Poza dobrem i złem

Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
Jenseits von Gut und Bose
2010-01-01
2001-01-01
Stanisław Wyrzykowski
Vis-á-Vis/Etiuda
Filozofia Nietzsche'anizm dobro i zło moralność immoralizm przewartościowanie wartości filozofia życia Nowożytność
Jenseits von Gut und Bose
filozofia, etyka
2010-01-01
Stanisław Wyrzykowski
Meandry Kultury

Tytuł powinien brzmieć raczej "PRZED dobrem i złem". Nicki z sentymentem zapatruje się na czasy prehistoryczne, gdzie mężczyzna ograniczał się do polowania, mordobicia i chędożenia - co wychwyciłem już w Zaratustrze. Zgadzam się z wcześniejszymi opiniami, że Frydryś właściwie wciąż pisze to samo... może ta cała "kontrowersyjność" była tylko środkiem, do sprzedawania książek...

Kupiłem tę książkę pół roku temu, ale nie chciałem jej czytać z jednego powodu: wiedziałem dobrze co w niej przeczytam.
Po tych kilku zbiorach aforyzmów Nietzschego przeczytanych przeze mnie w ciągu czterech lat (nie śpieszyłem się) dochodzę do wniosku, że to właśnie odstęp czasowy między kolejnymi tytułami sprawiał, że dało się to czytać.

Większość tych książek to tak...

Trudna w odbiorze, da się jednak wyłowić wiele interesujących idei z tego gąszczu chaosu. Zdecydowanie dla wytrwałych, a nawet i dla tych niekoniecznie.

nadtypezcek

Nietzscheański immoralizm to grząski grunt do intelektualnych badań, trzeba uważać gdzie się stąpa.

Czytałem wydanie przedwojenne Staffa. Nietzsche specyficzny jest to fakt. Słownikiem myśli Jego jest Tako rzekł Zarathustra. Jego słownikiem myśli jest. Jego Orzeł i Jego Lew. Niech pierwszy ciśnie kamień kto zrozumiał Jego myśl.
Służyć aby rządzić. Sprzeczność jest. Nie wielkim On jest ale Prawdziwym.

Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie.

Napisana zbyt chaotycznie. Większość przedstawionych poglądów i myśli ma się nijak do dzisiejszej rzeczywistości więc nie wiem, czy warto poświęcić czas na jej czytanie. "Tako rzecze Zaratustra" znacznie lepsza.

Godna polecenia każdemu miłośnikowi filozofii Nietzschego.

Przemyślenia o moralności, głębszej treści, przy której czasem trzeba zastanowić się, jaki jest ukryty sens, a innym razem Nietzsche przekazuje życiowe prawdy bardzo prosto, gdzie myślimy "O faktycznie, On miał rację!"

Dyskusje

• Filozofia