Miejsce przy stole

Wydawnictwo Łódzkie
1982-01-01
1982-01-01
alpinizm wspinaczka literatura górska

Książka-legenda. Każdy kto się tymi tematami interesuje, powinien ją przeczytać.

Długa, acz wspaniała pozycja.

Długa, acz wspaniała pozycja.

Obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika Tatr i wspinaczki górskiej.

Obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika Tatr i wspinaczki górskiej.

Książka ma swój klimat. Przeczytałem ją i teraz ogarnęła mnie jakaś pustka i żal, że się skończyła.

Schronisko nad Morskim Okiem uwielbiam od zawsze. Ale od kiedy przeczytałam "Miejsce przy stole", mam do niego jeszcze większy sentyment. I zawsze kiedy tam wchodzę przypomina się ten fragment z Wilczkowskiego "Jest w sali jadalnej w morskoocznym schronisku jeden stolik ustawiony pomiędzy dwoma oknami - w samym kącie sali.". Niby nic, ale to końcówka książki, która mnie urzekła. Zaraz potem przeczytałam "Komin pokutników" Jana Długosza (któremu nie dane się było zestarzeć w górach, zginął w Tatrach mając zaledwie 33 lata) i "Bliżej nieba" Stanisława Worwy. Nazwiska - legendy polskiej wspinaczki lat. 50. i 60. Wszystkie te książki czyta się znakomicie. Jest i do śmiechu i do płaczu. Bez tego nie ma gór, nie ma wspiczki. Wartka akcja, dowcip, ale też historia najważniejszych dokonań taternickich w Polsce po wojnie. No i te zdjęcia....

Kultowa książka wśród miłośników gór,a Tatr w szczególności. A.Wilczkowski ma dar ciekawego pisania i opisywania górskiej rzeczywistości głównie lat powojennych ale często nawiązuje do lat wcześniejszych jak np.przy opisie pierwszych prób zdobycia zachodniej ściany Łomnicy czy też "wariantu R" na Mnichu,wiele tu znanych nazwisk związanych nie tylko z Tatrami ale i z Himalajami,specjalnie ich nie wymieniam,bo jest ich naprawdę dużo,a są to postacie nietuzinkowe.Książka zawiera również ciekawe zdjęcia.

coś w niej jest, co sprawia, że wracam, ciągle na nowo :)

coś w niej jest, co sprawia, że wracam, ciągle na nowo :)

• Góry
  • Literatura górska