Szatański wirus

Okładka książki Szatański wirus
Alistair MacLean Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Z Kciukiem kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Z Kciukiem
The Satan Bug
Krajowa Agencja Wydawnicza
1990-01-01
1990-01-01
Marek Cegieła
literatura współczesna literatura angielska XX wiek sensacja broń biologiczna

Okładka książki Pociąg śmierci Alistair MacLean, Alastair MacNeill
Ocena 6,2
Pociąg śmierci Alistair MacLean, A...
Okładka książki Wieża zakładników John Denis, Alistair MacLean
Ocena 6,4
Wieża zakładników John Denis, Alistai...
Okładka książki Nocna Straż Alistair MacLean, Alastair MacNeill
Ocena 6,4
Nocna Straż Alistair MacLean, A...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Główny bohater doświadczony przez los. Tragedia w tajnym, rządowym ośrodku. Akcja, która dąży do katastrofy na niespotykaną dotąd skalę. Wszyscy wydają się czyści, a jednocześnie podejrzani. Nastrój osaczenia i wyścig z czasem. To wszystko znajdziesz w tej powieści.
Alistair MacLean miał pewien specyficzny talent - wspaniale wychodziły mu powieści, których narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Akcja, którą czytelnik widzi oczami głównego bohatera, to u tego akurat autora jest zawsze gwarancją dobrej rozrywki. Zwłaszcza, że owa akcja bynajmniej nie stoi w miejscu, tylko wciąż pędzi naprzód i to ruchem jednostajnie przyspieszonym. Kawal dobrej literatury sensacyjnej - rozrywka na naprawdę wysokim poziomie.

Ostatnio bardzo polubiłam książki o podobnej tematyce, więc chętnie sięgnęłam również po powieść Alistaira MacLeana pt. "Szatański wirus" i się nie zawiodłam.

Lekturę czyta się przyjemnie i bardzo szybko, akcja trzyma w napięciu. Styl powieści troszeczkę przypominał mi niektóre książki Agaty Christie, choć to za dużo powiedziane. Główny bohater, który skądinąd mnie irytował, przez cały czas prowadzi dochodzenie w sprawie kradzieży najbardziej niebezpiecznego wirusa, jaki widział świat. To, co mi przeszkadzało w tej książce, to zadziwiająca, wprost niemożliwa, inteligencja głównego bohatera. Wystarczył jeden szczegół, a on już wszystko wiedział. Mało tego! Kiedy tłumaczył swoje postępowanie innym policjantom (rozumiejącym tyle, co ja - czyli nic), musiałam czasami wracać do tego po kilka razy, żeby zrozumieć, o co mu chodzi. Nawet nie próbowałam dociekać, jak do tego doszedł. Rozumiem, że bohaterowie tego typu lektur zwykle mają takie nadprzyrodzone zdolności, ponieważ inaczej akcja pewnie nie posunęłaby się do przodu. Nie zmienia to faktu, że jest to irytujące. Zakończenie również było dla mnie dość naciągane. Aż trudno mi uwierzyć, że taki był cel tego terrorysty. Mimo wszystko bardzo dobrze się przy tej powieści bawiłam.

Od MacLeana oczekuję wciągającej, trzymającej w napięciu rozrywki- i to w tej książce dostałam. Kryminałów nie kocham ale te Macleana lubię.

Nie moja bajka, powiesc po prosu naiwna. nie polecam

Nie moja bajka, powiesc po prosu naiwna. nie polecam

2053
2042

MacLean w swoim stylu. Światu grozi zagłada, ale oczywiście jest ON. Niezniszczalny superman, który na wszystko znajdzie sposób. Można przeczytać w wolnej chwili, ale nie oczekujcie rewelacji.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Historia z delikatnym polskim akcentem, która co najmniej dwa razy zmienia kierunek.

Po latach ponownie przeczytałem tę powieść, nadal dobra.

Po latach ponownie przeczytałem tę powieść, nadal dobra.

Trochę schematów powieści sensacyjnej,odpowiednia dawka napięcia , sporo lejącej się krwi .Akcja da się przewidzieć.Autor ma w dorobku znacznie lepsze książki.

Nie jest to najlepsza pozycja wśród tytułów McLeana - ale jest to dobry, rzemieślniczy kawałek thrillera z zabójczym wirusem w roli głównej. Mistrz oczywiście trzyma nas w napięciu od pierwszej do ostatniej strony - dobra, ciekawa lektura.

Mało wiarygodna, mocno schematyczna. Po czasie robi się tak przewidywalna, że zaczyna wiać nudą. Dobra na plażę w wydaniu kieszonkowym, przynajmniej nie zajmuje dużo miejsca i nie jest ciężka.

Dodaj cytat z książki Szatański wirus