Zdarzenia na brygu Banbury

Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie literatura piękna
Wydawnictwo Morskie
1982-01-01
1982-01-01
literatura współczesna literatura polska XX wiek opowiadanie

Dwa opowiadania z przedmową Marii Janion, obydwa w klimacie marzenia, a raczej koszmaru sennego. W obydwu tekstrach Gombrowicz czerpie pełnymi garściami z tradycji sowizdrzalskich opowieści takich jak "Podróże Guliwera" czy "Przygody barona Munchausena". Trudno się nie uśmiechnąć, towarzysząc bohaterom w kolejnych absurdalnych zwrotach akcji. Jak to u Gombrowicza, za barwną zasłoną utkaną z trzpiotowatych fantasmagorii kryje się zatroskany robaczek filozoficzny.

Osobiście jestem wielkim fanem Gombrowicza i zawsze powracam do jego twórczości. Aczkolwiek, dzisiaj zakończyłem czytać "Zdarzenia na brygu Banbury" i z serca mogę polecić ten tytuł. Autor ten potrafi w taki sposób zawładnąć ludzkim umysłem, że nie da się spać przez kilka nocy. Jest on wirtuozem słowa, a książka ta jest dobrym tego tytułu przykładem. Oczywiście takie tytuły jak "Ferdydurke", "Trans-Atlantyk" czy "Pornografia" są mistrzowskim przykładem talentu Gombrowicza. "Zdarzenia na brygu Banbury" nie zawiera opowiadań prostych, łatwych do zrozumienia czy lekkich. Tutaj, jak zresztą w całej twórczości Gombrowicza, do zrozumienia tekstu potrzebna jest pewna znajomość jego biografii. Twórczość autora tego sama w sobie nie jest dla każdego, ale jeżeli człowiek raz spotka się z jego dziełami będzie miał dwie opcje wyboru: albo go UWIELBIAĆ albo NIENAWIDZIĆ. Nie da się tutaj pozostać neutralnym. Całość twórczości Gombrowicza spaja się w jedną całość i moim zdaniem przeczytanie jednego czy dwóch tytułów z jego dorobku jest bezsensownym ruchem.

Szaleństwo!
Temu Panu:
-wirtuozerii,
-pomysłowości,
-wyobraźni,
-śmiałości i rozmachu, z jakimi realizował swoje zamiary literackie,
odmówić nie sposób.
Gombrowicz? Jestem na tak i polecam!

Szaleństwo!
Temu Panu:
-wirtuozerii,
-pomysłowości,
-wyobraźni,
-śmiałości i rozmachu, z jakimi realizował swoje zamiary literackie,
odmówić nie sposób.
Gombrowicz? Jestem na tak i polecam!

• 2010
  • 366 książek w 366 dni (2016)
  • Przeczytane dawno temu