Okładka książki Traumy dzieciństwa. Jak przełamanie rodzinnych wzorców może uwolnić nasze życie i miłość Vienna Pharaon
Vienna Pharaon Wydawnictwo: Filia poradniki
poradniki
The Origins of You: How Breaking Family Patterns Can Liberate the Way We Live and Love
Filia
2024-04-10
2024-04-10
Ewa Ratajczyk
rodzina problemy

Dzieciństwo odgrywa ogromnie ważną rolę w życiu każdego człowieka. To czas, który powinien być otulony miłością, spokojem, poczuciem bezpieczeństwa i beztroski. Zdarza się jednak, że dzieje się w nim coś niedobrego. I nie musi być to winą naszych rodziców. Współczesny świat jest bowiem narażony na tak wiele zła...

Książka autorstwa Vienny Pharaon przedstawia dorosłych ludzi, którzy przychodzą do terapeuty z różnego rodzaju traumami. Na pytanie jak wyglądało ich dzieciństwo, z miejsca często odpowiadają, że było szczęśliwe, że nie wydarzyło się w nim nic złego. Dopiero kiedy terapeutka zaczyna pytać głębiej, okazuje się, że każda ich rana nie wzięła się znikąd. Bo wszystko zaczyna się w dzieciństwie, w przeszłości...

To ciekawy tytuł, który pomaga zajrzeć do własnej duszy i przeszłych wydarzeń, by wspólnie z autorką przeanalizować swoje życie. Pomaga w poznaniu swoich słabości i uświadamia, że kiedy jesteśmy już ich świadomi, tym łatwiej będzie nam zacząć nad nimi pracować.

To książka o zranieniach, o relacjach w związkach, o tym, dlaczego wchodzimy w konflikty i jak możemy wprowadzić zmiany w nasze życie.

Do mnie osobiście niektóre rozdziały przemówiły bardziej, inne trochę mniej. Wiele fragmentów uznałam za bardzo istotne i przydatne, choć zdarzały się i takie, które odczułam jako nieco przegadane.
Mimo wszystko uważam, że jest to tytuł,z którym warto się zapoznać. Na wiele spraw może on otworzyć oczy...

Książka autorstwa Vienny Pharaon przedstawia dorosłych...

„Czego najbardziej pragnąłeś w dzieciństwie i nie otrzymałeś? Zatrzymaj się. Nie pędź dalej; poświęć chwile, żeby odpowiedzieć na to pytanie. (…) kiedy nie otrzymujesz tego, czego pragniesz, powstaje rana.”

I do przyjrzenia się tym właśnie ranom zachęca nas autorka bestsellerowej książki o traumach dzieciństwa.

Swoją recenzję chcę zacząć od tego, od czego autorka zaczyna swoją książkę ➡️ od podkreślenia faktu, że w przepracowaniu traum z przeszłości nie chodzi o to, żeby obwiniać ważne osoby z przeszłości. Chodzi raczej o to, żeby nie usprawiedliwiając szkodliwych zachowań, przyjrzeć się im, nazwać, bez lekceważenia bliskich. A da się! Bo być może jest tak, że starali się jak mogli, ale zabrakło im narzędzi, siły, wiedzy… Wiecie, w gruncie rzeczy jest bardzo mały procent rodziców, który intencjonalnie chcą skrzywdzić swoje dzieci.

Autorka dzieli książkę na 4 części, w których:
🔸️Przybliża fundamenty, opowiada o tym, jak przeszłość jest związana z teraźniejszością oraz daje wskazówki pomagające odkryć i nazwać swoje zranienie.
🔸️Opowiada o zranieniach i ich przyczynach, o tym co robimy, aby poczuć się wartościowymi, ważnymi czuć się bezpiecznie, oraz o tym, jakie role i postawy w życiu przyjęliśmy, aby ten cel osiągnąć.
🔸️Zachęca do zmiany zachowań w związkach, szczególnie w kontekście komunikacji, stawiania granic, a także reakcji na konfliktowe sytuacje. Bo rany wyniesione z dzieciństwa nigdzie tak wyraźnie nie dają o sobie znać, jak w bliskich i ważnych relacjach intymnych.
🔸️A na koniec opowiada o tym jak, wprowadzić zmiany w życie tak, aby były one trwałe.

I rzecz jasna książka nie zastąpi terapii! Jednak może stanowić naprawdę wartościowe narzędzie pomagające negatywne wzorce zauważyć, doświadczyć trudnych emocji i obrać kurs na życie w którym przeszłość przestaje nas definiować.

Swoją recenzję chcę zacząć od tego, od czego autorka...

Każdy z nas chce czuć się wartościowy, bezpieczny, kochany za to jaki i kim jest. Chcesz przynależeć, być ważny dla kogoś, chcesz ufać. To powinna dać rodzina. Niestety wiele osób decydując się na jej założenie boryka się z własnymi ranami, złymi schematami i przenosi je mniej lub bardziej świadomie na dzieci. Trzeba znaleźć w sobie siłę, dużo siły i zaopiekować się swoim wewnętrznym dzieckiem żeby przerwać ten schemat. W tym pomoże lektura "Traumy dzieciństwa".
Wspaniała, ciepła, empatyczna książka, którą powinien przeczytać każdy z nas. Coraz trudniej budować nam relacje z drugim człowiekiem, tworzyć trwałe i udane związki. Odpowiedź na te i inne bolączki prawie na pewno leży w naszym dzieciństwie, w nieleczonych traumach, które odżywają na nowo. Powtarzamy złe schematy, obwiniamy innych, nie pracując nad sobą. Bardzo przystępny poradnik dla każdego, kto chce zmienić coś na lepsze w swoim życiu. Nie zastąpi terapii, ale może pomóc doraźnie lub popchnąć do decyzji o pójściu na terapię. Sama autorka, psycholożka także musiała przepracować swoje traumy żeby być w tym miejscu, w którym jest teraz. Przez co poradnik w moich oczach jest bardziej wiarygodny.

Książka ze zdjęcia to międzynarodowy bestseller, którego autorka to terapeutka rodzinna.

"Trauma nie jest tym, co ci się przydarza, ale tym, co dzieje się w tobie w wyniku tego, co ci przydarzyło". dr Gabor Mate

Podziwiam osoby, które potrafią zwrócić się o pomoc do specjalistów i podjąć terapię. Ja osobiście praktykuję w sobie uważność, odblokowuje w sobie wiele trudnych wspomnień i staram się je uzdrawiać. Ciężkie emocje zamiatałam pod przysłowiowy dywan lub wyrzucałam z siebie podczas rozmowy z kimś kogo dopiero co poznałam, co zawsze skutkowało u mnie kacem moralnym.

Co dała mi lektura tej książki? Na pewno lepiej zrozumiałam siebie, swoje zachowania w związku, w pracy, w przyjaźniach. A nade wszystko zależało mi na tym, aby uleczyć siebie tego stopnia, żeby nie przekazywać traum dalej.

"Traumy" to autentyczne historie pacjentów autorki. Dzięki nim możemy dostrzec własne traumy i wnikliwie się im przyjrzeć. Za wartościowe uważam zawarte w książce opisy ćwiczeń uzdrawiających zranienia tzw. medytacje kierowane.

Cała książka podzielona jest na 4 części:
1. Fundamenty
2. Zranienia i ich przyczyny
3. Zmiana zachowań w związkach
4. Wprowadzanie zmian w życiu

W podsumowaniu autorka słusznie zauważyła, że pracując nad tym co w nas zostawiło zadrę, stajemy również twarzą w twarz z tym co sami mamy na sumieniu wobec innych, wedle powiedzenia - " Zranieni ranią".

Książka nie pełni funkcji czarodziejskiej różdżki, która rozwiąże wszystkie nasze problemy. Jest ona natomiast doskonałym narzędziem do pracy własnej. Motywuje do zmian, towarzyszy w wewnętrznej przemianie i uleczeniu traum. W moim odczuciu jest to pozycja godna polecenia, szczególnie dla tych którzy lubią pracować nad sobą, bo tylko taka praca ma prawdziwy sens.

Przeszłość odbija się często na wszystkim w naszym życiu. Wspomnienia z dzieciństwa potrafią stać się drogowskazem do uzdrowienia, musimy być jednak gotowi się im przyjrzeć. Należy poświęcić czas na to, by zrozumieć skąd zranienia się wzięły i skupić na tym by podejmować inne decyzje by doświadczyć uzdrowienia. Autorka ma na swoim koncie ponad dwadzieścia tysięcy godzin pracy z klientami. W swojej książce dzieli się historiami ze swojego życia oraz opowieściami ludzi, z którymi pracowała. Ich historie przytoczone są po to, by coś uzmysłowić czytelnikowi, pomóc w ujrzeniu prawdziwego siebie, by w ten sposób móc widzieć innych.

W książce przeanalizowano pięć najczęstszych ran. Nazwanie swoich wczesnych zranień jest pierwszym krokiem do uzdrowienia. Druga część książki skupia się na przyczynach konkretnych zranień i destrukcyjnych sposobach radzenia sobie z nimi. Trzecia część to przyjrzenie się temu jakiej komunikacji, granic oraz jakich sposobów radzenia sobie z konfliktem się nauczyliśmy. Autorka wskazała jak wytoczyć lub usunąć granice by odnaleźć zdrowsze sposoby funkcjonowania i bardziej autentyczny styl życia. Wszystkiemu towarzyszy mnóstwo ćwiczeń, podpowiedzi i medytacji. Przyglądniemy się rozmaitym sytuacjom, aby zauważyć i nazwać nasze doświadczenia. Nasza przeszłość stworzyła schematy, które wpływają na nasze dzisiejsze życie.

Jaką rolę odgrywaliśmy w naszej rodzinie? Jak nazwać i odsłonić swoje zranienia? Jakie są przyczyny zranień i skąd się biorą? Jak zmienić zachowanie w związkach? Jak zaczyna się konflikt i jak się komunikować? Czy granice mogą być niezdrowe? Jak wprowadzić zmiany w życie?

Vienna Pharaon pragnie pomóc nam przeanalizować wspomnienia z dzieciństwa, nazwać nasze zranienia, powiązać je z niezdrowymi zachowaniami, a w końcu nauczyć nas, jak budować i utrzymywać zdrowe więzi. Ta książka wymaga przeanalizowania i zrozumienia fundamentów naszych przekonań, zachowań i schematów oraz tego, w jaki sposób rodzina, z której pochodzimy przyczyniła się do ich powstania. Odegra to ogromną rolę w radzeniu sobie z konfliktami i zachowaniami, z którymi dziś mamy problem. Przeanalizowanie wspomnień z dzieciństwa jest odważnym i niezwykłym krokiem na drodze do uzdrowienia. "Traumy dzieciństwa" to niezwykle wartościowa pozycja, z którą warto się zapoznać. Napisana lekkim, zrozumiałym stylem w bardzo przystępnej formie. Jestem jak najbardziej na tak!

Lubcie czytać poradnik i książki rozwojowe?

Ja jako nastolatka nie bardzo lubiłam, teraz już jako starsza pani po trzydziestce 😂😂😂 uwielbiam! I łapię się też na tym że coraz częściej to właśnie na tym dziale w empiczku spędzam najwięcej czasu.

Dlatego chciałabym Wam dzisiaj polecić książkę, która w zasadzie w moje ręce trafiła przez przypadek, ale jakże się cieszę że tak się właśnie stało.

„Traumy dzieciństwa. Jak przełamanie rodzinnych wzorców może uwolnić nasze życie i miłość.” Vienna Pharaon. To książka o której musi być głośno, gdyż każdy z nas ma jakieś traumy, które potem bardzo oddziaływują na nas w dorosłości, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.
Autorka podzieliła swoją książkę na cztery części, dzięki którym będziecie wstanie nazwać swoje traumy, dowiedzieć się skąd się wzięły, na co wpływają i jak możemy to poprawić oraz pracować nad tym, żeby nowy wzorzec poprawił naszą jakoś życia prywatnego, uczuciowego oraz zawodowego.

Uważam, że ta książka to kawał świetnej merytorycznej lektury, która otwiera oczy i pozwala na lepsze i szczęśliwsze życie.
Polecam!

Lubcie czytać poradnik i książki rozwojowe?

Czytanie książek daje nam możliwość poznawania historii, które poruszają nasze czytelnicze serca. Książki pozwalają nam poznawać świat, lecz również serwują nam emocje, które elektryzują nasze emocje. Co ważne czytanie pozwala nam na poznawanie siebie, abyśmy mogli wiedzieć, jak funkcjonować w społeczeństwie. Książka Vienny Pharaon jest dla nas bogactwem wiedzy pozwalającej poznać schematy, dzięki którym będziemy jeszcze lepiej funkcjonować w rodzinie. Autorka książki „Traumy dzieciństwa” jest wykwalifikowaną terapeutką rodzinną. Dziś na kartach swej książki dzieli się z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniami z pracy, dzięki czemu możemy odkryć w sobie potencjał pozwalający zrozumieć siebie. Autorka opisuje prawdziwe historie, lecz warto dodać, że ukrywa w nich tożsamość swoich klientów.
Vienna Pharaon krok po kroku opisuje nam proces uzdrowienia, co sprawia, że możemy zrozumieć wiele zasad funkcjonowania rodziny. Poznajemy schematy, które mają ogromne znaczenie w poznawaniu siebie i otaczającego nas świata. Pragnę dodać, że dzięki tej lekturze odnalazłem odpowiedzi na pytania, które przez lata nagromadziły się w mojej głowie. Dziś mogę z pełniejszą jasnością wyjaśnić sobie schematy, które tworzyłem, którym podlegałem. Teraz znacznie łatwiej jest spojrzeć mi na relacje rodzinne, które skrywały bogactwo doświadczeń.
„Traumy dzieciństwa” to bez wątpienia ważny tytuł w mojej domowej biblioteczce. To książka, która otwiera oczy i umysł, pozwalając nam inaczej spojrzeć na relacje. Ogromne znaczenie mają tutaj fundamenty budujące każdą rodzinę. Warto się im przyjrzeć z bliska, a ta książka jest ku temu najlepszą okazją. Dzięki niej możemy uświadomić sobie naszą rolę w rodzinie, z której pochodzimy. Co ważne, to nasza przeszłość jest kluczem do naszej teraźniejszości i przyszłości.
Jaką rolę odgrywa odsłanianie zranienia? Czym jest ukrywanie, unikanie, odgrywanie ról? Jak czuć się wartościowym? Dlaczego chcemy być ważni? Tego wszystkiego dowiemy się z lektury książki „Traumy dzieciństwa”. Vienna Pharaon przekazuje nam wiele wskazówek prowadzących nas do zmiany zachowań w związkach. Kluczowe jest tu rozpoznanie chwili, w której zaczyna się konflikt. Warto również przestać być nadmiernie krytycznym. Jeśli zaś o krytykę chodzi, to w tej recenzji nie znajdziecie jej w odniesieniu do mej opinii na temat tej książki, ponieważ jest ona dla mnie bogactwem wiedzy, która pozwala zrozumieć schematy, a tym samy siebie i własnej roli w społeczeństwie i rodzinie. Czytajcie nie tylko sami, lecz również w rodzinnym gronie.
Książka „Traumy dzieciństwa” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia, Filia na Faktach

Premiera książki 10 kwietnia!
Vienna Pharaon jest wykwalifikowaną terapeutką rodzinną, która wykorzystując swoją wiedzę, pomaga odkryć co zrobić, gdy wczesne doświadczenia życiowe przynoszą szkodę. Jej książkę powinien przeczytać każdy, kto kiedykolwiek zadał sobie pytanie: „Dlaczego taki jestem i jak to zmienić?”.
,, Przeszłość jest uparta, przyjacielu. Im bardziej chcesz od niej uciec, tym większą
zawziętością cię ściga i domaga się twojej uwagi. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego
na okrągło zmagasz się z tymi samymi problemami? Dlaczego ciągle wybierasz takich
samych partnerów? Czemu reagujesz w taki sam sposób, choć bardzo chcesz to
zmienić? Albo, dlaczego twój wewnętrzny krytyk powtarza ci wciąż te same nieprzyjemne
rzeczy? To twoja przeszłość, domagająca się uwagi. Te „bzdury z dzieciństwa” w pewien
sposób kierują twoim obecnym życiem i dobrze byłoby mieć tego świadomość’’.
Po książkę pani Vienny sięgnęłam, ponieważ bardzo zaciekawił mnie temat, który autorka zdecydowała się poruszyć. Ponad 10 lat temu, kiedy myślałam o studiowaniu psychologii, czułam, to zagadnienie jest mi najbliższe. Cieszę się, że po tylu latach mogłam sięgnąć po książkę, która rozwiała wątpliwości w tym zakresie, pomogła zrozumieć pewne zagadnienia i za pośrednictwem historii ludzi, z którymi zetknęła się autorka, pozwoliła mi dostrzec pewne wzorce zachowań u siebie, których do tej pory u siebie nie zauważałam. „Traumy z dzieciństwa” to pozycja, do której warto wracać, by zobaczyć, czy zmiany, które wprowadziliśmy w życie, coś nam dały. Traumy z dzieciństwa rzutują na nasze dorosłe życie i im wcześniej zaczniemy je rozumieć, oswajać je i się z nimi zmierzyć, tym lepiej. Ode mnie 8/10.
Dziękuję @filia na faktach za możliwość zrecenzowania książki.

Premiera książki 10 kwietnia!
,, Przeszłość jest uparta, przyjacielu. Im bardziej chcesz...

• Audiobooki
  • LEGIMI