Święty na straży

Okładka książki Święty na straży Leslie Charteris
Okładka książki Święty na straży
Leslie Charteris Wydawnictwo: Mitel Cykl: Święty (tom 26) kryminał, sensacja, thriller
Święty (tom 26)
The Saint on guard
Mitel
1991-01-01
1991-01-01
Janusz Pultyn
święty straż charteris leslie

Trochę jestem rozczarowany przygodami Świętego zawartymi w tym tomie. To moje pierwsze podejście do prozy Leslie Charterisa i raczej nieudane. Wydaje się, że autor skupił się na właściwej ekspozycji głównego bohatera książki Simona Templara alias Świętego, którego postać rzeczywiście budzi we mnie sympatię i można się z nią identyfikować. Jest zawadiacki w starym stylu, dowcipny, bardzo ironiczny, nawet autoironiczny, można go polubić. Świetne są jego przemyślenia czy dialogi, widać że autor stara się aby były one efektowne w swej ironii i humorze, dobrze się to czyta, choć czasem wyczuwam w tym nutę pretensjonalności.
Niestety cała warstwa fabularna dwóch minipowieści zebranych w tym tomie pozostawia lekki niesmak. Opowieści zaproponowane przez autora są po prostu mało ciekawe, brak w nich dynamiki i napięcia, tego "czegoś" co sprawia że lektura wciąga nas i pochłania bez reszty. Ponadto sposób narracji i język powieści jest trudny dla mnie do zaakceptowania, niestety nie potrafię go też właściwie zdefiniować: dużo tu dziwnych przeskoków akcji, mało obrazowości, ekspozycja bohaterów trochę zagmatwana; narracja słabo działająca na wyobraźnię. Trudno mi jednoznacznie stwierdzić co z tą narracją jest nie hallo. Wydaje mi się jednak, że w pewnym zakresie są to niedostatki tłumaczenia. Podejrzewam, iż autor w oryginale używał wielu zwrotów, idiomów które nie zostały właściwie przełożone i w ten sposób wprowadzają narracyjny i językowy zamęt.
Wiem, ze to bardzo subiektywna ocena, po prostu lektura ta nie przypadła mi do gustu. Może inny czytelnik z podobnymi odczuciami będzie mógł przedstawić bardziej zracjonalizowaną ocenę odpowiednio naświetlając jej mankamenty.

Simon Templer w akcji...

Simon Templer w akcji...

Dwie minipowieści - w pierwszej Święty tropi spekulanta zajmującego się nielegalnym handlem irydem, w drugiej wikła się w śledztwo w sprawie spalonego żywcem człowieka. W sam raz dla miłośników staroszkolnych kryminałów i zawadiackiego, lekko ironicznego stylu Charterisa.

• Kryminały
  • Literatura brytyjska
  • Kryminał
  • Kryminał/sensacja/horror/thriller
  • Charteris Leslie
  • 3_Kryminał

Dodaj cytat z książki Święty na straży