Antychryst

Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
Antichrist
filozofia, etyka
Leopold Staff
Wielkie dzieła filozoficzne
etyka chrześcijańska krytyka filozofia

Nietzsche zabiera się do krytyki Chrześcijaństwa od zupełnie innej strony niż ja to zwykle robiłem. Muszę przyznać, jego wywód ma sens momentami nawet się z nim zgadzam, gdy wchodzimy na wspólne rejony. Jednak środki, które zostały tutaj użyte niestety są takie same jak u religijnych fanatyków. Przesiąknięty nienawiścią język zwyczajnie nie pozwala tego człowieka traktować...

Budząca wiele kontrowersji, ale warta przeczytania. Z jednej strony zetknęłam się z wieloma uprzedzeniami, a z drugiej pod wpływem lektury poddałam pod wątpliwość pojęcia, nad którymi nie zastanawiałam się wcześniej, uznając je za coś naturalnego, pewnego.

Ot, typowy Nicze. Kazano nam go przeczytać na zajęcia. Nie jest zbyt zły, nie powalił też na kolana.

1994

Na półkach: , , , ,

Książka zapewne dla niektórych może okazać się dość kontrowersyjna, jednak dla mnie osobiście wpisuje się dość zgrabnie w pozytywistyczny obraz świata.

Genialna analiza chrześcijaństwa Nietzschego.
Cięty, krytyczny i poetycki język tylko podkreśla ambicję tego filozofa.

Na półkach: , , , , , , ,

Nietzsche, cóż za geniusz, brawo, brawo takich myślicieli nam potrzeba.
Podobnie jak i dzieła Crowleya, filozofia Mistrza nie jest dla każdego, wspomina o tym sam w swoim wprowadzeniu do "Antychrysta", w książce występuje masa metafor i alegorii, a wszystko okraszone dosadnym, czy jak niektórzy czytelnicy wspominają "agresywnym" językiem. Myślę, że zrozumić mogą go tylko...

Jest to moja pierwsza styczność z tym filozofem. Porównując go do innych autorów Nietzsche wydaje się być bardzo agresywny oraz pełen uprzedzeń. Fakt dosyć mocno wypunktował na czym polega sukces chrześcijaństwa na przestrzeni wieków, ale moim zdaniem jego zarzuty są zbyt przesadzone. Brakuje mi tutaj jakiegoś zrównoważenia i widać że autor jest jednostronny.

Wybitna i ponadczasowa krytyka chrześcijaństwa, którą Nietzsche przeprowadził rozbijając religię na pierwsze elementy, i omawiając każdy z nich. Obowiązkowa pozycja dla każdego

Pierwsze moje wrażenie po przeczytaniu 'Antychrysta': jak można napisać książkę tak bardzo nierówną? Niektóre myśli, te dotyczące współczucia czy miłości, wydąły mi się ciekawe, a wręcz rewolucyjne w swym odmiennym podejściu. Była jednak część utworu, która wydała mi się jednym wielkim pomieszaniem z poplątaniem. Po wywodzie filozoficznym oczekiwałabym krókiego chociaż...

Dyskusje

1 158