622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta

Okładka książki 622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta
Stanisław Ignacy Witkiewicz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 1)
Państwowy Instytut Wydawniczy
2013-05-28
1972-01-01
Witkacy literatura polska kobieta romans groteska

Po przeczytaniu najpierw " Pożegnania jesieni", książkę tę odbieram jako młodzieńczy, przydługi eksperyment literacki. W sumie się teraz nie dziwię, że nie została wydana za życia Witkacego.

No i co ja powiem? Witkacy. To wszystko wyjaśnia, moją ocenę także.

Witkacy książką ,,622 upadki Bunga" zabiera nas w niezwykłą, chciałoby się rzec - metafizyczną - podróż. Co należy zaznaczyć, nie doświadczymy podczas niej porywającej, niezwykle rozbudowanej fabuły. Główny urok tej powieści zawarty jest bowiem w tym, co wewnętrzne. Autor prowadząc narrację zaprasza nas do (jakże skomplikowanego!) świata ludzkiego obłędu.

Witkacy potrafi oczarować czytelnika. Od tej książki powinna zacząć się przygoda z tym twórcą. Zabawna, szalona.

genialne fragmenty, - oraz obsesje i szaleństwa;
Witkacy tworzy nowy język dla literatury

Jedna z najdziwniejszych książek jakie miałem w ręku. Pełna barwnych opisów. Zawiła. Trochę niespójna. Rozdygotana i szaleńcza. Ale czego się spodziewać po WITKACYM? Świat stworzony przez wyżej wymienionego demiurga jest tajemniczy, niejasny, w mroku… Dzieją się tam straszliwe zuchwalstwa, orgie, pijatyki… A wszystko to podróż ku poznaniu siebie, ku celowi, ku końcowi....

Książka tak po prostu mnie męczyła. Wiele fragmentów było mało dynamicznych, sytuacje dość chaotyczne, a dialogi i fabuła bardzo zawiła. Witkacy stworzył wiele ciekawych dzieł, ale z pewnością nie jest nim ta książka, o czym może chociażby świadczyć to, że nie chciał jej opublikować.
Dla mnie pozycja ta była zbyt ciężka i z pewnością do niej nie wrócę.

Czytając Morfinę, gdzieś mi się kołatały przeżycia narkomana w towarzystwie kobiety upadłej no i bingo, a w zasadzie Bungo. Sto lat temu, genialny młodzieniec pastwi się literacko nad swoim romansem z piękną femme fatale, pozostając w oparach demonicznego bynajmniej nie platonicznego uczucia. A także pod wpływem nie mniej diabolicznych przyjaciół i psychodelicznych używek....

Książka rzeczywiście stanowi odrobinę ponadprzeciętny erotyk. Dzieło mocno niedojrzałe, miejscami tylko antycypujące poważne tematy w dalszej twórczości Witkacego.

Przeczytałam, ale nie jestem w stanie ocenić.
Witkacy pasjonuje mnie jako postać, ale strasznie ciężko mi się czyta.

• Chcę w prezencie
  • Literatura polska
  • Literatura polska
  • Audiobook
  • 2018

Stanisław Ignacy Witkiewicz 622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta Zobacz więcej