Okładka książki Szable nie rdzewiały czyli Przewagi lisowczyków nad Turkiem srogim pod Cecorą i Chocimiem czynione Bohdan Królikowski
Bohdan Królikowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1983-01-01
1983-01-01
literratura polska XX wiek powieść historyczna

Brawurowo napisana książka w sienkiewiczowskim stylu,którą czyta się jednym tchnieniem.Świetnie oddany klimat epoki pierwszej połowy XVII w. Autor przybliża czytelnikowi zapomnianą,ale bardzo interesującą wyprawę cecorską hetmana Żółkiewskiego oraz jej tragiczny finał.Świetne opisy batalistyczne.Czytając poczujesz szum husarskich skrzydeł, szarże jak błyskawica chorągwi lisowskich, odwrót,a potem paniczną ucieczkę z pod Cecory,strach przed arkanem i strzałą tatarską,ciężką niewolę turecka, straszliwy los galerników, heroiczną obronę obozu pod Chocimiem.
Książka Królikowskiego dostarcza niesamowitych przeżyć, oraz solidną dawkę faktów historycznych.Mnie porwała.

Świetnie napisana książka z pod znaku "płaszcza i szpady" o naszej kawalerii z piekła rodem

• Powieść historyczna
  • Bib