Poza dobrem i złem

Friedrich Nietzsche
filozofia, etyka 208 str.
Jenseits von Gut und Bose
2010-01-01
2001-01-01
Stanisław Wyrzykowski
Meandry Kultury
Vis-á-Vis/Etiuda
filozofia, etyka
Filozofia Nietzsche'anizm dobro i zło moralność immoralizm przewartościowanie wartości filozofia życia Nowożytność

Jenseits von Gut und Bose
2010-01-01
Stanisław Wyrzykowski
Meandry Kultury
Vis-á-Vis/Etiuda
filozofia, etyka

Kup książkę

Trudna w odbiorze, da się jednak wyłowić wiele interesujących idei z tego gąszczu chaosu. Zdecydowanie dla wytrwałych, a nawet i dla tych niekoniecznie.

nadtypezcek

Nietzscheański immoralizm to grząski grunt do intelektualnych badań, trzeba uważać gdzie się stąpa.

Czytałem wydanie przedwojenne Staffa. Nietzsche specyficzny jest to fakt. Słownikiem myśli Jego jest Tako rzekł Zarathustra. Jego słownikiem myśli jest. Jego Orzeł i Jego Lew. Niech pierwszy ciśnie kamień kto zrozumiał Jego myśl.
Służyć aby rządzić. Sprzeczność jest. Nie wielkim On jest ale Prawdziwym.

Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie.

Napisana zbyt chaotycznie. Większość przedstawionych poglądów i myśli ma się nijak do dzisiejszej rzeczywistości więc nie wiem, czy warto poświęcić czas na jej czytanie. "Tako rzecze Zaratustra" znacznie lepsza.

Godna polecenia każdemu miłośnikowi filozofii Nietzschego.

Przemyślenia o moralności, głębszej treści, przy której czasem trzeba zastanowić się, jaki jest ukryty sens, a innym razem Nietzsche przekazuje życiowe prawdy bardzo prosto, gdzie myślimy "O faktycznie, On miał rację!"

Ciężki styl, kontrowersyjne poglądy, ale sensowne i niegłupie. Niektóre wypowiedzi sprawiają, że krew zalewa (w końcu kobieta...). Ale to cały Nietzsche, filozof nad filozofami.

Moje ulubione cytaty:

'Jak to pierzcha nuda snadnie, gdy mężczyzna do stóp padnie! '

oraz

'Są dwa rodzaje geniuszu: jeden, co przedewszystkiem płodzi i chce płodzić, drugi, co chętnie zapładniać się pozwala i rodzi.'

Dyskusje