W matni

Okładka książki W matni Brian Haig
Okładka książki W matni
Brian Haig Wydawnictwo: Albatros Cykl: Sean Drummond (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Sean Drummond (tom 6)
Man in the Middle
Albatros
2009-03-13
2009-03-13
Zbigniew Kościuk
matnia brian haig

Wstęp. Bohater prezentuje się jako przemądrzały cwaniak czy wręcz arogancki dupek, z przyjemnością, niekoniecznie z potrzeby, wprawiający swych rozmówców w konsternację, co jak przyznaje, sprawia mu dużą przyjemność. Właściwie nie wiedzieć czemu (przedstawiane na wstępie uzasadnienia są na tyle niejednoznaczne, że jakoś nie trafiają do pamięci) pojawia się na miejscu zdarzenia kryminalnego z kilkoma kolejno ujawnianymi tożsamościami. Lubi też chyba pofilozofować, w szybkiej rozgrywce słownej z niespodziewaną partnerką nim odpowie na kolejne pytanie odtworzy w myśli historię swego "rodu", do pradziadka włącznie. Intryga kryminalna zapowiada się ciekawie... Tylko rozwija się bardzo niemrawo a to nieustanne mędrkowanie bohatera nieco utrudnia skupienie się na niej. Po lekturze: stara prawda o fałszywym świecie szpiegów, intryg władzy i jej braku skrupułów, przedstawiona jednak w dość niespójnym biegu różnych wydarzeń nie zawsze logicznie wywodzonych. Pogmatwanie następstw i związków zdarzeń czasem trudne do zrozumienia. Najbardziej nieprawdziwą wydaje mi się zdolność pojedynczej, nie wysoko osadzonej w hierarchii żołnierki-agentki wywiadu do przeprowadzenia skomplikowanej akcji "odwetowej" wobec ludzi z owej władzy odpowiedzialnych za zdradę, realizowane m.in. przez zabójstwo zdrajcy. Wtrącony wątek rajdu komandosów wykonanego przez śledczych w Iraku po księgowego terrorystów interesujący z punktu widzenia wiedzy jednak jakoś nie nazbyt konieczny dla głównej myśli fabularnej.

Świetna (i momentami przezabawna) narracja pierwszoosobowa pozwala czytelnikowi widzieć sytuację z punktu cynicznego i sarkastycznego umysłu Seana Drummonda (zresztą jak we wszystkich powieściach Haiga). Tutaj dodatkowo autor zwraca uwagę na losy amerykańskich żołnierzy w Iraku.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminały
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Kolejka
  • Kryminał/thriller/sensacja
  • Przeczytane 2011
  • Biblioteka Miejska

Dodaj cytat z książki W matni