Okładka książki Jak zerwać z ograniczającymi schematami, złymi relacjami i żyć w zgodzie ze sobą Nicole LePera
Nicole LePera Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
How To Be The Love You Seek
Muza
2024-05-22
2024-05-22
Aleksandra Kondrat
Ograniczenia relacje

"W zgodzie ze sobą. Jak zerwać z ograniczającymi schematami, złymi relacjami i żyć" to ciekawy poradnik, który pomaga zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się nad tym jak wyglądały czy wyglądają relacje z innymi w naszym życiu. Autorka pomaga nam przeanalizować nasze dzieciństwo, relacje z rodzicami i pokazuje jak one na nas wpłynęły i ukształtowały.

Książka jest dobrze napisana i czyta się ją lekko oraz szybko. Pozaznaczałam w niej wiele fragmentów i pewnie jeszcze nie raz do nich wrócę. Podobało mi się również, że w tym tytule znalazły się różne ćwiczenia, pytania, które skłoniły mnie do refleksji.

W lekturze tej przeczytamy o tym jak siebie polubić czy pokochać, jak zacząć słuchać siebie samego i nie działać wbrew sobie.

Zostają również poruszone tematy jak trauma, jak zmienić siebie i postrzeganie relacji, jak wzmacniać relacje, jak zaspokajać swoje potrzeby i jak je określić... I wiele innych.

Wiadomo, nie jest to książka na jeden wieczór, lecz taka nad którą należy się pochylić i do niej wracać.

Czasami miałam wrażenie, że autorka za bardzo skupia się na swoim dzieciństwie i problemach, związkach. Dobrze, że o nich mówiła, bo potrafiło to zilustrować to o czym wcześniej pisała, jednak było tego dla mnie trochę za dużo.

Myślę, że jest to ważna i wartościowa pozycja, po którą warto sięgnąć!

Książka jest dobrze...

Ta książka nie jest lekka i przyjemna.Ma ona przeprowadzić nas przez uzdrawiającą podróż z naciskiem na relacje międzyludzkie.

Autorka jest psychologiem. W książce wielokrotnie przywołuje swoje życiowe doświadczenia. Oprócz tego, wiele tematów omawia na konkretnych sytuacjach i życiorysach. W celu ułatwienia pracy i rozmyślań zaproponowanych jest wiele ćwiczeń. Bardzo dokładnie wyjaśniona jest rola układu nerwowego, ponieważ jest on bardzo ważny w naszym istnieniu.

Książka jest głęboko psychoterapeutyczna. Prowokuje do zatrzymania się, pomyślenia o przeszłości. Jeśli podejdziemy do tego na poważnie, może przywołać trudne i silne emocje. Jednak wszystko to, prowadzić ma do poprawy jakości naszego życia i relacji, ponieważ, aby połączyć się emocjonalnie z inną osobą, musisz być emocjonalnie związany z samym sobą.
‚Na to, jak od­no­si­my się do sie­bie i doświadczamy sie­bie jako do­ro­śli, bez­po­śred­ni wpływ ma to, jak inni od­no­si­li się do nas i do­świad­cza­li nas w na­szych naj­wcze­śniej­szych re­la­cjach.’ Najwcześniejsze relacje kształtują naszą przyszłość, ale możemy ją zmodyfikować, ponieważ nasz mózg jest niezwykle plastyczny.

Tę niezwykłą podróż zaczynamy od świadomości ciała. To tu emocje mają swój początek. Praktyki jakie zostają omówione to między innymi oddychanie, odżywianie czy sen. Coraz głośniej i częściej mówi się o ważności takich podstawowych czynności.
Następnie udajemy się do praktykowania świadomości wzmacniającej i świadomości serca.

W treści znajdziemy konkretne przykłady zdań skutecznej komunikacji, podpowiedzi jak przeprowadzić trudna rozmowę,czy jak naprawić związek po konflikcie. Uważam to za świetne gotowce, które można od razu wprowadzić w życie.

Ja poświęciłam tej książce bardzo dużo czasu. Wielokrotnie przerywałam czytanie, aby odwołać się w myślach do własnej przeszłości. Niektóre uświadomione rzeczy okazały się dla mnie trudne. Ale warto. Warto dbać o siebie i swój rozwój. Wszyscy możemy znaleźć i stworzyć zdrowe i szczęśliwe relacje.

👩🏼Dr Nicole Lepera to psycholożka kliniczna, która jest propagatorką psychologii holistycznej oraz autorką wspaniałej książki pt. "Wzrastam. Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa" - bestsellera, który znalazł się na liście "New York Timesa".

📖 Autorka już na kilku pierwszych stronach otwiera się przed nami i opowiada o swoich związkach i porażkach, jakich w nich doświadczyła — porażkach, do których jak wspomina, sama doprowadziła, choć w momencie trwania w danym związku, nie była tego świadoma. Musiało minąć sporo czasu, zanim uświadomiła sobie, że najważniejszą relację, jaką człowiek ma w swoim życiu, to relacja z samym sobą. Teraz szerzy tę wiedzę.

💔 Nigdy nie będziemy w stanie prawdziwie i szczerze połączyć się z innymi ludźmi, jeżeli nie zrobimy tego najpierw ze sobą. W przeciwnym wypadku zawsze będzie nam czegoś brakować, zawsze pojawiać się będzie napięcie i uczucie braku, niedopasowania, niespełnienia. Będziemy wciąż szukać czegoś, co należy naprawić w innych, a nie w nas samych, a przecież pokochać kogoś, to pokochać takim, jakim jest, a nie takim, jakim my chcemy go stworzyć.

📚 W książce Dr Nicole @the.holistic.psychologist  zawarła całe mnóstwo list kontrolnych, pytań, arkuszy ocen, zadań do samodzielnego wykonania, aby móc uzdrowić samego siebie. Od nas w końcu ma zacząć się nasza praca i na nas samych zakończyć. Nie możemy więc zmieniać świata, musimy żyć w zgodzie ze sobą.

👩🏼 Autorka daje nam gotowe narzędzia, dzięki którym będziemy mogli dokładnie zrozumieć, co teraz czujemy, uczy nas słuchania własnego ciała, wyzbywania się napięć w nim. Otrzymujemy również wskazówki jak stworzyć kojącą rutynę przed snem, jak wyznaczać granice, mówi o uziemianiu, o odpowiednim odżywaniu, świadomym oddechu i wielu innych sprawach (w końcu jest propagatorką holistycznego podejścia. Wszystkie przytoczone poglądy popiera solidnymi badaniami i jeśli tylko mamy ochotę zgłębić daną wiedzę, to bez problemu możemy sięgnąć po literaturę z przypisów. Książka jest napisana w bardzo przystępnym i prostym języku, bez zbędnej naukowej paplaniny. Swobodnie przechodzimy przez kolejne rozdziały, a zatrzymać się należy jedynie w momentach wspomnianych "ćwiczeń", które autorka dla nas przygotowała.

🔥 Jedna z bardziej wartościowych książek jakie przeczytałam. Mocno uderza w to, co sama od dłuższego czasu sobie powtarzam - zacznij od siebie, daj sobie przestrzeń, zastanów się nad sobą, wyznacz granicę, postaw się w końcu na pierwszym miejscu, pamiętaj aby swoim nieswiadomym postępowaniem nie sprowadzać na siebie problemów.

Książka przeczytana w ramach współpracy reklamowej/ recenzeneckiej (barter). Bardzo dziękuję Wydawnictwu Muza za taką możliwość.
Napisana przez dr Nicole LePera, która jest psychologiem klinicznym, pisze książki, założyła Mindful Healing Center, aktywnie działa też w mediach społecznościowych.

Q: Myślicie, że wzorce wyniesione z domu rodzinnego mają wpływ na to jak zachowujemy się jako dorośli, jeśli chodzi o relacje międzyludzkie? Czy potrafimy komunikować jasno i wyraźnie swoje potrzeby emocjonalne bez zbędnych wyrzutów sumienia?
Książka pozwala odpowiedzieć na te pytania.

Jeśli chodzi o nasze dorosłe relacje, zdarza się, że powtarzamy to co jest nam znane, co wynieśliśmy z domu. Jeśli, więc dorastaliśmy w miejscu i środowisku, które było chaotyczne i stresujące, obracaliśmy się wokół niezdrowych relacji i nawyków, byliśmy zaniedbywani emocjonalnie, nie dziwi fakt, że powielamy te wzorce.
Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że dana relacja jest dla nas niszcząca.Najważniejsze jest samopoznanie i świadomość. Musimy zajrzeć w głąb siebie.
Musimy również nauczyć się szanować własne potrzeby i pragnienia, nawet kosztem stawiania granic. Nauka tego jak być cierpliwą i współczującą wobec siebie osobą jest bardzo ważna.
Autorka podaje nam na tacy kontrolne ćwiczenia i zestawy pytań, aby ułatwić nam pracę nad sobą i naszymi relacjami.
Kolejną bardzo ciekawą kwestią wartą zaznaczenia jest to, że w regulacji układu nerwowego ogromne znaczenie ma żywienie. Najlepiej spożywać żywność nieprzetworzoną,  witaminy z grupy B, witaminy z grupy D oraz rośliny bogate w przeciwutleniacze.
Całość bardzo ciekawa, czytało się szybko i przyjemnie, choć spodziewałam się delikatnie czegoś innego, czegoś więcej. Niemniej jednak polecam, można tu znaleźć cenną naukę. Pewne kwestie zacznę stosować w swoim życiu. 😊
Miłość jest w Tobie. Pokochaj siebie 🤍

Q: Myślicie, że wzorce wyniesione z domu rodzinnego mają wpływ na to jak...

@zaczytana_karolina Instagram
#współpracarecenzencka z @wydawnictwomuza z książką autorki #wzgodziezesobą Dr.Nicole Lepera która swoją premierę miała 22 Maja a tymczasem moja recenzja . Dziękuję wydawcy za możliwość współpracy i poznania tej wyjątkowej książki jaką jest ten poradnik psychologiczny 🩷📖
Recenzja ⤵️
Poradnik psychologiczny który miałam przyjemność zrecenzować pomaga poradzić sobie z ograniczeniami,by żyć w zgodzie ze sobą, pozbyć się Poradnik jest napisany lekko i przyjemnie by nauczyć się prawdziwie kochać również w relacji z sobą bo to również ważne.Autorka napisała również książkę "Wzrastam" Najważniejsze by nie opierać życia na schematach bo to może nas zgubić,nie ograniczajmy się w życiu 🩷🩷🩷

@zaczytana_karolina Instagram
Recenzja ⤵️
Poradnik psychologiczny który miałam przyjemność zrecenzować...

• Do przerobienia
  • ROZWÓJ