Polowanie

2012-06-01
2012-06-01
978-83-7659-717-1
Zbigniew Kościuk
thriller Rosja mafia FBI spiskowa teoria dziejów

kryminał, sensacja, thriller - nieprawda. To jest "jak sobie mały Jaś wyobraża kryminał, sensację i thriller". Momentami da się czytać, by za chwilę razić naiwnością i nieporadnością zarówno autora, jak i głównego bohatera, który jest podobno geniuszem.

Ciekawa powieść o Rosji która ten kraj jednocześnie przedstawia jako piekło i idealizuje. Naiwna wiara autora w to że w Rosji można się było kiedykolwiek uczciwie dorobić pieniędzy jest nieomal zabawna. Książka ma dobre tempo i poprawnie zbudowaną fabułę. Bez fajerwerków. Do serii o Seanie Drummondzie się nie umywa.

Książka idealna do 3/4 zawartości. Niebanalnie przedstawiona historia, zwroty akcji z obydwu stron, pięknie rozpisane metody działań radzieckiego KGB...a potem klapa. Ostatnie 100 stron to idealny scenariusz na kiepski film proceduralny, fabuła nagle dostaje nowych bohaterów, którzy są bardzo istotni, a jednak przedstawieni strasznie jednowymiarowo i na pokaz. Jeśli masz wolny czas i 10 zł to polecam, bo jednak zdecydowana większość akcji jest pasjonująca, dopiero końcówka przyniosła mi rozczarowanie, ale to tylko osobiste spostrzeżenie.

Już sam krótki opis książki załączony na okładce brzmi ciekawie - w roli głównej - młody aktywny biznesmen "midas kapitalizmu", pracocholik, nowobogacki, tło - przemiany gospodarczo-polityczne w Rosji lat 90-tych XXw. na dokładkę mroczna ekipa z KGB, gariturowcy FBI, wojowniczy prawnicy, nie zabrakło też barwnych epizodów z rosyjską mafią w tle czy dodatków w stylu "jak przetrwać w USA gdy cię ścigają". Oczywiście jest to tylko moja bardzo skrócona interpretacja tego co znajdzimy w książce ale jedno jest pewne - autorowi udało się połaczyć te wszystie wątki w JEDNĄ a do tego bardzo logiczną całość. Brawo B.H. W tej książce nie ma "etatowego" Drummonda, tutaj bohaterem jest człowiek zaszczuty, który w bardzo krótkim czasie traci wszystko - zaczynając od zdrowia przez reputację na milionach i biznesowym imperium skończywszy. Jest ścigany niczym zwierzyna, zaszczuty w mediach. Bardziej poruszająca od sytuacji głównego bohatera jest tylko łatwość z jaką wielkie instytucje rządowe czy bardzo "wpływowi" ludzie potrafią zniszczyć życie jednostki, nawet wybitnej. Polityka nie ma w tej książce dobrego PR-u i równo "dostaje się" Rosji lat 90-tych jak i kilku graczom po stronie USA(w tym FBI). Książka jest bardzo dobrym przykładem solidnego pisarstwa z pogranicza dramatu i sensacji. Bez zbędnych pseudo moralizatorskich wstawek, bez popcornowej farsy. W książce B. Haiga umiarkowanie widać na każdym kroku. Grisham zwykle też nie jest producentem mega opisów dlatego tym bardziej Haig słusznie zasługuje na miano "Grishama w mundurze wojskowym" - momentami bywa jeszcze bardziej umiarkowany w opisach od Grishama ale w żadnym wypadku nie uznałbym tego za cechę negatywną. Taki jest jego styl pisania. Podsumowując - bardzo dobra książka, przyznaję 7 gwiazdek bez żadnych wątpliwości. Do rewelacyjnej trochę jej brakuje ale z czystym sumieniem polecam wszystkim nie tylko ze względu na ciekawą tematykę i akcję ale również dlatego iż tak po prostu - bardzo dobrze się ją czyta a dodatkowego smaku dodaje fakt, że inspiracją do jej napisania była prawdziwa historia.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Briana Haiga (pięć innych jego książek czeka na swoją kolej) i muszę przyznać, że było warto. Wydawałoby się, że trudno coś oryginalnego wymyślić w dziedzinie literatury sensacyjnej. A jednak... Akcja książki rozgrywa się w w pierwszych latach po rozpadzie Związku Radzieckiego, gdzie wszechmocni funkcjonariusze minionego systemu starają się znaleźć miejsce dla siebie. Bohaterem książki jest młody rosyjski oligarcha, który został podstępnie ograbiony ze swojego majątku i zmuszony do ucieczki z kraju przez jednego z szefów byłego KGB. Trafia do USA, gdzie nadal jest ścigany przez emisariuszy dawnych sowieckich służb specjalnych sprzymierzonych w tym celu z rosyjską mafią. Dodatkowo w wyniku spisku staje się celem ataku FBI i amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Sensacyjna akcja przeplata się z wątkami rodem z thrillerów prawniczych. Wprawdzie zakończenie nietrudno przewidzieć, jednak mimo to trudno oderwać się od lektury tej grubaśnej książki. Polecam.

warto przeczytac

warto przeczytac