Roland Topor. Zduszony śmiech

Okładka książki Roland Topor. Zduszony śmiech Frantz Vaillant
Okładka książki Roland Topor. Zduszony śmiech
Frantz Vaillant Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
Roland Topor, ou le rire étranglé
W.A.B.
2009-01-21
2009-01-21
Magdalena Kowalska
Roland Topor

Okładka książki Połamany ludzik Nicolas Topor, Roland Topor
Połamany ludzik Nicolas Topor, Rola...
Okładka książki Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej Piotr Kletowski, Piotr Marecki
Żuławski. Prze... Piotr Kletowski, Pi...
Okładka książki Bitwy Jean Michel Ribes, Roland Topor
Bitwy Jean Michel Ribes, ...
Okładka książki Dekalog. Scenariusze filmowe Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
Dekalog. Scena... Krzysztof Kieślowsk...

Kto topora nie zna chuj mu w dupe ksiazka kozak wprowadzenie do jego twórczości pzdr

Topor? A, to ten, na podstawie którego książki Polański nakręcił niegdyś "Lokatora". A że lubię czytać biografie, to wziąłem. Przeczytane z rosnącym zainteresowaniem i podziwem do Topora oraz tego, co tworzył. Na fali fascynacji już kupiłem dwie jego książki (powieść i zbiór krótkich tekstów),a na kolejne poluję (ceny są dość wysokie, więc cierpliwie wyczekuje rozsądnych ofert). Dobra rzecz, no i opatrzona zdjęciami.

Nie znam twórczości Topora, mój jedyny z nim kontakt to obejrzenie "Lokatora" Polańskiego. Nie powiem, że lektura jego biografii sprawiła, że lecę do księgarni nadrabiać to przeoczenie. Nie zmienia to faktu, że napisana jest ona w sposób bardzo ciekawy. Czyta z łatwo i z dużą przyjemnością. Jeśli ktoś lubi biografie to zdecydowanie polecam.

Oglądając twórczość Topora, nie myślałam pochlebnie o stanie jego psychiki. Natomiast z biografii wyłania się obraz jowialnego, przesympatycznego "bon vivant", nieodmiennie zadziwionego swą złą reputacją.
Topor to także związki z Polską, między innymi znajomość z Polańskim, wizyty w Warszawie i gorące przyjęcie przez polską publiczność.

Biografia czytana jednym tchem, ale pozostawia niedosyt i niekoniecznie wiele więcej wiem o Rolandzie...

Wyśmienita biografia!

Wyśmienita biografia!

Sporo informacji o nieznanych szeroko, przynajmniej w Polsce, działaniach Topora wykraczających poza literaturę i grafikę. Niemniej, jak na tak barwną postać, biografia mało porywająca.

• Biografie
  • Writers