Drapieżnik

Okładka książki Drapieżnik
Tadeusz Oszubski Wydawnictwo: Świat Książki horror
185 str. 3 godz. 5 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
185
Czas czytania
3 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
8372273464
Tagi:
Literatura polska horror zbiór opowiadań opowiadania grozy groza legendy miejskie weird fiction
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Obiata. Antologia słowiańska Silke Brandt, Aleksandra Dobies, Krzysztof Dzieniszewski, Grzegorz Gajek, Michał Jankowski, Adam Kaczmarczyk, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Monika Maciewicz, Graham Masterton, Karolina Mogielska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Kalina Sucharska, Katarzyna Wierzbicka, Zeter Zelke
Ocena 7,0
Obiata. Antolo... Silke Brandt, Aleks...
Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Ocena 7,5
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
815
804

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Tematyka tego zbioru opowiadań przypomina po części twórczość Stephena Kinga (na przykład „Christine”), ale jest jednak oparta przede wszystkim na polskich legendach miejskich: Miasto jako żywy, okrutny, stale wchłaniający, trawiący i wydalający organizm. Miejsce, w którym rzeczy nadnaturalne, niewyjaśnialne i z natury raczej złe mogą przydarzyć się każdemu już za następnym rogiem ulicy, w następnej bramie, w piwnicy własnego bloku. Podobnie pisali już Stefan Grabiński lub, sięgając po czasy nowsze, Łukasz Orbitowski, Piotr Rogoża i Jarosław Urbaniuk.

Odnoszę wrażenie, że autor lepiej sprawdza się w tekstach dłuższych, w których można powoli potęgować napięcie. Jego krótkie opowiadania to raczej „strzały z biodra”, wykorzystujące nośny pomysł, na przykład słynny w czasach PRL-u mit o czarnej wołdze w „Kościach ojców”, opowieści o dzieciach-wilkach w „Młodych Kory”, czy mit o zgubnym wpływie prądu elektrycznego w „Podstacji”. To kilkustronicowe teksty, w których raczej brak miejsca na jakąś głębszą refleksję. Na ich tle dłuższe „Pod spodem” oferuje klasyczny wprawdzie motyw, jest jednak bardziej klimatyczne, protagonista intryguje zarówno jako narrator, jak i jako postać. Autor wprowadza tu kilka innych ciekawie interagujących postaci, a całość sprawia zgrabne wrażenie.

Interesującym zabiegiem jest połączenie oryginalnych notatek z bydgoskiej prasy z poszczególnymi tekstami, które uzyskują tym samym pewną „nobilitację” jako opowieści z pogranicza faktu i mitu. Science fiction przeplata się tutaj z dark fantasy, horrorem, mystery i kryminałem, tworząc melanż niczym z nigdy nie wyprodukowanych przygód Mouldera i Scully w Polsce.

Tematyka tego zbioru opowiadań przypomina po części twórczość Stephena Kinga (na przykład „Christine”), ale jest jednak oparta przede wszystkim na polskich legendach miejskich: Miasto jako żywy, okrutny, stale wchłaniający, trawiący i wydalający organizm. Miejsce, w którym rzeczy nadnaturalne, niewyjaśnialne i z natury raczej złe mogą przydarzyć się każdemu już za następnym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    52
  • Chcę przeczytać
    45
  • Posiadam
    27
  • Polska
    2
  • 2021
    1
  • * HORROR / GROZA
    1
  • Fantasy
    1
  • Sprzedaż/Wymiana
    1
  • 2020
    1
  • Groza i przerażenie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Drapieżnik


Podobne książki

Przeczytaj także