Gromy i róże

Okładka książki Gromy i róże Mary Jo Putney
Okładka książki Gromy i róże
Mary Jo Putney Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Upadłe Anioły (tom 1) literatura piękna
Upadłe Anioły (tom 1)
Thunders and Roses
Da Capo
1996-01-01
1996-01-01
Małgorzata Cendrowska-Saganowska
romans Upadłe Anioły

Kiedy kilka miesięcy temu przeczytałam pierwszą książkę Mary Jo Putney, wiedziałam, że jej styl pisania będzie mi się podobał. Tu mamy historię demonicznego i zdolnego do wszystkiego hrabiego i cnotliwą ale z twardym charakterem nauczycielkę ze wsi. O Nicholasie krążą najrozmaitsze plotki i opowieści ale to właśnie do niego zwraca się o pomoc Clare. Widząc jej upór i zawzięcie, a jednocześnie możliwość zabawienia się i uwiedzenia panny, Nicholas zgadza się ale stawia warunek - Clare musi z nim mieszkać przez trzy miesiące. Dla dobra sprawy i twardym postanowieniu o pomocy ludziom z wioski Clare przystaje na to, wiedząc jednocześnie, że naraża na szwank swoją reputację. I tu zaczyna się prawdziwa gra - Nicholas próbuje różnych sztuczek dla swego celu ale przekonuje się, że z Clare nie będzie tak prosto. Tworzy się między nimi nić przyjaźni ale jak to w romansach, zmienia się to w inne uczucie. Mamy tu kopalnię, która jest podłożem całej sytuacji i zaistniałego układu. Bardzo podobało mi się kreślenie postaci Nicholasa - jak się okazuje postaci o skomplikowanym charakterze i nie tak jednoznacznego, jakim widzą go ludzie. Są wrogowie, którzy usiłują osiągnąć swoje niecne cele i niewyjaśnione sprawy z przeszłości Nicholasa. Wszystko lekko napisane, akcja toczy się wartko i czyta się błyskawicznie. Z czystym sumieniem polecam.

Typowy romans historyczny z ciekawą intrygą. Poziom naiwności jak w Harlequinach i podobny schemat. Ona szlachetna, odważna i nietuzinkowa, on przystojny, męski z temperamentem po cygańskiej matce na tle sztywnych zasad arystokracji Anglii początków XIXw. Trochę rzeczywistości pracy w kopalniach w tamtym czasie i bohaterka pragnąca zwrócić uwagą na zły los u możnych tego świata oczywiście z dobrym skutkiem. Miłość, dobre tempo, piękni bohaterowie. Dobrze się czyta. Bajka dla dużych dziewczynek. Polecam.

Książka dość dobra, choć dostrzegam w niej kilka mankamentów. Przykładowo w momencie, gdy w książce pojawia się Madoc, Caroline albo dziadek Nicolasa czytelnik wie już wszystko. W jaką stronę to pójdzie, kto, z kim i dlaczego. Powieść była wciągająca do czasu, kiedy Nicolas i Clare wracają do Penreith. W mojej opinii autorkę wtedy poniosła wyobraźnia i przekombinowała ciągle wałkując te same wątki, które z bardzo interesujących stawały się miejscami po prostu irytujące. Na koniec pojawia się wyjaśnienie historii dotyczącej Michaela, która według mnie po pierwsze nie powinna w ogóle pojawić się w książce, a po drugie konflikt ten pozostaje nazwać mi tylko i wyłącznie jednym określeniem jakie przychodzi mi do głowy, czyli gównoburza. Ponieważ tym właśnie jest cały ten wątek. Ogólnie powieść przyjemna, warta przeczytania, nie ma w niej nic nadzwyczajnego, ale fajnie się ją czyta, a to chyba najważniejsze.

Rewelacyjny romans - napisany lekko i barwnie.

To ten typ powieści, kiedy od pierwszego spotkania bohaterów "iskrzy" i kiedy wiadomo, że wszystko skończy się dobrze.

Śmiałam się szczerze przy niektórych scenach - a zastosowanie stołu bilardowego i bata - uważam za wyjątkowo interesujące.:)

Bardzo podobały mi się sylwetki "Upadłych Aniołów" - czyli czterech przyjaciół z Eton. To chyba trochę mrugnięcie w stronę czterech muszkieterów, ale sympatyczne i niewymuszone.

Polecam na plażę - czyta się błyskawicznie.

PS. Ciekawe, że w romansidłach historycznych - tak wielu głównych bohaterów jest szpiegami Wellingtona:) - nie miałabym nic przeciwko, żeby autorki, choć czasami, wymyślały jakieś normalne zajęcie dla swoich bohaterów. Gdyby Wellington rzeczywiście miał tylu szpiegów - Napoleon chyba nie mógłby normalnie funkcjonować w Europie:)!

Rewelacyjny romans - napisany lekko i barwnie.

Seria o Upadłych Aniołach przypadła mi do gustu. Anglia pełna lordów, hrabiów i książąt, jednym słowem idealnych dżentelmenów, ale... Skąd upadłe anioły? Piękni, uprzejmi, tajemniczy, seksowni - opis głównych bohaterów. Każdy z nich skrywa jakąś tajemnicę coraz bardziej pogrążając się we własnym mroku. Brzmi strasznie, ale z każdego ciemnego tunelu jest jasne wyjście nadające sens istnienia, a nazywają je - kobieta. Historyczna opowieść o miłości, pożądaniu i problemach egzystencjalnych, jak najbardziej przypadła mi do gustu.

Standardowy romans historyczny, w którym główni bohaterowie to demoniczny, nieobliczalny hulaka i nieco powściągliwa, pobożna panna. On stara się użyć podstępów w drodze do obranego celu, jakim jest uwiedzenie cnotliwej panny, ona stara się nie ulec pokusie, jednocześnie osiągając swój cel niesienia pomocy innym w potrzebie. A przy tym wszystkim są też wrogowie szukający zemsty i nie powstrzymujący się przed żadnym nikczemnym czynem. Czyta się szybko i z zaciekawieniem, więc z pewnością można polecić.

Książka posiada ciekawą fabułę której nie da się przewidzieć od początku jak to często się zdarza. Językowo jest poprawnie napisana a dialogi są interesujące. Bohaterka jest córką pastora więc wszyscy wymagają ze będzie najbardziej cnotliwa i posiada głęboką wiarę. Clare nie posiada takiej wielkiej wiary jak wszyscy sądzą ale stara się być taka jak wszyscy by tego chcieli. On jest Mężczyzną targanym przez demony przeszłości któremu pozornie na nikim i niczym nie zależy. Nicholas jest pół cyganem przez co nie jest akceptowany przez wszystkich. Sytuacji nie poprawia jeszcze fakt że został zdradzony przez wszystkich którzy go "kochali". Książka w sam raz na leniwy wieczór.

Niesamowita książka. Polecam wszystkim, którzy oczywiście lubią książki tego typu.

Mimo, iż przeczytałam wiele książek tego gatunku, to z ręką na sercu mogę powiedzieć, że ta historia była jedyna w swoim rodzaju. Na pewno sięgnę po kolejne książki z tego cyklu :)

Dotarłam do połowy i niestety DNF. Książka nuda. Bohaterowie mdli i nijacy. Spodziewałam się czegoś bardziej interesującego.

• Romans historyczny
  • Romans