Empirowy pasjans

2001-01-01
1984-01-01
epoka napoleońska

więcej Więcej

Jedno pytanie (nie wiadomo do kogo): dlaczego Autor przestał pisać rzeczy o tym, na czym się całkiem dobrze znał, a ja w młodości je pożerałem....

Wspaniałą kolejna książka o Napoleonie Łysiaka, polecam, polecam. Czytajcie!

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem. Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Mowia ze 'kto gra w karty ten ma łeb obdarty'. Jesli tez tak myslisz uloz 'Pasjans'' z empirowej talii Lysiaka i sam/sama sie przekonasz ze to niekoniecznie musi byc prawda. Wszystkie omawiane sa ciekawe ale najslabsza wedlug mnie to Joker...

Jest to zbiór opowiadań historycznych. Każde z ciekawą osobą z epoki napoleońskiej w roli głównej. Mnóstwo informacji, niekoniecznie przydatnych, ale chyba oddających klimat tamtej epoki.

Empirowy pasjans prezentuje sylwetki siedemnastu postaci epoki napoleońskiej odpowiadających figurom talii kart. Asy obejmują dowódców policji i wywiadu, króle – władców muzułmańskiej Azji i Afryki, którzy walczyli u boku Napoleona lub przeciw niemu, damy – najciekawsze kobiety Empire’u, walety – oficerów Wielkiej Armii. Ostatnia karta do joker, tajemnicza postać, która...

Galeria postaci z epoki Napoleona. Historia, której nie uczą w szkołach, a która bardzo rozpala wyobraźnię. Dużym atutem jest charakterystyczny dla Łysiaka typ narracji. Słuchało się z przyjemnością.

Jak już kiedyś napisałam, nie jestem fanką Łysiaka, ale książka jest świetna :)

czytam/słucham sobie i mysle
-jak to jest? : jedna osoba ogarnia i siedzi w umysłach mas ludzi
(pewnie bardzo męcząca fucha)

ale przecież kupa prawda-
ogrom ludzi na to pracuje, miliony trybików systemów różnorakich.

to takie oczywiste a jednocześnie takia świeża rozjaśniająca mrok mózgowy myśl

a ksiązka bardzo dopracowana,
się mi podobała bardzo

Bardzo dobra książka dla wielbicieli epoki napoleońskiej. Opisuje knowania, przekręty i matactwa władzy, a bardziej konkretnie ludzi przez tę władzę wydelegowanych. Warto mieć ten kontekst, aby również lepiej zrozumieć bieg historii naszego Narodu.

Mnóstwo rzeczy, o których nie wiedziałem i nie chciałem wiedzieć. Znakomita książka, którą się bardzo dobrze czyta o każdej porze.

• Historia
  • Waldemar Łysiak