Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza

Okładka książki Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza
Andrew Hunt Wydawnictwo: Wydawnictwo WNT informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Pragmatic programmer : from journeyman to master
Wydawnictwo WNT
2002-01-01
2002-01-01
Data 1. wydania:
1999-10-20
83-204-2672-3
Witold Kraśkiewicz
programowanie

Nie jest to książka, z której każdy wyciągnie 100%. Jeśli nie jesteś stricte programistą, tylko wykonujesz zawód "okołoprogramistyczny" (jak dla mnie będzie to wszelki frontend, praca z danymi, itp.), na pewno niektóre rozdziały wydadzą Ci się zbyt hermetyczne. Tworząc interface aplikacji webowej przy wykorzystaniu HTML, CSS oraz JS nie potrzebujesz zapewne zagłębiać się w tematykę zwalniania zasobów systemowych czy wielowątkowości. Tak samo jak przy budowaniu modelu uczenia maszynowego nie będziesz martwił się współdzieleniem stanu przez aktorów czy ortogonalnością kodu.

Niemniej nie jest to powód, żeby po tę pozycję nie sięgnąć. Wszak każda osoba pracująca w IT powinna stale poszerzać swoje horyzonty, a i książka jest zgrabnie podzielona na krótkie i logiczne rozdziały tematyczne. Dużo porad da się też uogólnić na codzienne dobre praktyki, planowanie czy współpracę w ramach projektu. Stąd uważam tę pozycję za wartościową dla każdej osoby pracującej na co dzień z kodem, nawet jeśli będzie ona użyteczna w różnym stopniu.

Książka ma swoje lata, co trzeba uwzględnić czytając ją. Wiele wspomnianych w niej technologii i narzędzi wypadło z obiegu, przez co niektóre akapity książki są już mało aktualne. Jednak ogólne idee zawarte w niej są uniwersalne. No i jest łatwa w czytaniu :) Każdy programista powinien ją przerobić, a przynajmniej zebrane wskazówki zawarte na ostatnich stronach.

Większość treści powinna być znana każdemu programiście w obecnych czasach, aczkolwiek wiem ,że znajdą się osoby które nie znają tajników tej profesji, i takim osobom polecam z całego serca tę książkę - mimo że jest już wiekowa to większość materiału wpasowuje się w dzisiejsze czasy.

Dbanie o kod:
Jedna wybita szyba (zła decyzja, błędny kod) to najczęście furtka do kolejnej wybitej szyby. W konsekwencji cały projekt zaczyna być lepiony z wybitych szyb.
Warto z pracownikami regularnie wybierać i omawiać wybite szyby, które warto by było poprawić.

Proof of concept:
Dobrze jest napisać program, który w minimalnym stopniu spełnia podstawowe wymagania. Wtedy należy słuchać użytkowników i odbiorców produktu, bo oni mogą zacząć wymieniać nowe funkcjonalności, które sprawią że program będzie lepszy i bardziej użyteczny dla końcowych użytkowników.

- Należy czytać jedną książkę techniczną na kwartał.

W prezentacji produktu ważny jest nie tylko produkt, ale również sposób prezentacji produktu.

Warto zwracać szczególną uwagę na zasadę DRY w projekcie.

Należy systemy budować ortogonalnie.

Nie należy uzależniać naszego systemu od czynników na które nie mamy wpływu (stuktury organizacji, prawo).

Ortogonalne systemy są łatwe do testowania.

Idea pocisku smugowego - napisać system tak szybko i jednoznacznie, aby zweryfikować wymagania ostatecznego systemu. Różnica miedzy Prototypem, polega na tym że prototyp dotyczy części aspektów wybranego systemu. W wyniku prototypu powstaje projekt tymczasowy, w wyniku pocisku smugowego szkielet projektu finalnego.

Nie należy niczego zakładać, należy to udowodnić. Mogą do tego służyć testy.

Kiedy coś pójdzie nie tak, to najlepiej jest odwinąć tranzakcję zamiast próbować naprawić jej błędne skutki.

Abstrakcje żyją dłużej niż szczegóły.

Zespoły żyją dłużej, jeżeli zbudują wokół siebie markę (wewnętrzna nazwa projektu z którą programiści będą chcieć się identyfikować). Można też wymyślić śmieszne logo dla projektu, które będzie umieszczane na wewnętrznych raportach i notatkach.

Sukces aplikacji finalnie nie zależy od tego jak dobrze jest ona napisana, a na ile spełnia ona oczekiwania użytkowników. Należy o tym zawsze pamiętać.

Dbanie o kod:

Proof of concept:

Niektóre tematy opisywane w książce (w szczególności narzędzia) dość mocno straciły na aktualności, jednak duża część poruszanych aspektów jest istotnie ciekawa i pomocna nawet po tylu latach. Wielu mniej doświadczonym programistom ta lektura z pewnością otworzy oczy na wiele spraw i pozwoli stać się lepszymi w swoim zawodzie.

BŁĘDNE TLUMACZENIE.
GRACE HOOPER TO PANI KONTRADMIRAL.
TŁUMACZ NAPISAŁ "KONTRADMIRAŁOWI GRACE'OWI HOOPER'OWI".

BŁĘDNE TLUMACZENIE.
GRACE HOOPER TO PANI KONTRADMIRAL.
TŁUMACZ NAPISAŁ "KONTRADMIRAŁOWI GRACE'OWI HOOPER'OWI".

Jaka jest istota pracy programistów? Jak się doskonalić w tym rzemiośle?

Jaka jest istota pracy programistów? Jak się doskonalić w tym rzemiośle?

Książka pełna ponadczasowych rad.

Książka pełna ponadczasowych rad.

Vademecum dla profesjonalistów

Vademecum dla profesjonalistów

Nie jest to poradnik, a książka ogólnie rozprawiająca o programowaniu. Autor na podstawie własnego doświadczenia oddaje nam wiedzę jak i my powinniśmy podchodzić to tworzenia kodu, aby to nosiło znamiona profesjonalizmu.

Dodaj cytat z książki Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza