Mistrz piorunów

Okładka książki Mistrz piorunów Pierdomenico Baccalario
Okładka książki Mistrz piorunów
Pierdomenico Baccalario Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Ulysses Moore (tom 8) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ulysses Moore (tom 8)
Ulysses Moore. Il maestro di felmini
Wydawnictwo Olesiejuk
2009-10-07
2009-10-07
Bożena Fabiani
przygoda

Okładka książki Do czego służą pieniądze? Wszystko, co warto wiedzieć o ekonomii Pierdomenico Baccalario, Simona Paravani-Mellinghoff, Federico Taddia
Do czego służą... Pierdomenico Baccal...
Okładka książki 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach Pierdomenico Baccalario, Tommaso Percivale
50 rzeczy, któ... Pierdomenico Baccal...

Okładka książki Magiczna zagadka Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti
Magiczna zagadka Pierdomenico Baccal...
Okładka książki Dziennik zakochanej nastolatki Pierdomenico Baccalario, Elena Peduzzi
Dziennik zakoc... Pierdomenico Baccal...
Okładka książki Kieliszek trucizny Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti
Kieliszek truc... Pierdomenico Baccal...

Na półkach: , , , , , ,

Muszę przyznać że pióro Pierdomenico Baccalario kreśli zdania nieprzeciętnie lekko. Także i "Mistrza piorunów" napisał zgrabnie, zwięźle i klarownie. Przed oczyma ukazywały się jasne malownicze sceny. Mamy tu kilka wątków toczących się w różnych miejscach. Są nimi: Kilmore Cove, Londyn, Wenecja i francuskie podnóża Pirenejów gdzie Anita, Rick i Jason szukają kraju który umiera i ostatniej być może wciąż żyjącej tam osoby.

Mimo wielowątkowości akcja raczej nie jest skomplikowana, mamy kilka suspensów, ale starszych czytelników książka nie wbije w fotel.
Postacie albo jaśnieją szlachetnością, odwagą i przy tym cieszą się życiem, lub straszą swą ciemną naturą.
Szczególnie ciekawą jest Malariusz Wojnicz, szef Klubu Podpalaczy. Posiada on tak straszną i okrutną naturę że zapewne straszy w koszmarach niejedno dziecko.

Polecam ten krótki ponad dwustu-stronicowy, ósmy tom Ulyssesa Moore'a, stawiając 8/10.

'Mistrz piorunów' jako druga książka drugiego cyklu Ulysessa Moore'a jest zdecydowanie lepsza od swojej poprzedniczki. W przeciwieństwie do 'Ukrytego miasta' akcja toczy się szybko od samego początku, przygoda goni przygodę i choć dalej brakuje mi lekkości pierwszej serii, naprawdę nie jest źle :)

Cieszy mnie wielowątkowość, która pojawiła się w tej lekturze. Nie ma już tylko i wyłącznie 'tutaj', czyli Kilmore Cove i 'tam', czyli jakiegokolwiek miejsca za Wrotami Czasu. Akcja toczy się w wielu lokalizacjach, pojawiają się różni bohaterowie i ciągle nasza uwaga skupia się na innej osobie.
Ponownie doceniam nowych antagonistów serii - nawet jeśli Klubem rządzi jeden Podpalacz, to jego podwładni są równie (a przynajmniej starają się być) groźni jak on. Ataku można spodziewać się z każdej strony i w każdym miejscu - to mi się podoba! Niestety, w pierwszej serii Obliwia nie była w stanie być wszędzie i choć mogła liczyć na krzepę Manfreda, to jednak nie mogła liczyć na jego inteligencję.
Kolejnym plusem jest rozbudowanie historii Tommassa, przyjaciela Anity. W 'Ukrytym mieście' jego rola była marginalna, w tej części nabiera rozpędu - wątek z jego udziałem to spora część lektury.

Niestety, dalej nie jestem w stanie pogodzić się z tym, w jaki sposób zostały połączone obydwa cykle serii. Po prostu, jest to niedorzeczne, aby powstawały książki o miejscu, które specjalnie zostało wymazane z każdej możliwej mapy. I żeby Jason, Julia i Rick byli idolami pozostałych nastolatków tego świata. A Leonard i Kalipso ciągle w podróży i czytelnik dalej nie wie, DLACZEGO umożliwili publikację dzienników.
Wątek romantyczny - moim zdaniem kompletnie bez sensu. Może to kwestia tego, że jestem sporo starsza od bohaterów tej książki, jednak czytanie o miłostkach dwunastolatków, prędzej wywołuje u mnie śmiech politowania, niż chęć kibicowania młodym. I może byłabym w stanie to wybaczyć (w końcu to książka dla dzieci, nie dorosłych),jednak to 'love story' przysłoniło główny wątek podróży do Arkadii. W pierwszym cyklu relacje między zakochanymi były subtelne, tutaj czytelnik dostał w twarz romantyzmem, co jak na książkę przygodową jest krokiem za dużo :) Dodając jeszcze moją osobistą niechęć do samej postaci Anity (która moim zdaniem jest najbardziej mdłą postacią nowego cyklu),to irytacja wzrasta.

Podsumowując: 'Mistrz Piorunów' to dobra pozycja - to co czytelnika irytowało w poprzedniej części, najprawdopodobniej będzie irytowało dalej, jednak akcja nabrała tempa, pojawia się naprawdę wiele fajnych wątków. Zwłaszcza, że autor zakończył książkę w takim momencie, że nie sposób nie czekać na kolejną część.

Cieszy mnie wielowątkowość, która pojawiła się w tej lekturze. Nie ma już...

bardzo mroczna, tajemnicza i najbardziej zakręcona ze wszystkich części po prostu cudowna

Okazuje się właśnie, że to czego się dowiedzieliśmy o Wrotach Czasu z pierwszych sześciu to bardzo mała część olbrzymiej tajemnicy. To praktycznie nic.

W poprzednim tomie Jason, Julia oraz Rick poznali Anitę, która z odnalazła dziwny dziennik, który nie tylko służy do zapisywania notatek. "Mistrz piorunów" jest automatycznym ciągiem dalszym wydarzeń z "Ukrytego miasta". Trzynastolatkowie nie tylko będą starać się rozwikłać sekret dziennika, ale i (głównie) dążyć do Kraju, który umiera.
I to właśnie na tym głównie się skupiamy, ale nie tylko...

Zarysował się następny związek miłosny w serii. Nie napiszę konkretnie o kogo chodzi. Tak jak pierwszy związek był dla mnie trochę,... że tak napiszę niezbyt. Nieodpowiednio napisany patrząc na wiek bohaterów. Ale nie, aż taki zły. Dało się już nawet przymknąć na to oko, zwłaszcza, że to nie był główny wątek. To... Ten, który pojawia się w tej książce... Pan Baccalario mnie zawiódł. To takie oczywiste zagranie (patrząc np. na wątek autora dziennika)! Oni... Tak, o i już do siebie coś czują. Nawet... Ok, zero spoilerów.

Ale właśnie wątek dziennika jest dla mnie świetny. To znaczy... Trochę przypominam dziennik Toma Riddle'a/Voldemorta, ale to tylko w jednej sprawie! Sam dziennik nie jest o tyle ciekawy, co jego autor. Bo niby już wiemy, kto nim jest i czym się zajmował, a tu niespodzianka! Nie znamy wszystkiego. Tego może najciekawszego. Sceny w którym oznajmiono następny element - super. Tam się należą brawa autorowi. Byle więcej, takich scen.

W recenzji siódmego tomu pisałam o nowym Złu serii. Wielkim i potężnym. I już w ósmej części, w pierwszym rozdziale mamy tego potwierdzenie. Potwierdzenie, co znaczy dla Podpalaczy wyobraźnia i ponadprzeciętne rzeczy, wynalazki. Ten rozdział wystarcza, żeby wiedzieć, że do ostatniego tomu można nie być wszystkiego pewnym. Bo ci ludzie są do wszystkiego zdolni.
Może niektórzy nie sprawiają wrażenia, aż tak potężnych, ale... Finał powinien być nie byle jaki. Powinien być świetny.
A dodać do tego to, co się dzieje w Wenecji...

Jeśli już o Wenecji mowa... Okazuje się, że serię "Ulysses Moore" trzeba czytać uważniej, niż się zdaję. ;) Chociaż jest swego rodzaju przypomnienie o co chodzi z nawiązaniem. A tutaj właśnie jest. I to do osoby, która była interesująca do czasu... Do pewnego czasu, kiedy było tylko "aha, okej". I nic, co by wskazywało na to, że to poniekąd będzie ważna postać. A tutaj niespodzianka. Nie będę jej Wam zabierać. To tylko mała podpowiedź: maska na okładce. W ogóle, Wenecja jak to Wenecja, ale w którym tomie jeszcze się ona pojawiała...? :) Ten tom będzie ważny w kontekście "Mistrza piorunów".

Krótko o następnej części tajemnicy Wrót Czasu. Cóż... Okazuje się, że... Wrota to tylko jedno z przejść, ponieważ... Można dojść do Miejsc z Wyobraźni w inny sposób, bardzo ciekawy, który zmienia historię rzeczy. Czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową. :D

Byłam ciekawa reakcji rodziców bohaterów na pewno wydarzenie. Poniekąd część tej reakcji otrzymujemy już w tym tomie. Współczuję tym rodzicom. To musi być okropne uczucie, kiedy nie wiesz, co się dzieje z twoim dzieckiem.

Podobała mi się forma okładki "Ukrytego miasta". Nie zawiodłam się i tym razem, i coś czuję, że właśnie w podobny sposób będą wyglądać okładki następnych tomów, co mnie bardzo cieszy.
Szef Podpalaczy pisze książkę i to właśnie ta książka jest okładką ósmego tomu UM.

Oprócz tego w książce występują również rysunki. Wcześniej były portrety, a teraz są... pomieszczenia.

Bardzo dobra książka, którą szybko się czyta.Polecam

Bardzo dobra książka, którą szybko się czyta.Polecam

No i kolejna część przygód młodych bohaterów już za mną. Akcja zaczyna się zagęszcza i robić coraz ciekawsza. Przyjaciele zostali rozdzieleni i przeżywają swoje przygody. A jedna ciekawsza od drugiej. Polecam. Pomysł na kontynuację bardzo ciekawy.

Recenzja na blogu --> http://wswiecieksiazkow.blogspot.com/2015/10/ulysses-moore.html

Fajne, fajne ;)

Fajne, fajne ;)

Rewelacja! :) <3

Rewelacja! :) <3

Bohaterowie się rozdzielają. Każdy z nich jednak przeżywa niezwykłe przygody. Polecam!

• Ulysses Moore
  • Pierdomenico Baccalario