Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej

1998-01-01
1998-01-01
83-7163-074-3
książki rozmowy

Okładka książki Sposób życia. Z Pawłem Hertzem rozmawia Barbara N. Łopieńska Paweł Hertz, Barbara Łopieńska
Ocena 7,2
Sposób życia. ... Paweł Hertz, Barbar...
Okładka książki Mój życiorys polonistyczny z historią w tle Barbara Łopieńska, Henryk Markiewicz
Ocena 5,3
Mój życiorys p... Barbara Łopieńska,&...
Okładka książki Stare numery Barbara Łopieńska, Ewa Szymańska
Ocena 8,3
Stare numery Barbara Łopieńska,&...

Przeczytałam z uczuciem ... zazdrości. Nie tylko o bogate księgozbiory co o erudycję, szerokie horyzonty, wnikliwe analizowanie książek. Takie niedoścignione wzory zostały tu przedstawione. Ze świata, który już niestety mija...

Cudowna i inspirująca! Wypisałam sobie z niej chyba ze 20 cytatów, mądrych i tak bardzo "moich". O ile nie przepadam za wywiadami, tak zawarte w tej książce przeczytałam z przyjemnością, tak dobrze, lekko i mądrze zostały przeprowadzone.
Łza się w oku kręci, że coraz mniej wśród nas takich erudytów, jak rozmówcy B. Łopieńskiej... Zastępują ich puści jak bęben celebryci, o "pisarzach" pokroju Lipińskiej czy Bondy nie wspomnę.

Przyjemnie czyta się wywiady o książkach z ludźmi, którzy przeczytali setki jeśli nie tysiące książek. Którzy często są tak pochłonięci książkami, że sami gubią się w domowych bibliotekach, często ich książki zajmują całe mieszkania. Tym bardziej jest to przyjemne, gdy publikowane są wyniki czytelnictwa w Polsce z których wynika, że 62% społeczeństwa nie przeczytało w roku ani jednej książki.

W tym kontekście najbardziej utkwiły mi w głowie dwa cytaty z książki. W obu przypadkach Ryszarda Kapuścińskiego. Pierwszy celnie oddaje samą potrzebę czytania książek: " Bardzo mi jest potrzebna obecność książek, bo to obcowanie z innymi umysłami, z inną wrażliwością, z inną wyobraźnią. Mam do książek bardzo osobisty stosunek." Myślę, że to jest sedno czytania książek.

Drugi cytat dotyczy kwestii "kultur książki": "Książka jest unikalnym fenomenem związanym tylko z kulturą europejską i z kulturami, które stanowiły jej odgałęzienia. Cywilizacja książki ginie. Kurczy się dystrybucja książki w świecie, jeśli rozumie się świat tak, jak się powinno, a nie jako coś między Rzymem a Frankfurtem. W Nigerii, w największym kraju Afryki, nie ma ani jednej księgarni."

No cóż, jak wynika z badań 62% populacji naszego kraju mogłoby się w takim razie bez żalu za książką przeprowadzić się do Nigerii.

Na półkach: , , , , ,

Polecam wywiady zawarte w tej książce wszystkim maniakom cierpiącym na obsesyjno-kompulsyjne, voyerystyczne wsadzanie nosa w cudze książki. Takim co to jak idą w gościny od razu niuchają w książkach gospodarza. A tu proszę bardzo biblioteka Marii Janion, Hanny Krall, Kapuścińskiego etc.

Dałam mniej gwiazdek niż się pewnie należy z dwóch powodów:
1) wywiady zostały przeprowadzone na początku lat 90-tych, więc czyta się je z poczuciem pewnej dezaktualizacji, oraz
2) z zawiści, bo brak mi predyspozycji do czytania francuskiej poezji XVIII-wiecznej w oryginale (po porannej kawie), niemieckich filozofów (też w oryginale, gotykiem rzecz jasna, powiedzmy po obiedzie) i klasyków rosyjskich (w oryginale, a jakże, w okolicy kolacji i wieczornej lampki wina), a ponadto nie mam zbiorów bibliofilskich, zaś znajomy antykwariusz nigdy nie zaprasza mnie na zaplecze w celu okazania białych kruków.

Dałam mniej gwiazdek niż się pewnie należy z dwóch powodów:
1) wywiady zostały...

"Czytanie to bardzo skomplikowany proces(...) szukamy bliskiej sobie duszy, bliskiego sobie umysłu, bliskiej sobie filozofii. A jak się jest w pewnym wieku, to człowiek już wie czego szuka - szuka potwierdzenia i pogłębienia swoich spostrzeżeń" - Łukasz Korolkiewicz w rozdziale "Literaci i malarze".

To jeden z cytatów, które wynotowałam sobie z tej niepozornie wyglądającej książki. Obfituje w wiele mądrych wypowiedzi nieprzeciętych ludzi. Wszystkie rozmowy niezmiernie interesujące, prowadzone z polotem, zacięciem i delikatnym, kobiecym pazurem.

Wypowiedzi bywają zabawne, przy każdej przeżyłam przynajmniej jeden moment zaskoczenia i napiszę górnolotnie "poszerzenia horyzontów", cały czas mając wrażenie, że przebywam w pomieszczeniu, gdzie książka jest dominantą wyposażenia. Bo istotą tej książki jest, by nie tylko rozmawiać o książkach, jakie posiadają rozmówcy, ale też by opowiedzieć, jak stoją (czasami pod kątem) i gdzie stoją (z braku miejsca także w łazience). Łopieńska potrafi tak pytać, że z odpowiedzi jej rozmówców potrafimy sobie odmalować mieszkania/domy wyładowane książkami po brzegi.

Wywiady pochodzą z lat 1994-1997. Wielki żal, że Pani Łopieńska nie przeprowadzi już kolejnych. Zmarła w 2004 r.

To jeden z cytatów, które wynotowałam sobie z tej niepozornie wyglądającej...

Interesujące rozmowy z interesującymi rozmówcami na temat książek - tych ważnych, tych do czytania przez całe życie, tych do których się nie wraca. O swoich biblioteczkach opowiadają m.in. Maria Janion, Marian Brandys, Erwin Axer, Wiesław Ochman.
Jak dla mnie rozmowy te były inspirujące, na tyle, żeby zrobić przegląd własnej biblioteczki i zweryfikować książki, które czytam i mam zamiar przeczytać.

Nie od dzisiaj wiadomo, że zawartość domowej biblioteki jest kopalnią wiedzy o jej właścicielu. Ilość książek, ich treść i porządek na półkach, a także budżet przeznaczany miesięcznie na nowości wydawnicze – to główne pytania, które Barbara Łopieńska stawia swoim rozmówcom w wywiadach Książki i ludzie.

Zanim otworzyłam tę książkę musiałam się sporo natrudzić, żeby ją w ogóle dostać. Jak się okazuje, posiadanie własnego egzemplarza niemal graniczy z cudem, dlatego że nakład prawdopodobnie wyczerpał się już kilka lat temu. Kiedy antykwariaty także zawiodły, pozostała biblioteka. Szkoda tylko, że istnieje coś takiego jak „termin zwrotu”, bo tego typu literaturę najlepiej czyta się powoli, nieustannie powracając do wypowiedzi, które najbardziej zapadły w pamięć.

Do przeczytania rozmów Łopieńskiej zachęciły mnie po pierwsze – jej niedostępność, po drugie – masa pozytywnych recenzji. Oczywiście, książka jest fantastyczna. Jak się okazuje fetysz wąchania stron i sceptyczny stosunek do udostępniania swojej biblioteki wszystkim pożyczalskim dotyczy też wybitnych sław, ludzi kultury i sztuki. Nawyk czytania wyłącznie na leżąco albo pisania tylko w kawiarniach, gromadzenie i robienie notatek na marginesach, upychanie książek w każdym możliwym zakamarku mieszkania, tak aby „warsztat był zawsze czynny” to tylko kilka z nałogów rasowego maniaka-bibliofila.

Krótkie, niezwykle treściwe rozmowy naszpikowane są aluzjami i odniesieniami do literatury klasycznej. Lekturę najlepiej rozpocząć z notesem, spisując w takcie czytania coraz to nowe tytuły, które po prostu wypada znać. Proust, Dostojewski, Mann, klasycy literatury polskiej – chyba u każdego z rozmówców znalazłaby się półka poświęcona wielkim nazwiskom. Fenomenalne wypowiedzi Marii Janion, która pełza między książkami upchanymi nawet w łazience czy Ryszard Kapuściński, dzielący czytelników na tych, którzy od lektury oczekują przedłużenia serialu telewizyjnego i takich z wyważonym gustem, wdzięcznych i wszechstronnych, zainteresowanych językiem i refleksją. Dlaczego brak dobrej literatury przeczytanej w dzieciństwie skutkuje niedorozwojem umysłowym, dlaczego w Somalii nie ma ani jednej księgarni, dlaczego przyłapanie kogoś na kradzieży książki jest szczytem kompromitacji – to tylko kilka pytań, na które odpowiedź odnaleźć można w wywiadach Barbary Łopieńskiej. Bo te, można powiedzieć , intymne rozmowy w cichym mieszkaniu, pośród półek wypełnionych szlachetnymi lekturami obnażają nie tylko gust literacki, ale duszę rozmówcy. Mówią o przeszłości schowanej pomiędzy zakurzonymi stronami, ale i o teraźniejszości, która definiuje poniekąd kształt każdej osobistej biblioteki.

Polecam wszystkim, którzy książki czytają, zbierają, wąchają, zaginają rogi i pozostają przy tym nieco zaniepokojeni stanem swojego domowego księgozbioru, który rozrasta się w szaleńczym tempie skutecznie ograniczając pokojową (kuchenną, łazienkową, garażową) przestrzeń.
*******
mowaliter.blogspot.com

Zanim otworzyłam tę książkę musiałam się sporo natrudzić, żeby ją w...

Znani ludzie kultury i sztuki opowiadają o swoich bibliotekach i miłości do książek.Pokrewne dusze.Wracam do tej książki wiele razy.

Ciekawe rozmowy, choć szybko pewne motywy zaczynają się powtarzać

Ciekawe rozmowy, choć szybko pewne motywy zaczynają się powtarzać

Ile Pan wydaje miesięcznie na książki? No teraz dużo, dużo. To może być i parę milionów.

Barbara Łopieńska Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej Zobacz więcej