Nić Ariadny, czyli Po nitce do kłębka

Okładka książki Nić Ariadny, czyli Po nitce do kłębka Anna M. Komornicka
Okładka książki Nić Ariadny, czyli Po nitce do kłębka
Anna M. Komornicka Wydawnictwo: Wydawnictwa Radia i Telewizji literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwa Radia i Telewizji
1989-01-01
1989-01-01
9788321205380
mitologia dla dzieci i młodzieży przysłowia

Dobra pozycja dla młodszych czytelników. Sama wykorzystuję ją podczas lekcji mitologii w klasie V, ale sprawdzi się również klasę, czy dwie niżej. Napisana prostym językiem, opowiada pokrótce treść niektórych mitów greckich. Do tego w książce tej znajdziemy wyjaśnienie związków frazeologicznych pochodzących z konkretnych historii, a każdy rozdział podsumowany jest krótkim tekstem z wykorzystaniem danego związku. Bardzo przydatne (dzieci coraz gorzej radzą sobie z użyciem mitologicznych związków frazeologicznych w praktyce).

Książkę tę przeczytałam w wieku lat m/w 10-ciu. Kupiła mi ją moja ś.p.Babcia, kiedy spędzałam u Niej wakacje. Ale nie tylko z powod ow sentymentalnych tak dobrze mi się kojarzy. Jest to doskonałe wprowadzenie dla dziecka do zagadnień związanych z grecką mitologią, a mity podane są w formie przyswajalnej i ciekawej dla grupy odbiorców, do których skierowana jest książka. Jako dziewczynka połknęłam tę książkę z wypiekami na twarzy- i zapoczątkowała ona moje późniejsze zainteresowanie mitologią (nie tylko grecką). Dodatkową zachętą do kupna tej pozycji może być fakt, że ja, kiedy omawialiśmy mity greckie w szkole, już miałam na ich temat jakieś pojęcie- jako że po "Nici Ariadny" sięgnęłm po "Mitologię" Parandowskiego... Dla dzieci w wieku młodszo-szkolnym- lektura na pewno ciekawa i w dodatku- zaowocuje w przyszłości.
Wyjaśnione są tutaj powiedzenia, które przeniknęły do języka powszechnego, mające korzenie właśnie w mitologii- węzeł gordyjski, nić Ariadny, syzyfowa praca i inne. Wszystko podane w formie odpowiedniej dla dzieci.
Myślę że "Nić Ariadny..." może zainteresować dzieci w wieku szkolnym mmitologią, co zaprocentuje w przyszłości.

Czytałem jako dziecko, bardzo mi się podobała. Jako rodzic oceniam ją jako bardzo dobrą, napisaną przystępnym językiem. Polecam

• Literatura Dziecięca
  • Dawno,dawno temu