach, jest ciekawym pismem o codziennych obrzędach Bushi. Jednak, nie jest tak wyrafinowane jak inne pisma związane z tradycją ''Bushi'', wojaków Japońskich. Jest też odrobina wspomnienia o nauce Zen; zbyt mało na zasługę większej oceny. W sumie, to dostatecznie dobre pismo.

Książka nie dla każdego. Jest to zbiór krótkich anegdot, przypowieści, opowieści i rozważań nad różnymi aspektami życia, filozofii postępowania. Najdłuższe mają najwyżej stronę.
Co ciekawe, książka idealnie pokazuje jak odmienna jest filozofia "czasu samurajów" od zasad jakie my wyznajemy. Nad każdym wpisem należy się zastanowić, choć ostrzegam nie każdy da się zrozumieć. Polecam miłośnikom historii i bardziej ambitnym czytelnikom.

Fajna kniga, natomiast bardziej taka, by czasem do niej zajrzeć, po kolei przedzierając się przez pojedyncze myśli. Obecnie nie przeczytałem całości i leży, ale pewnie co jakiś czas będę czytał coraz to kolejny "wpis".

• Japonia
  • Japonia