Bal w operze

2010-01-01
2010-01-01
58 min.
Tuwim poezja

Niestety nie wiem które wydanie tej książki trafiło w moje łapki jednak byłam oczarowana grafikami . Cudeńka. A Tuwim już po raz kolejny mnie pozytywnie zaskoczył , chciałbym tak władać językiem jak on... Polecam. mam nadziej kiedyś wrócić do balu może z większym skupieniem i przeanalizować go ponownie :)

Ciężki wiersz, dzięki któremu możemy poznać twórczość Tuwima z trochę innej strony. Polecam

Na półkach: , , , , , ,

„Bal w operze” sam wpadł mi dzisiaj w ręce, a że to „krócizna”, to naprawdę zajął mi tylko jedną pustą chwilę. Czytałam go już nie raz i nie dwa, a i tak największe wrażenie zrobił na mnie bardzo dawno temu, gdy oglądałam inscenizację na jego podstawie, w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w wykonaniu Teatru Muzycznego z Wrocławia. Wtedy też, najbardziej przemówiła do mnie apokaliptyczna wymowa „Balu…” i chyba wówczas dotarł do mnie jego przerażający sens.
Mistrzowska wirtuozeria słowa Tuwima za każdym razem mnie onieśmiela. Nieodmiennie zaś wzbudza obrzydzenie, zarazem przyciągając do siebie jak magnes, gargantuiczna część czwarta:

„Przy bufecie – żłopanina,
parskanina, mlaskanina,
Burbon z młodym Rastakowskim
Serpentynę flaków wcina,
Na talerzu Donny Diany
Ryczy wół zamordowany…”.

Warto przeczytać. Ku przestrodze i ku opamiętaniu.
I jeszcze poniżej inne próbki maestrii słowa i znaczenia.

„Na żelaznym balkonie
Łbem na dół wisi zając,
Łąkę przewróconą
Jeszcze oglądając”.
*****************
„Adiutanci poczynań i działań, i dziejów,
Atakują Verdun, atakują Pociejów,
Płyną na Celebes transatlantykiem
I płyną rynsztokiem ulicy Dzikiej.
Bułka – grosz,
Czuj
Duch”:
IDE
OLO”.

Wśród literackiego dorobku Juliana Tuwima, "Bal w operze" wyróżnia się swoim niepowtarzalnym wierszowanym stylem oraz malowniczym opisem elitarnego środowiska międzywojennego. Choć utwór jest zapisem pełnym wirtuozerii językowej i precyzji formy, nie jest to jednak dzieło dla każdego.

Tuwim, znany z repertuaru wierszy dla dzieci, w "Balu w operze" zdecydowanie kieruje swoje spojrzenie w stronę świata dorosłych, ukazując świat salonów i elit, które królowały w okresie międzywojennym. Jego opis jest precyzyjny, momentami ironiczny, a zastosowane rymy i metafory są niezaprzeczalnie majstersztykiem poetyckiej sztuki.

Jednakże, mimo swojej literackiej doskonałości, utwór ten może nie przemówić do każdego czytelnika. Brak głębszej treści czy uniwersalnej tematyki, typowej dla dzieł Tuwima adresowanych do dzieci, może sprawić, że dla niektórych czytelników "Bal w operze" pozostanie jedynie kunsztem formalnym, niezbyt angażującym emocjonalnie.

Podsumowując, "Bal w operze" to z pewnością kolejny dowód na geniusz Juliana Tuwima jako poety, ale może nie do końca spełnić oczekiwania czytelnika dorosłego pod względem głębi treściowej i emocjonalnego zaangażowania. Pomimo tego, warto docenić jego piękno językowe i wirtuozerię formy, która pozostaje niezaprzeczalnym majstersztykiem w polskiej literaturze.

Takiego Tuwima nie znałam. Krótki utwór o bardzo ciężkim ładunku. Miałam wrażenie, że zaraz na balu pojawi się sama Małgorzata w towarzystwie Behemota. Gorzki, brutalny, wulgarny, a wręcz obłędny obraz elit, a w tle zwykły szary świat. Trudno się oprzeć tej apokaliptycznej narracji. Liczne, rytmiczne powtorzenia dodatkowo wzmacniają ten "psychodeliczny" klimat.

Czytałam synchronicznie z podglądem na inscenizację utworu na PPA we Wrocławiu, i to było to!. Czytany bez tej pomocy jest trudny w odbiorze.

W swoich rękach trzymałem książkę z 1982 roku wydawnictwa "Czytelnik". Julian Tuwim napisał tę historię w 1936 roku. Według mnie inspiracją była obserwacja ludzi zasypanych obłędnymi ideami i biblijna księga Objawienia świętego Jana. "Bal w operze" wtedy i w latach powojennych wzbudzał kontrowersje w kwestii obyczajowej – i we mnie również. Tekstowi towarzyszyły ilustracje Bronisława Wojciecha Linkego. Interesującą notę edytorską przygotował Tadeusz Januszewski. Bohaterowie stanowili obrzydliwe towarzystwo – treść rysunków też taka była. Ten poemat traktował o zepsuciu moralnym społeczeństwa. Niekiedy fragmenty "Balu w operze" prostacko wyglądały za sprawą mizernych rymów.

"Tłusta panna wygląda:
Która godzina, gówniarzu?
Piąta, kurwo, piąta..."

Tym dziełkiem Julian Tuwim wcale mnie nie zachwycił i nie chcę ponownie tego czytać.

Świetne wydanie. Polecam każdemu. Ilustracje zwalają na kolana.

Świetne wydanie. Polecam każdemu. Ilustracje zwalają na kolana.

Nawet jeśli nie wszystko i nie do końca (dla mnie) zrozumiałe, to czuć prawdziwą, krwistą poezją... i płynie przez żyły, jak tętent spojonych wódką koni, albo płynne, gorące lichwiarskie złoto - aż parzy!

Przeczytana "na raz". Tuwim jest naturalnym geniuszem swobody słowa.

Przeczytana "na raz". Tuwim jest naturalnym geniuszem swobody słowa.

• Poezja
  • Studia

Dodaj cytat z książki Bal w operze