Wąż morski, czyli opowieść Jeana-Marie Cabidoulina

Okładka książki Wąż morski, czyli opowieść Jeana-Marie Cabidoulina Juliusz Verne
Okładka książki Wąż morski, czyli opowieść Jeana-Marie Cabidoulina
Juliusz Verne Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Podróże z Verne'em [Zielona Sowa] powieść przygodowa
powieść przygodowa
Podróże z Verne'em [Zielona Sowa]
Les histoires de Jean-Marie Cabidoulin
Zielona Sowa
2009-01-01
2009-01-01
Barbara Supernat
wąż morski czyli opowieść jeana marie cabidoulina

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Wydanie z 1994 roku, twarda okładka.

Francuski statek wielorybniczy "Saint-Enoch" rozpoczyna kolejny sezon połowów. Czy wróci z tej wyprawy ?

Bardzo fajna książka przygodowa, trochę fantazy, trochę thriller.
Bohaterowie jak to u Juliusza Verne to twardzi marynarze, profesjonaliści, nastawieni na zadanie. Język książki dość surowy - funkcjonalny, opisy ograniczone do niezbędnego minimum. Charakterystyka bohaterów przedstawiona pod katem skutecznego wykonywania zadań - bez zbędnych analiz cech charakteru, rozterek wewnętrznych, itp.

Poznawczo, treść książki bardzo na plus. Verne jako orędownik postępu i rozwoju cywilizacyjnego, przedstawia nam mnóstwo zagadnień dotyczących między innymi tematyki morskiej, ożeglowania okrętu, specyfiki połowów wielorybów. Jest też trochę informacji geograficznych - wiele aktualnych do dzisiaj.

Pod względem fabuły czy szybkości akcji nie jest to może książka wybitna. Jednak jej walor edukacyjny jest duży a zakończenie intrygujące. Mnie książka bardzo się podobała dlatego 8 na 10.

Wydanie z 1994 roku, twarda okładka.

Bardzo fajna książka przygodowa, trochę fantazy, trochę thriller.

Historia pewnego żaglowca i jego załogi podczas polowań na wieloryby na terenie Oceanu Spokojnego z potworem z głębin w tle.

W mojej ocenie jedna ze słabszych książek Juliusza, na pewno plusem jest opis żeglugi (ktoś kto się zna mógłby powiedzieć na ile to prawda a na ile fikcja).

Choć generalnie bardzo lubię opowieści stworzone przez Juliusza Verne’a, to tym razem czuję spory niedosyt i pewien niesmak.
Niedosyt głównie dlatego, że książka przede wszystkim skupia się na trudach i przyjemnościach życia marynarzy na statku wielorybniczym w trakcie długiej wyprawy. Przy czym, jak na moje oko i wiedzę, sporo z tych pierwszych pominięto, a te drugie zanadto wyidealizowano. A tytułowy wąż morski, może i istnieje, ale pojawia się prawie wyłącznie w ponurych przepowiedniach jednego z członków załogi i (być może) dopiero gdzieś na samym końcu książki.
Niesmak z kolei wynika ze zmiany światopoglądu, jaka zaszła w społeczeństwie przez dobre ponad 100 lat, które minęły od napisania książki. Z punktu widzenia współczesnego człowieka sam proceder polowania na „dmuchacze” jest wyjątkowo bezwzględny i okrutny. I ciężko mi o szacunek, czy podziw dla marynarzy, którzy z narażeniem własnego życia zapamiętale polują na samice z młodymi, czy nawet na małe wieloryby, żeby tylko w ładowni statku wylądowało kilkanaście dodatkowych baryłek oleju. Opisy zabijania, czy ćwiartowania tyle co upolowanych zwierząt wydały mi się odrażające.
Do tego dochodzi mnóstwo terminów marynistycznych, które laikowi takiemu jak ja) też nie ułatwiają lektury.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że trochę mało fantastyki jest w tej fantastyce.
Plusem wydania, które trafiło do moich rąk są piękne grafiki ilustrujące książkę (wykonane przez George'a Roux).
Co do reszty, to trochę słabo jak na Juliusza Verne’a.

Jakoś trudno jest mnie jednoznacznie ocenić tą przygodowo-podróżniczą opowieść Verne'a, bo też wywołała we mnie dość skrajne uczucia.
Z jednej strony historia wyprawy morskiej po całym świecie jest wciągająca i robi wrażenie, ale nie całościowo. Bowiem wydarzenia ciekawe są przeplatane raczej monotonnymi opisami marynistycznymi.
Jako duży minus dla mnie jest nagromadzenie opisów, co by nie mówić, okrucieństwa wobec zwierząt. Bo jak można nazwać inaczej krwawe polowania na wieloryby, w których zabijano nawet nowo narodzone osobniki. Może w XVIII w. był to główny sposób na wzbogacenie się i nikt nie postrzegał zwierząt jako istot żywych, tylko jako surowiec, cóż na szczęście czasy się trochę zmieniły.
MOŻLIWY SPOILER
No i jeszcze rdzeń opowieści, czyli spotkanie z wężem morskim. Czy faktycznie miało miejsce, czy było tylko złudzeniem? To osądzi każdy czytający osobiście, zgodnie z wyznawanym światopoglądem. Jednak aura tajemnicy zastosowana przez autora wg mnie dobrze wpłynęła na opowieść, ponieważ pozostawiła otwartość interpretacji.

Jako duży minus dla mnie jest nagromadzenie...

Książka ciekawa, przygodowa (zresztą jak każde dzieło Verne'a) i posiada swój "charakter". To prawda, że przez większość czasu w książce nic takiego się nie dzieje. (Może to być dla ludzi, którzy wcześniej nie mieli dużej styczności z twórczością Verne'a zniechęcające) ale mimo to, nie zniechęcajcie się! :D
Ludzie, którzy nieraz czytają jego dzieła wiedzą, że na pewno w końcu się coś wydarzy i czytają do końca. Tym pierwszym radzę tak samo. ;)

Gorąco i serdecznie polecam tę książkę nie tylko fanom książek przygodowych, ale także wielbicielom twórczości Juliusza Verne'a i tym którzy nie mieli w ogóle z jego twórczością styczności! : )

Ludzie, którzy nieraz czytają jego dzieła wiedzą, że na pewno w...

6,5/10

6,5/10

Przerażająco nudne. Najgorszy Verne jakiego czytałem. Przeczytanie starej książki telefonicznej byłoby bardziej emocjonujące niż to. Dobrze chociaż że krótkie.

Nieco słabsza pozycja Vernego.
Połączenie "realistycznego" żeglarstwa z nadnaturalnymi elementami w postaci tytułowego węża.
Stanowczo za mało fantastyki moim zdaniem.

Nieco słabsza pozycja Vernego.
Stanowczo za mało fantastyki moim zdaniem.

Myślałem ze będzie fajniejsza ta książka :)

Myślałem ze będzie fajniejsza ta książka :)

2085

Nidy nie mogłam zrozumieć dlaczego oni polowali na te niesamowite stworzenia i dalej nie rozumiem.

• Juliusz Verne
  • Verne