rozwińzwiń

Miles. Autobiografia

Okładka książki Miles. Autobiografia Miles Dewey Davis, Quincy Troupe
Okładka książki Miles. Autobiografia
Miles Dewey DavisQuincy Troupe Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
miles davis jazz

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Książka ukazuje nam genialnego muzyka bez retuszu.
To brutalnie szczera, wulgarna i barwna historia genialnego potwora, próżnego egocentryka i szaleńca oddanego muzyce. To opowieść o jazzie i rasizmie. O słabościach i uzależnieniach. O przemocy. O wielkiej karierze i jej upadku.

Fantastyczna propozycja, obowiązkowa dla miłośników twórczości tego uzdolnionego trębacza.

Książka ukazuje nam genialnego muzyka bez retuszu.

Biografia, która zapada w pamięć. Jakże inna od setek pojawiających się dziś na rynku. Tchnie z niej autentyczność, choć oparta o mocno wulgarny przekaz, to w tym przypadku przyprawia o lekki uśmiech niż oburzenie. Gdybym interesował się jazzem bardziej niż znajomość kilku nazwisk jak Parker, Gillespie czy Coltrane, to z pewnością dałbym "10". Jednak dla osoby niepochłoniętej tym gatunkiem muzycznym w pewnym momencie czyta się po prostu ciężko. Bardziej interesowały mnie prywatne wątki Davisa, o których jak się wydaje opowiada szczerze i otwarcie. Brawa dla tlumacza Filipa Łobodzińskiego, można było odczuć jego znajomość tematu i sprawne poslugiwanie się językiem. A słowa "cizio" chyba sam zacznę uzywać :-)
PS Sporym minusem byla dla mnie jakość polskiego wydania - szczególnie mala czcionka.

Świetna książka, na początku może moocno kole w oczy i w uszy tłumaczenie polskie, pełne eufemizmów, ale trzeba przyznać, że później przestaje to przeszkadzać, dzięki konsekwencji tłumacza. Na pewno chcę przeczytać tę autobiografię jeszcze raz w oryginale. Mnogość historii w niej zawartych, a w szczególności właściwie wykład na temat jazzu i bebopu, jest nie do przecenienia. Niełatwy charakter Milesa i z tym związane perypetie nadają rozrywkowego poniekąd charakteru tej książce, z drugiej strony fascynujące jest poszukiwanie nowych brzmień w muzyce, ciągły rozwój i zmiany w harmonii, eksperymentowanie z kompozycjami, czytasz i podglądasz geniusza w pracy.

Historia jazzu słowami Miles'a, czyli absolutnie z pierwszej ręki. Nie mogło być lepiej. Oczywiście Miles jaki był, każdy wie, więc język jest ostry. Są tu odkrywane wszystkie karty - dragi, sex, konflikty, opinie o branży bez owijania w bawełnę. A sam jazz to nie smutni panowie, "głaskający" swingowo swoje instrumenty na bankietach. Jazz to głęboka kultura, styl, inteligencja, obszerna wiedza, oraz wielka sztuka improwizacji, niezmiennie fascynująca kolejne pokolenia muzyków na całym świecie. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć to zjawisko to przede wszystkim jazzu słuchaj:),ale też sięgnij po autobiografię gościa, wokół którego przez pół wieku kręciło się w tej dziedzinie prawie wszystko.

Bardzo dobrze pokazuje jaką osobą był Miles Davis.

Bardzo dobrze pokazuje jaką osobą był Miles Davis.

Bardzo dobra książka. Nawet niedobre tłumaczenie (taka łatka przyrosła do tej książki, choć ja nie do końca ją podzielam) nie jest w stanie zmącić obrazu Milesa jako geniusza jazzu i życia. Jego postać i własne wspomnienia bronią się same. Dobrze spędzony czas przy lekturze.

Przeciętna biografia. I źle przetłumaczona. Miles to barwna postać, ale książka jest takim opisem potoku wydarzeń. "W tym roku stało się to i to, a w tamtym to i tamto" jak na mój gust za mało psychologii.

No i mam pretensje do ugrzecznionej wersji tego tłumaczenia. Na przykład Miles zaproszony był do Reagana. W Białym Domu miała miejsce słynna scena, w której jakaś jazzowa dyletantka zapytała Milesa z jakiej racji się tu znalazł ("Czym się Pan zasłużył, że spotkał pana taki honor?") coś w tym stylu, który jednak zakompleksiony Miles odczytał jako "Z jakiej racji tu jesteś czarnuchu" (no bo oczywiście Miles to był straszny rasista, co chyba jest związane z jakimś poczuciem niższości i jego kompensacją - poczuciem wyżśzości). "Zmieniłem historię muzyki pięć czy sześć razy (sześć dla ścisłości). A ty czym się zasłużyłaś, prócz tego, że jesteś białą dziwką jakiegoś ważniaka?" Taka jest oryginalna historia, z podkreśleniem słowa "dziwka", którego Miles użył w Białym Domu, siedząc niedaleko prezydenta i Raya Charlsa, na którego część ta kolacja była wydana.

W wersji tłumacza odpowiedź Milesa jest taka: "A pani dlaczego się tu znalazła, prócz tego że jest Pani biała, czego zupełnie nie szanuję. Jakie są pani zasługi?"

No właśnie. Ugrzecznione, wygładzone rogi i przekłamanie, które zupełnie zniekształca wymowę historii, przekłamuje fakty i nie oddaje osobowości Milesa.

Książki nie czyta się źle, są fragmenty (niestety zbyt rzadkie),w których Miles mówi co myśli o muzyce i jak ją przeżywa. No ale tego jest O WIELE za mało. Na przykład ja chciałbym przez tę książkę przyjrzeć się procesowi twórczemu różnych jego płyt. A niestety nic takiego nie ma prócz: W tym roku nagraliśmy z Marcusem muzykę do filmu "Sjesta". Albo: W tym roku powstał "Kind of Blue" który się dobrze sprzedawał.
Kurcze tyle? Na temat jednej z najważniejszych pływ w dziejach muzyki?
Sporo jest też głupiego (niestety) gadulstawa Milesa. Na przykład jego przekonania na temat kobiet czy czarnych. To takie szowinistyczne i zaściankowe przekonania, że po przeczytaniu jednego akapitu tych wynurzeń już szkoda czasu na czytanie następnych trzech stron, na których nie pojawia się żadna nowa myśl.

Dlatego dla mnie zupełnie przeciętna książka. Miejscami nawet słaba.

Wspaniała - niczym encyklopedia muzyki jazzowej. Od tej książki rozpocząłem moją znajomość z tym gatunkiem. Czytałem a w międzyczasie słuchałem sobie wszystkich płyt o których była mowa. Biografia mistrza nie tylko uczy ale i bawi gdyż przedstawiono tutaj wiele zabawnych sytuacji z życia muzyka. Jedna z moich ulubionych książek w ogóle, z pewnością w top 10.

Ja Miles po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 1990 roku w Nowym Jorku jako Miles: the autobiography. W Polsce została wydana 3 lata później przez Wydawnictwo Łódzkie. Na język polski przełożył Tomasz Tłuczkiewicz. W 2006 roku ukazało się wznowienie ze zmnienionym tłumaczeniem autorstwa Filipa Łobodzińskiego, niestety znacznie gorszym. Autorem książki jest sam Davis przy współpracy Quincy'ego Troupe'a.

Biografia Milesa Davisa przedstawiona jest w formie narracji pierwszoosobowej. Narrator prowadzi nas przez historię swojego życia w sposób chronologiczny, począwszy od dzieciństwa. Odkrywa kulisy dorastania w East St. Louis, przybliża początki swojej edukacji muzycznej. Dalsze rozdziały stanowią wspomnienia z całej muzycznej kariery Milesa. Są kopalnią wiedzy nie tylko o jego życiu ale o muzyce jazzowej w ogóle. Dowiadujemy się jak wyglądała i funkcjonowała scena jazzowa w Nowym Jorku i Europie począwszy od lat 40 ubiegłego wieku. Mamy możliwość prześledzić dokonania Davisa z eopoki bebopu, cool jazzu, jego sukcesy z Pierwszym Wielkim Kwintetem, Drugim Wielkim Kwintetem, w końcu te największe po nagraniu kamieni milowych jazzu elektrycznego jak In a Silent Way, czy Bitches Brew. Ostatecznie historia doprowadzona jest do schyłku lat 80. W moim odczuciu Ja Miles może być traktowana jak swego rodzaju encyklopedia jazzu. Oczywistym jest, że Davis miał wielki talent do odkrywania najlepszych muzyków, którzy grając z nim po jakimś czasie sami zyskiwali sławę i stawali się liderami własnych zespołów. Czytając napotkamy więc całą masę nazwisk: od legend w rodzaju Louisa Armstronga, Charliego Parkera, Duke'a Ellingtona czy Billie Holiday po wielu - wtedy rozpoczynających u boku Milesa a dzisiaj znanych i szanowanych w środowisku jazzowym muzyków.

Charakterystycznym zabiegiem jest wplecenie do narracji ogromnej ilości anegdot, żartów, i zabawnych sytuacji z życia artysty. Dzięki nim opowieść nas nie nuży ale wciąga. Wszystko to przedstawione jest z rozbrajającą szczerością, która potrafi czasem rozbawić czytelnika do łez. Widać też, że autor ma do siebie spory dystans i nie stara się ukryć potknięć czy niepowodzeń na swojej życiowej drodze, wręcz przeciwnie mówi o nich otwarcie.

Jaki więc obraz Milesa Davisa wyłania się z książki? Obraz Milesa ekscentryka - gwiazdora ale i czasem dziwaka - samotnika. Człowieka, który osiągnął muzyczny Mount Everest, by zaraz po tym stoczyć się po równi pochyłej w otchłań narkotyków i alkoholu. Obraz muzycznego innowatora, ciągle pełnego pomysłów ale i człowieka przepełnionego rozgoryczeniem i uprzedzonego do białych ludzi. Dobrego kochanka, gorszego męża i ojca. W końcu człowieka z pewnością szczerego i prawdomównego ale nie potrafiącego w wielu sprawach pójść na kompromis, nawet za cenę utraty własnej reputacji. Czy warto przeczytać ten swoisty przewodnik po świecie jazzu nagrodzony w 1990 roku nagrodą American Book Award? Moim zdaniem zdecydowanie tak ale oceńcie sami

Ja Miles po...

momentami ciekzo sie czyta, czesto sie powtarza, słabo zredagowana, ale dzięki temu prawdziwa i przede wszystkim okolo 5-10 razy powiedzialem w myslach "o, wow! serio!<?.."

SPRZEDAM JĄ , DM me

SPRZEDAM JĄ , DM me

Biografię świetnie się czyta. Dzięki niej można poznać nie tylko życie wybitnego muzyka ale również historię całego gatunku muzycznego. Polecam. Jedna z lepszych biografii jakie czytałam :)

• Biografie
  • Muzyka