rozwińzwiń

Drapieżnik

Okładka książki Drapieżnik Tadeusz Oszubski
Okładka książki Drapieżnik
Tadeusz Oszubski Wydawnictwo: Świat Książki horror
185 str. 3 godz. 5 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
185
Czas czytania
3 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
8372273464
Tagi:
Literatura polska horror zbiór opowiadań opowiadania grozy groza legendy miejskie weird fiction
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Obiata. Antologia słowiańska Silke Brandt, Aleksandra Dobies, Krzysztof Dzieniszewski, Grzegorz Gajek, Michał Jankowski, Adam Kaczmarczyk, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Monika Maciewicz, Graham Masterton, Karolina Mogielska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Kalina Sucharska, Katarzyna Wierzbicka, Zeter Zelke
Ocena 6,9
Obiata. Antolo... Silke Brandt, Aleks...
Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Ocena 7,5
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2842
2744

Na półkach: , ,

Dla fanów weird fiction (56-stronicowa nowela weird fiction),legend miejskich przeniesionych na rodzimy grunt, sprawdzonych na Zachodzie chwytów gatunkowych, to pozycja obowiązkowa.

Przytoczone w książce „legendy miejskie”, często z pogranicza sensacji i horroru, przywodzą na myśl koszmary senne, jednak ich źródłem są autentyczne wydarzenia, odnotowane w mediach i kronikach policyjnych. W książce sen miesza sie z jawą, rzeczywistość z obsesyjnym zmyśleniem.

To zbiór dziesięciu opowiadań pełnych grozy, składających się na obraz współczesnego miasta, fragmenty autentycznych artykułów prasowych splecione z fikcyjnymi historiami.
Szkoda tylko, że wielu brakuje oryginalności, są wręcz kalkami pomysłów i rozwiązań grozy/ horroru Kingowego, co dla niektórych będzie zaletą, dla innych (mnie) - wadą 😔
Nieco fajniejszym daniem jest tu Bydgoszcz
(lokalne smaczki i legendy).

Muszę przyznać, że dziwna to była podróż, i zafundowałam ją sobie wyłącznie dla zmiany smaku przed cięższymi (wojna, dramat) tematami...

Dla fanów weird fiction (56-stronicowa nowela weird fiction),legend miejskich przeniesionych na rodzimy grunt, sprawdzonych na Zachodzie chwytów gatunkowych, to pozycja obowiązkowa.

Przytoczone w książce „legendy miejskie”, często z pogranicza sensacji i horroru, przywodzą na myśl koszmary senne, jednak ich źródłem są autentyczne wydarzenia, odnotowane w mediach i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
43
37

Na półkach:

7/10
Zestaw dziesięciu opowiadań mniej lub bardziej rozwijających motyw rozmaitych legend miejskich - 9 krótkich tekstów i jeden dłuższy, każdy poprzedzony wypisami z prasy: autentyczne notatki są ciekawym zabiegiem nadającym poszczególnym historiom nawet nie tyle wiarygodności, co osadzającym w pewnym szerszym kontekście. Jak to w takich zbiorach bywa są teksty lepsze i gorsze i choć żaden tak naprawdę nie grzeszy oryginalnością (sporo tu Kingowych tropów zwłaszcza),to czyta się to przyjemnie, bywa strasznie, a całość ma lokalny posmak (z Bydgoszczą na czele). Dla fanów weird fiction, legend miejskich i ambicji przeniesienia na rodzimy grunt sprawdzonych na Zachodzie chwytów gatunkowych to pozycja obowiązkowa.
Ulubione opowieści: "Kości ojców", "Młode kory", "Zimny strach" i "Kawałek ulicy".

7/10
Zestaw dziesięciu opowiadań mniej lub bardziej rozwijających motyw rozmaitych legend miejskich - 9 krótkich tekstów i jeden dłuższy, każdy poprzedzony wypisami z prasy: autentyczne notatki są ciekawym zabiegiem nadającym poszczególnym historiom nawet nie tyle wiarygodności, co osadzającym w pewnym szerszym kontekście. Jak to w takich zbiorach bywa są teksty lepsze i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
806
795

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Tematyka tego zbioru opowiadań przypomina po części twórczość Stephena Kinga (na przykład „Christine”),ale jest jednak oparta przede wszystkim na polskich legendach miejskich: Miasto jako żywy, okrutny, stale wchłaniający, trawiący i wydalający organizm. Miejsce, w którym rzeczy nadnaturalne, niewyjaśnialne i z natury raczej złe mogą przydarzyć się każdemu już za następnym rogiem ulicy, w następnej bramie, w piwnicy własnego bloku. Podobnie pisali już Stefan Grabiński lub, sięgając po czasy nowsze, Łukasz Orbitowski, Piotr Rogoża i Jarosław Urbaniuk.

Odnoszę wrażenie, że autor lepiej sprawdza się w tekstach dłuższych, w których można powoli potęgować napięcie. Jego krótkie opowiadania to raczej „strzały z biodra”, wykorzystujące nośny pomysł, na przykład słynny w czasach PRL-u mit o czarnej wołdze w „Kościach ojców”, opowieści o dzieciach-wilkach w „Młodych Kory”, czy mit o zgubnym wpływie prądu elektrycznego w „Podstacji”. To kilkustronicowe teksty, w których raczej brak miejsca na jakąś głębszą refleksję. Na ich tle dłuższe „Pod spodem” oferuje klasyczny wprawdzie motyw, jest jednak bardziej klimatyczne, protagonista intryguje zarówno jako narrator, jak i jako postać. Autor wprowadza tu kilka innych ciekawie interagujących postaci, a całość sprawia zgrabne wrażenie.

Interesującym zabiegiem jest połączenie oryginalnych notatek z bydgoskiej prasy z poszczególnymi tekstami, które uzyskują tym samym pewną „nobilitację” jako opowieści z pogranicza faktu i mitu. Science fiction przeplata się tutaj z dark fantasy, horrorem, mystery i kryminałem, tworząc melanż niczym z nigdy nie wyprodukowanych przygód Mouldera i Scully w Polsce.

Tematyka tego zbioru opowiadań przypomina po części twórczość Stephena Kinga (na przykład „Christine”),ale jest jednak oparta przede wszystkim na polskich legendach miejskich: Miasto jako żywy, okrutny, stale wchłaniający, trawiący i wydalający organizm. Miejsce, w którym rzeczy nadnaturalne, niewyjaśnialne i z natury raczej złe mogą przydarzyć się każdemu już za następnym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
440
122

Na półkach: ,

Dziewięć krótkich opowiadań grozy + 56-stronicowa nowela weird fiction. Połowa tekstów jest utrzymana w realistycznym tonie. Reszta w większym lub mniejszym stopniu miesza sen z jawą. Ciekawym pomysłem jest ukazanie negatywnych zjawisk, które tak naprawdę okazują się chronić miasto. Mityczna czarna wołga oczyszcza ulice ze złodziei samochodów. Szczury starają się bronić miasta przed szaleńcem, który dokonuje zamachów bombowych. Niemniej brak w „Drapieżniku” oryginalności czy intrygujących zagadek. Autor stawia raczej na nastrój. Wzbogacenie każdego tekstu kilkoma notkami prasowymi na temat wypadków, morderstw itd., itp. jest interesującym dodatkiem. Ponieważ od kilku lat weird fiction staje się coraz bardziej popularne, to sądzę, że tekst utrzymany w tym klimacie może skusić kilku współczesnych czytelników do sięgnięcia po ten zbiór. Zwłaszcza że „Drapieżnika” można kupić dziś za grosze choćby na Allegro lub wypożyczyć za darmo z niemalże każdej biblioteki.

Dziewięć krótkich opowiadań grozy + 56-stronicowa nowela weird fiction. Połowa tekstów jest utrzymana w realistycznym tonie. Reszta w większym lub mniejszym stopniu miesza sen z jawą. Ciekawym pomysłem jest ukazanie negatywnych zjawisk, które tak naprawdę okazują się chronić miasto. Mityczna czarna wołga oczyszcza ulice ze złodziei samochodów. Szczury starają się bronić...

więcej Pokaż mimo to

avatar
250
215

Na półkach: ,

Dziesięć dość przerażających opowiadań.Za najlepsze uważam opowieść drugą,piątą i ostatnią.
Opowiadanie szóste pewnie miało być takim Opus Magnum w zbiorze,jednak jest najsłabsze.
Wokalista Variete powiedział,że Bydgoszcz to dość ponure miasto,opowiadania z tej książki to potwierdzają.

Dziesięć dość przerażających opowiadań.Za najlepsze uważam opowieść drugą,piątą i ostatnią.
Opowiadanie szóste pewnie miało być takim Opus Magnum w zbiorze,jednak jest najsłabsze.
Wokalista Variete powiedział,że Bydgoszcz to dość ponure miasto,opowiadania z tej książki to potwierdzają.

Pokaż mimo to

avatar
97
7

Na półkach:

Tyle gwiazdek tylko i wyłącznie przez wzgląd na opowiadanie "Pod spodem". Tylko po nim rzygnąłem tęczą :)

Tyle gwiazdek tylko i wyłącznie przez wzgląd na opowiadanie "Pod spodem". Tylko po nim rzygnąłem tęczą :)

Pokaż mimo to

avatar
21
9

Na półkach: ,

W Piwnicy

W Piwnicy

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
216
181

Na półkach:

Nieszablonowe opowiadania. Czytałam z zainteresowaniem. Polecam, zwłaszcza tym, którzy lubią nastrój grozy/horroru/thrillera.

Nieszablonowe opowiadania. Czytałam z zainteresowaniem. Polecam, zwłaszcza tym, którzy lubią nastrój grozy/horroru/thrillera.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    52
  • Chcę przeczytać
    44
  • Posiadam
    27
  • Polska
    2
  • 2021
    1
  • * HORROR / GROZA
    1
  • Fantasy
    1
  • Sprzedaż/Wymiana
    1
  • 2020
    1
  • Groza i przerażenie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Drapieżnik


Podobne książki

Przeczytaj także