622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta

Stanisław Ignacy Witkiewicz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 1) literatura piękna
2013-05-28
1972-01-01
Państwowy Instytut Wydawniczy
Witkacy literatura polska kobieta romans groteska
Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 1)
literatura piękna
2013-05-28
Witkacy literatura polska kobieta romans groteska

genialne fragmenty, - oraz obsesje i szaleństwa;
Witkacy tworzy nowy język dla literatury

Jedna z najdziwniejszych książek jakie miałem w ręku. Pełna barwnych opisów. Zawiła. Trochę niespójna. Rozdygotana i szaleńcza. Ale czego się spodziewać po WITKACYM? Świat stworzony przez wyżej wymienionego demiurga jest tajemniczy, niejasny, w mroku… Dzieją się tam straszliwe zuchwalstwa, orgie, pijatyki… A wszystko to podróż ku poznaniu siebie, ku celowi, ku końcowi....

Książka tak po prostu mnie męczyła. Wiele fragmentów było mało dynamicznych, sytuacje dość chaotyczne, a dialogi i fabuła bardzo zawiła. Witkacy stworzył wiele ciekawych dzieł, ale z pewnością nie jest nim ta książka, o czym może chociażby świadczyć to, że nie chciał jej opublikować.
Dla mnie pozycja ta była zbyt ciężka i z pewnością do niej nie wrócę.

Czytając Morfinę, gdzieś mi się kołatały przeżycia narkomana w towarzystwie kobiety upadłej no i bingo, a w zasadzie Bungo. Sto lat temu, genialny młodzieniec pastwi się literacko nad swoim romansem z piękną femme fatale, pozostając w oparach demonicznego bynajmniej nie platonicznego uczucia. A także pod wpływem nie mniej diabolicznych przyjaciół i psychodelicznych używek....

Książka rzeczywiście stanowi odrobinę ponadprzeciętny erotyk. Dzieło mocno niedojrzałe, miejscami tylko antycypujące poważne tematy w dalszej twórczości Witkacego.

Przeczytałam, ale nie jestem w stanie ocenić.
Witkacy pasjonuje mnie jako postać, ale strasznie ciężko mi się czyta.

Na półkach: , , , , , , ,

Po przeczytaniu "622 Upadki Bunga" zakochałem się w prozie Witkacego. Wiem, że niektórzy zarzucają mu iż jego pierwsze dzieło to nie to samo co późniejsza twórczość, ale dla mnie to jest fenomenalna historia, co prawda miejscami niedopracowana, pewnie gdyby Witkacy zdecydował się wydać swoją pierwszą książkę doszlifowałby ją na tip top.

Akcja dzieje się w epoce...

nieco bełkotliwy i sflaczały wywód, mnóstwo powtórzeń i dłużyzn przyprawiających o potężną irytację, jedyne przebłyski czegoś wartościowego dotyczą rozważań o formie, roli artysty i twórczości oraz miejscami oryginalne dialogi i poetyzujący język opisu

Młodzieńcza, genialna, mroczna, autobiograficzna opowieść Witkacego, nie tylko o la femme fatale, lecz i wpływie na otoczenie demiurga, erotomana Bronisława Malinowskiego, który kosił wszystko, co pod ręką, w tym też samego autora. Przypomnę od razu, że już jako sławny etnolog, autor bestsellera wszech czasów, pt "Życie ...

Ciekawa pozycja, ciekawa. Niepotrzebnie przed lekturą doczytałam, że jest to literackie przetworzenie rzeczywistego romansu autora z aktorką Ireną Solską - podczas czytania, zamiast wytworzonej dzięki wyobraźni twarzy Bunga, nieustannie widziałam Witkacego (nie ujmując artyście "przystojności"). Po pierwszych kilkudziesięciu stronach miałam ochotę zrezygnować, ponieważ to,...

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Literatura polska
  • Literatura polska
  • Chcę mieć
  • Literatura
więcej mniej

Stanisław Ignacy Witkiewicz 622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta Zobacz więcej