Księżycowe widmo

Okładka książki Księżycowe widmo Karen Robards
Okładka książki Księżycowe widmo
Karen Robards Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka pod Różą literatura obyczajowa, romans
Biblioteczka pod Różą
Ghost Moon
Prószyński i S-ka
2001-08-27
2001-08-27
Krystyna Sośnicka
romans

Luizjana, sierpień 1999 roku. Olbrzymia rezydencja rodu Archerów, niegdyś właścicieli tamtejszej plantacji, a obecnie biznesmenów w branży szkutniczej stała się przed dwudziestu laty świadkiem tragicznego wydarzenia. Czy faktycznie było to trudne do uzasadnienia samobójstwo młodej dwudziestoośmioletniej, szczęśliwej żony i matki, czy też świetnie przeprowadzone i ukrywane przez lata morderstwo?

Dorosła już teraz córka owej kobiety – Olivia Morrison - wraca po kilku latach nieudanego małżeństwa z własną latoroślą i na prośbę krewnych zadomawia się w swym dawnym domu. Od początku pobytu w rezydencji towarzyszą jej jednak nocne koszmary i bliżej niesprecyzowane, mgliste wspomnienie okoliczności śmierci matki z zapamiętanym dokładnie krzykiem: Uciekaj! Biegnij jak najszybciej!

Meandry losów Archerów, nie zawsze cukierkowe, chociaż luksusowe i światowe, przeplatane są brutalnymi historiami czterech kilkuletnich dziewczynek, które zostały porwane w latach siedemdziesiątych w różnych miejscowościach Luizjany. Zawsze w ten sam sposób: uprowadzone z własnych pokojów w środku nocy, odurzone i wywiezione w nieznanym kierunku, a sprawca nigdy nie został odnaleziony.

Wszystko jednak ma swój kres, a odrażające zbrodnie za przyczyną Olivii wychodzą w końcu na jaw. Dopiero wtedy umiemy połączyć ze sobą porwania kolejnych dziewczynek ze wspomnieniami Olivii. Musicie jednak uzbroić się w cierpliwość, bo w samym zakończeniu otrzymacie w nagrodę znakomitą dawkę pełnowymiarowego horroru! A szczerzę przyznaję, że nie spodziewałam się aż takiego koszmaru.

I chociaż ta książka ma swoje mankamenty, bo wydaje się nieco przegadana i skupiona na niepotrzebnych detalach, to jednak autorka umiejętnie podsyca naszą ciekawość i trudno się oderwać od lektury.

Jest to także doskonała lektura dla wielbicieli romansów, a na podstawie trzech przeczytanych dotąd książek Karen Robards zapewniam, że wątki miłosne wychodzą jej bardzo dobrze😊)

Nie jest to klasyczny romans. Nie ma tu wybuchu gwałtownych uczuć i miłości od pierwszego wejrzenia. Kochankowie nie zakochują się a potem kłócą i lądują w łóżku i dalej się kłócą, przepraszają i żenią.
Ciężko jest mi opisać w miarę sensowny sposób tę książkę. Sama fabuła jest ciekawa i odpowiednio dozowana. Ale mnogość opisów i szczegółów (co mnie obchodzi opis parkingu przed kościołem, albo czy gustowne tapety są w kolorze zgniłej zieleni a posadzka w nakrapiane brązy???) przytłacza i przez to lektura staje się bardzo nużąca. Jest też kilka opisów, które zalatują mi pedofilią i nie chodzi mi o momenty związane z porywaczem dzieci(kto normalny pisze, że tyłeczek ośmiolatki (!) wygląda bardzo zgrabnie w opiętych szortach).
Gdyby wyrzucić wszystkie bezsensowne fragmenty książka miałaby z 90 stron, ale by była przystępniejsza w czytaniu.

"...Setha, z którym kiedyś łączyło ją gorące uczucie" - jest to ewidentny błąd w opisie. Kogos za mocno poniosla tworczosc :)

przeczytane pod tytułem 'Pod upiornym księżycem'

przeczytane pod tytułem 'Pod upiornym księżycem'