Ziemia i popioły

Magdalena Kamińska-Maurugeon
Afganistan literatura afgańska wojna

więcej Więcej

To było tak:
Za górami, zdobywanymi przez wielu dla rekreacji, za lasami obfitującymi w zieloność i pożywienie, była ziemia, która rodziła tylko popiół, kurz i ból.
Afganistan, wojna, bombardowanie wiosek z ludnością cywilną - tak brzmiałby komunikat w środkach masowego przekazu.
Tu jest samotność, cisza i droga.
Fabularnie dzieje się tylko ciut ciut - dziadek uratował...

Smutna opowieść o dziadku podróżującym z kilkuletnim wnuczkiem przez targany wojną Afganistan. Obydwaj stracili bliskich - jedynie ojciec chłopca a syn starca przeżył, gdyż pracował w odległej kopalni - to właśnie do niego udają się dwaj wędrowcy. Chłopiec oprócz krewnych stracił także słuch, czego nie jest świadomy - dla niego, to świat przestał wydawać dźwięki.

Co do...

Beckettowska podróż w poszukiwaniu Godota.

2041

To moje drugie spotkanie z autorem i Afganistanem widzianym jego oczami. Charakterystyczny sposób opowieści wyróżnia tego pisarza spośród innych.
"Ziemia i popioły" to książka przede wszystkim anty-wojenna. Targany niekończącymi się wojnami i sporami Afganistan spływa krwią, jak na okładce książki.

Bardzo krótkie opowiadanie, ale dobre. Współodczuwanie i wspólne cierpienie, wiele emocji.

„Afganistan, lata osiemdziesiąte. Wojna. Dastgir wraz ze swym pięcioletnim wnukiem Jasinem podąża do kopalni, aby odwiedzić syna, który tam pracuje. Dastgir nie wróci z powrotem w rodzinne strony. Jego bliscy zginęli. Jasin przeżył, ale w czasie bombardowania stracił słuch. Malec nie potrafi pojąć, czemu świat przestał wydawać dźwięki”.

Całkiem niesłusznie uznałam, że to...

• 2013
  • Wojenne
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • 2020
  • Poszukuję w bibliotekach
  • Literatura afgańska
  • 0.Powieść

Dodaj cytat z książki Ziemia i popioły