Pokój pełen luster. Biografia Jimiego Hendrixa

Okładka książki Pokój pełen luster. Biografia Jimiego Hendrixa Charles R. Cross
Okładka książki Pokój pełen luster. Biografia Jimiego Hendrixa
Charles R. Cross Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Room Full of Mirrors. A Biography of Jimi Hendrix
Wydawnictwo Dolnośląskie
2010-04-07
2010-04-07
Jarosław Rybski
Pokój pełen luster

Okładka książki Blizna Anthony Kiedis, Larry Sloman
Blizna Anthony Kiedis, Lar...
Okładka książki Miles. Autobiografia Miles Dewey Davis, Quincy Troupe
Miles. Autobio... Miles Dewey Davis, ...
Okładka książki Ja, Ozzy. Autobiografia Chris Ayres, Ozzy Osbourne
Ja, Ozzy. Auto... Chris Ayres, Ozzy O...

Bardzo dobrze udokumentowana i świetnie napisana biografia wspaniałego muzyka, gitarzysty Jimiego Hendrixa. Książkę czyta się rewelacyjnie, wciąga swoją niesamowitą atmosferą brytyjskiej i amerykańskiej muzycznej sceny lat 60. i 70. XX wieku.

Poznajemy życie Hendrixa od dzieciństwa po jego śmierć. Przechodzimy przez kolejne etapy jego fascynacji i obsesji gitarowej, wczuwamy się w jego dylematy rodzinne i zawodowe. Nie obcy nam staje się wszechobecny rasizm, dyskryminacja ze strony innych muzyków, liczne romanse, bieda, narkotyki, alkohol.

Książkę czyta się z ogromną przyjemnością, wiele faktów okraszonych jest licznymi anegdotami czy wspomnieniami osób związanych z geniuszem gitarowym. Autor rzetelnie i bardzo obiektywnie przedstawia nam całą historię, nie ubarwia, nie stawia zdecydowanych opinii, snuje przypuszczenia powołując się na źródła rozmów, wspomnień czy nagrań. Cross bazuje m.in. na biografii ojca muzyka, którą też bierze pod dziennikarską lupę i weryfikuje stwierdzenia Jamesa Allena. Przede wszystkim daje się wypowiedzieć faktom, ludziom czy wspomnieniom.

Niesamowity upór, ogromna determinacja w dążeniu do perfekcjonizmu w opanowaniu gitary i nowatorskich sztuczek na tym instrumencie, to przede wszystkim wyłania się z kolejnych stron biografii. Gitara okazuje się być przedłużeniem ciała i umysłu Jimiego, i takim go powinniśmy zapamiętać.

1 Ps. To co najbardziej mnie zaskoczyło, to fakt, że Jimi nie umiał czytać nut, był introwertykiem i miał poważną wadę wzroku, a mimo to tworzył niesamowite kompozycje gitarowe, które dzisiaj już są niemal legendarne.

2 Ps. W kolejce czeka kolejna biografia tego autora tym razem o Kurcie Cobainie, jeżeli będzie tak dobrze napisana, to czeka mnie niezła jazda bez trzymanki:)

Serdecznie polecam.

Rzetelnie napisana biografia. Autor stara się przedstawić życie Hendrixa takie, jakie ono było, obalając wiele mitów, które narosły wokół muzyka. Czytałam ją od początku do końca z zainteresowaniem i przyjemnością.

Fantastyczna biografia, książkę czyta się z zapartym tchem. Wzruszający obraz drogi od skrajnej biedy oraz wielu innych przeciwności losu do szczytu kariery i sławy, na której końcu pozostaje jednak brak spełnienia, zmęczenie i samotność.

"Hendrix był dla mnie inspiracją" ~ John Frusciante

Czytasz jeden z drugim książki o muzykach/zespołach i często natrafiasz na tego typu zdania. Zadajesz sobie pytanie i przypominasz, że był geniuszem gitary i żyjesz dalej. Chciałem się dowiedzieć, jak do tego doszło. W tej książce znajduje odpowiedź. Dostaje nawet więcej. Przywiązanie do matki, narkotyki, gitara i seks. To składowe Hendrixa. Mieszanka, która inspirowała i dawała upust na koncertach.

"Hendrix był dla mnie inspiracją" ~ John Frusciante

Jedna z najlepszych biografii jakie czytałam. Wprowadza nas w życie człowieka bardzo ekscentrycznego i do cna oryginalnego. Nie jest jednak przesadzona i przedstawia Hendrixa od normalnej, ludzkiej strony.Przechodzimy w niej przez wszystkie etapy jego życia co daje możliwość zrozumienia tej postaci. Wiele emocji przewija się w tej książce. Od radości,szaleństwa przez miłość, smutek, a nawet brak zrozumienia dla Hendrixa... Jest to też książka, która świetnie ukazuje lata w których kształtowała się ta muzyka i całe tło, które towarzyszyło nie tylko Hendrixowi ale także innym wielkim gwiazdom. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Po przeczytaniu "pokoju pełnego luster" spojrzałam na Hendrixa nie tylko jako na ikonę popkultury ale przede wszystkim na człowieka, który stal się ( w moim mniemaniu) ofiarą swojego geniuszu. Jego muzyka, zaś, nabrała innego brzmienia.

Bardzo poruszająca biografia, wspaniałego gitarzysty.

Bardzo poruszająca biografia, wspaniałego gitarzysty.

Dobrze, że w ogóle pojawiła się rzetelna biografia tego genialnego muzyka-gitarzysty. Pod względem artystycznym - żadna.

Depresji można dostać :<<

Depresji można dostać :<<

Świetna biografia. Wspaniale napisana, szybko i z wielkim apetytem ją czytałem. Odkrywa kilka mało znanych faktów z życia Jimiego. Kiedy wspominany był przy okazji omawianych zdarzeń jakiś utwór Jimiego, zawsze włączałem go by słuchać na bieżąco i przenieść się w jego klimat, klimat tamtych czasów i wydarzeń.

Przeczytana na jednym wdechu. Dzięki niej przeniosłem się w świat ery hippisów, ludzi poszukujących, desperatów czy degeneratów. Pozycja obowiązkowa dla fanów muzyki Króla Hendrixa. Polecam

• Biografie
  • Muzyka