Myśli, mowy i rozkazy

Okładka książki Myśli, mowy i rozkazy Józef Piłsudski
Okładka książki Myśli, mowy i rozkazy
Józef Piłsudski Wydawnictwo: Kwadryga publicystyka literacka, eseje
151 str. 2 godz. 31 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Kwadryga
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
151
Czas czytania
2 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
83-85082-01-8
Tagi:
Józef Piłsudski
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku. Antologia Abramele, Antek z Bałut, Szalom Asz, Zygmunt Bartkiewicz, Fred Belin, Mojsze Berszling, Zofia Błaszczykówna, Helena Boguszewska, Zygmunt Ból, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Tomasz Cieślak, Józef Czapski, Jan Czata, Czułek, Daktyl, Józef Długołęcki, Wiktor Dłużniewski, Alfred Döblin, Konstanty Dobrzyński, Tadeusz Fangrat, Oskar Flatt, Marian Gawalewicz, Mordechai Mendel Gelbart, Artur Glisczyński, Eugenia Hołyszewska, Gustawa Jarecka, Mieczysław Jastrun, Józef Jeremski, Icchok Kacenelson, Adolf Kargel, Antoni Kasprowicz, K. Kosaro, Lucjan Kościelecki, Wincenty Kosiakiewicz, Aleksander Kraśniański, Philipp Kreutz, Kuzmicz, Stanisław Łapiński, Kazimierz Laskowski, Richard Lawin, Fritz Löhner-Beda, Malkiel Lusternik, Waleria Marrene-Morzkowska, Stanisław Martynowski, Meteor, Hirsz Milawski, Wujek Mitia, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jerzy Nałęcz, Perec Opoczyński, Hanna Ożogowska, Borys Pasternak, Władysław Pawlak, Tadeusz Peiper, Marian Piechal, Pierrot, Krystyna Pietrych, Józef Piłsudski, Maria Przedborska, Izrael Rabon, Stanisław Rachalewski, Bruno Raymond, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Roth, Władysław Rowiński, Hanna Rudawcowa, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Izrael Jehoszua Singer, Skaz, Kazimierz Sowiński, Wilfried Spectator, Julian Starski, Halina Stawarska, Ludwik Stolarzewicz, Andrzej Strug, Anna Świrszczyńska, Lucjan Szenwald, Berta Teplitzka, Iwan Timkowskij-Kostin, Grzegorz Timofiejew, Adolf Toruńczyk, Władimir Trofimow, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Julian Will, Zofia Wojnarowska, Jan Wolny, Gabriela Zapolska, Stefan Żeromski, M.W. udnicki, E. von Ludwig
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Abramele, Antek z B...
Okładka książki Terrorysta. Wywiad-rzeka z Józefem Piłsudskim Józef Piłsudski, Michał Wójcik
Ocena 5,4
Terrorysta. Wy... Józef Piłsudski, Mi...
Okładka książki Józef Piłsudski. Służba Ojczyźnie Jan Józef Kasprzyk, Józef Piłsudski
Ocena 0,0
Józef Piłsudsk... Jan Józef Kasprzyk,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
259
11

Na półkach: ,

Józef Piłsudski. Socjalista, demokrata i dyktator. Pierwszy i jak na razie jedyny wojskowy sprawujący funkcję Naczelnika Państwa, który owe trzy sposoby sprawowania władzy uprawiał w zależności od konieczności zastanego w ojczyźnie ładu (zwykle jednak był to nieład). Wszystkie te cechy podlane u Naczelnika były sosem romantyka. Wojskowy, który z poletka humanizmu wybrał dla siebie i ukochał do śmierci sztukę słowa. Z Juliusza Słowackiego uczynił króla, wprowadzając jego szczątki w 1927 roku na Wawel. Skuteczność sprawowania władzy przez Piłsudskiego przeszkadzała narodowcom i skrajnej prawicy. Dla pojawienia się Polski znów na mapach Europy niezbędne było - jak się w czasie okazało - kilka elementów: chłopi z głosami socjalistów; prawica Romana Dmowskiego; wojsko pod rządami Piłsudskiego oraz zaplecze finansowe w postaci części majątku pianisty Ignacego Paderewskiego - Paderewskiego który jako ówczesna gwiazda światowej sławy, pobierał za swoje występy wysokie honoraria i dzięki temu finansowo lobbował gdzie trzeba.

Ze zbioru tekstów Naczelnika, które wybrał i opatrzył komentarzem Bohdan Urbankowski, staje przed czytelnikiem właśnie taki - potrójny obraz Józefa Piłsudskiego.

Dwa określenia, które wykorzystałem przy opisie Marszałka, odbierane są po minionych stu latach jako określenia natury wybitnie pejoratywnej. Chodzi oczywiście o socjalistę oraz dyktatora. O socjalizmie autor opracowania - 46 letni wówczas Bogdan Urbankowski - pisał: "socjalizm - sto lat temu to słowo wyglądało nie tak smętnie, jak dziś".

Recenzja w całości na blogu pod adresem: tylkopapierowe.blogspot.com/2018/12/bohdan-urbankowski-pisudski-mysli-mowy.html

Józef Piłsudski. Socjalista, demokrata i dyktator. Pierwszy i jak na razie jedyny wojskowy sprawujący funkcję Naczelnika Państwa, który owe trzy sposoby sprawowania władzy uprawiał w zależności od konieczności zastanego w ojczyźnie ładu (zwykle jednak był to nieład). Wszystkie te cechy podlane u Naczelnika były sosem romantyka. Wojskowy, który z poletka humanizmu wybrał dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

„Powoływać się na Kościuszkę, posługiwać się jego imieniem, zachwycać się nimi solidaryzować się z jego ideałami może każdy bezkarnie, bez konsekwencji i kosztów. Bo Kościuszko nie żyje. Kto solidaryzuje się ze mną, musi płacić wysiłkiem, męką, trudem, ofiarą z wolności, z życia”.

Recenzując i opisując jakąś publikacje, oprawa edytorska (choć jest, naturalnie, czynnikiem istotnym) w zestawieniu z podejmowaną problematyką, znajdującą odzwierciedlenie w tekście ma, w moim przypadku, znaczenie, zdecydowanie drugorzędne i najczęściej nie przywiązuje do niej zbyt dużej uwagi. W przypadku prezentowanej tu książki sytuacja jest jednak zgoła inna, gdyż wysokie standardy dotyczące jakości wydania oraz profesjonalizmu znacznie wykraczają poza obserwowane na księgarskich półkach standardy (duży ukłon w stronę redakcji „Białego Kruka”) i trzeba to wyraźnie podkreślić.

Znakomita jakość papieru, druku, porządna twarda oprawa, dobre zszczycie, wysokiej jakości zdjęcia (często mało znane czy wręcz unikalne) i grafiki, powodują iż będzie to lektura, która posłuży zarówno nam jak i zapewne naszym dzieciom.

Książka Bohdana Urbankowskiego „Józef Piłsudski.Do Polaków” jest zbiorem najważniejszych myśli, przemówień, rozkazów, odezw oraz rozmaitych głębszych refleksji, które stały się udziałem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Dotykają one wielu, różnorodnych zagadnień dotyczących państwa i narodu polskiego, zarówno w czasach współczesnych naszemu bohaterowi jak i tych, rozgrywających się na przestrzeni naszych dziejów: historii, polityki, nauki, ideologii, geopolityki, mentalności, dziedzictwa caratu, dorobku kulturowego, miejsca naszego odrodzonego państwa w gwałtownie zmieniającej się Europie i Święcie.

Są spuścizną, pochodzącą z całego okresu jego bujnej i rozgrywających się na wielu płaszczyznach działalności, począwszy od lat najmłodszych: dzieciństwo (bardzo silne więzy emocjonalne łączące go z matką) lata młodzieńcze i początki zaangażowania w działalności niepodległościową aż po te ważkie momenty, które tak bardzo kojarzą nam się z jego osobą: konspiracja w strukturach podziemnej PPS, głośne akcje zbrojne, tworzenie organizacji strzeleckich, epopeja Legionów, odzyskanie niepodległości, walka o scalenia i utrzymanie granic, wojna polsko bolszewicka 1920 roku i słynny „Cud nad Wisłą”, zamach majowy rządy sanacji.

Lektura podzielona jest na dwa oddzielne rozdziały, zróżnicowane objętościowo i tematyczne „Myśli” oraz „Pisma, mowy i rozkazy”, poprzedzone niesłychanie interesującym, biograficznym szkicem, który przypomni nam i znacznie ułatwi zrozumienie głoszonych przez marszałka, poglądów i tez, adekwatnych do omawianej tematyki oraz konkretnego przedziału czasowego.

Marszałek Józef Piłsudski było postacią zdecydowanie nietuzinkową i wybitną, co do tego nikt nie ma, chyba, wątpliwości (mam przynajmniej taką nadzieje). W dramatycznych dziejowych okolicznościach wziął na siebie ciężar (a był to z pewnością ciężar przytłaczający) odpowiedzialności za kształt i niepodległościowy byt rodzącego się państwa polskiego i bezpieczeństwa jego obywateli. Jego życie i polityczna działalność jest odbiciem pragnień i marzeń, umęczonego wiekami niewoli narodu, dążącego do samostanowienia, niepodległości, niezawisłość oraz rozwoju własnej państwowości i narodowej kultury. To opowieść o człowieku wpisanym w swój czas, ponoszącym konsekwencję przywództwa, zmuszonego do dokonywanie trudnych i bolesnych wyborów, zarówno w polityce wewnętrznej jak i tej toczonej na arenie międzynarodowej. To również ciekawy obraz społeczeństwa polskiego, które po stu dwudziesty trzech latach zniewolenia nie utraciło nadziei na odzyskanie własnego państwa (przewija się tu plejada ważnych postach naszej historii, których postawy i role odegrały decydująca role w tym procesie).

„Rok temu z garścią małą ludzi, źle uzbrojonych i źle wyposażonych, rozpocząłem wojnę. Cały świat stanął wtedy do boju. Nie chciałem pozwolić, by w czasie, gdy na żywym ciele naszej ojczyzny miano wyrąbać mieczami nowe granice państw i narodów, samych tylko Polaków przy tym brakowało. Nie chciałem dopuścić, by na szalach losów, ważących się nad naszymi głowami, na szalach, na które mieczem rzucono, zabrakło szabli polskiej! Że szabla nasza była małą, że nie była godną wielkiego 20-milionowego narodu, nie nasza w tym wina. Nie stał za nami naród, nie mający odwagi spojrzeć olbrzymim wypadkom w oczy i oczekujący w biernej „neutralności” jakiejś dla siebie od kogoś „gwarancji”. Żołnierze! Poszliście za moim rozkazem bez wahania, bez chwili namysłu, czy los wasz nie będzie podobnym do losu tylu poprzedzających nas pokoleń żołnierzy polskich. Poszliście, by stanąć w obronie, jeśli już nie szczęścia ojczyzny, to przynajmniej jej honoru”.

Wybór tekstów (pamiętajmy iż spuścizna Naczelnika jest o wiele większa) bardzo istotnych z poznawczego punktu widzenia pozwoli nam spojrzeć na tą postać zarówno w kontekście wybitnego polityka, męża stanu (dziś, niestety, nie mamy osobistość tego formatu w przeciwieństwie do omawianych w lekturze czasów: Roman Dmowski, Walery Sławek, Wincenty Witos) przywódcy wojskowego, lecz i zwykłego człowieka, zafascynowanego literaturą (Mickiewicz, Słowacki, Krasicki ) czy historią (Napoleon Bonaparte, Powstanie styczniowe 1863 roku). Wyłania nam się twardo stopujący po ziemi realista, polityczny pragmatyk, niestrudzenie dążący do raz obranych celów, posiadający jednak pewien, tak charakterystyczny dla Polaków, romantyczno –szlachecki rys. Być może właśnie dzięki temu uda nam się trochę inaczej spojrzeć się na tę tą niemal spiżową postać a jego liczne decyzje, niekiedy kontrowersyjne i trudne, wydadzą nam się bliższe i bardziej zrozumiałe.

„Żadne zdrowe społeczeństwo nie będzie, bez zdobycia się na opór czynny, znosić gospodarki bandytów, podtrzymywanych przez władze, i władz, podtrzymywanych przez bandytów”.

„Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby”.
Pozycja Bohdana Urbankowskiego „Józef Piłsudski. Do Polaków” jest zdecydowanie warta polecenia ze względu na ogromne walory historyczne, dające czytelnikowi możliwość zmierzenia się z życiem i działalnością wielkiego Polaka oraz jego epoką. Zdecydowanie polecam.

„Powoływać się na Kościuszkę, posługiwać się jego imieniem, zachwycać się nimi solidaryzować się z jego ideałami może każdy bezkarnie, bez konsekwencji i kosztów. Bo Kościuszko nie żyje. Kto solidaryzuje się ze mną, musi płacić wysiłkiem, męką, trudem, ofiarą z wolności, z życia”.

Recenzując i opisując jakąś publikacje, oprawa edytorska (choć jest, naturalnie, czynnikiem ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
678
626

Na półkach:

O, musicie to przeczytać! Piłsudski jakim mało go znamy - z wyjątkiem osób zainteresowanych. Zbiór myśli, opinii, światopoglądu marszałka.

Cóż to nie ma wznowień?! Chyba apologeci marszałka sprawują cenzure:)

Taki przykład przemyśleń Piłsudskiego o narodzie polskim:
,,Naród wspaniały tylko ludzie k***y''

Ten i wiele, wiele innych bon motów w tej niedużej publikacji.

Owszem nie jest książka która zachęci do miłego opowiadania o marszałku, ale przedstawia go jako normalnego człowieka - bez tej zbędnej otoczki. Bodajże są tam także ciekawe intelektualno - filozoficzne teksty Piłsudskiego o sytuacji więźnia a także fragment historycznej pracy o powstaniu styczniowym. Tak, Piłsudski napisał historyczną prace na temat 1863r, a także o 1920r.

O, musicie to przeczytać! Piłsudski jakim mało go znamy - z wyjątkiem osób zainteresowanych. Zbiór myśli, opinii, światopoglądu marszałka.

Cóż to nie ma wznowień?! Chyba apologeci marszałka sprawują cenzure:)

Taki przykład przemyśleń Piłsudskiego o narodzie polskim:
,,Naród wspaniały tylko ludzie k***y''

Ten i wiele, wiele innych bon motów w tej niedużej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    39
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    11
  • Historia
    3
  • Historia/Biografie
    2
  • Esej
    1
  • W bibliotece hufca
    1
  • Własne
    1
  • Szukam
    1
  • Posiadam/Moja biblioteczka
    1

Cytaty

Więcej
Józef Piłsudski Myśli, mowy i rozkazy Zobacz więcej
Józef Piłsudski Myśli, mowy i rozkazy Zobacz więcej
Józef Piłsudski Myśli, mowy i rozkazy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także