Godzilla: Władcy Ziemi T. 1

Okładka książki Godzilla: Władcy Ziemi T. 1 Matt Frank, Chris Mowry
Okładka książki Godzilla: Władcy Ziemi T. 1
Matt FrankChris Mowry Wydawnictwo: Amber Cykl: Godzilla: Władcy Ziemi (tom 1) komiksy
komiksy
Godzilla: Władcy Ziemi (tom 1)
Godzilla: Rulers of Earth issues #1-4
Amber
2024-01-01
2024-01-01
Godzilla destroyah mothra komiks

Okładka książki Transformers #53: Kłamcy: ci na A i ci na D Matt Frank, Alex Milne, Augustin Padilla, James Roberts, Nick Roche
Transformers #... Matt Frank, Alex Mi...

Akcja strasznie skacze, wszystko jest chaotyczne. Można przeczytać, jeśli ktoś lubi łupankę wielkich potworów, ale po co?

2023 r. można zdecydowanie uznać za udany dla wielkich potworów. Premierę miał bardzo pozytywnie przyjęty przez widzów i krytyków film Godzilla Minus One. Oprócz tego pojawił się również serial spajający amerykańskie uniwersum kaiju, pt. Monarch: Dziedzictwo potworów. Gdy wydawało się, że już wszystko co ciekawe powiedziano w tym temacie, w minionym roku to się zmieniło. W nowy rok wchodzimy z kolejną, interesującą propozycją dla fanów gatunku. Tym razem jest to jednak komiks, Godzilla: Władcy Ziemi.

Twórcy komiksu, który właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Amber, to niewątpliwie fani wielkich potworów. Czytając kolejne rozdziały czujemy bowiem z jakim entuzjazmem opowiadają najnowszą historię z uniwersum Godzilli. To pozytywne nastawienie i energia zdecydowanie udzielają nam się w trakcie lektury.

Wrzucają tu wszystkie charakterystyczne dla nich elementy, tzn. mamy oczywiście walki wielkich potworów, jest perspektywa naukowa i wojskowa na ich obecność na Ziemi, są w końcu tajemnice i zwroty akcji, które mało kto byłby w stanie przewidzieć. Nawet dla najbardziej wprawionego w historie kaiju czytelnika komiks stanowi nie lada frajdę.

Na kartach pierwszego tomu komiksu mamy okazję zobaczyć jak ludzkość przygotowuje się na konfrontacje z wielkimi potworami. Widzimy również jak wiele zdążyliśmy się na ich temat dowiedzieć. W trakcie wykładu, przerwanego oczywiście przez atak kaiju, dr Kenji Ando wymienia nam wszystkie dotąd poznane monstra. Z jednej strony stanowi to fajne przypomnienie dla nieco bardziej oczytanych fanów, a z drugiej, bardzo zmyślne wyjaśnienie pewnych elementarnych kwestii.

Godzilla: Władcy Ziemi dość szybko nakreśla nam również kilka głównych wątków, które w dalszych częściach tej historii będą rozwijane. Wspomniany doktor kompletuje zespół badawczy, mający na celu odkrywanie tajemnic potworów. Mamy tutaj również postaci o silnych motywacjach, które nie chcą by ataki kaiju się powtarzały. Można powiedzieć, że jest to wątek przedstawiony z poziomu bezpośredniej akcji, który przy okazji pokazuje nam jak wiele ludzie muszą się jeszcze nauczyć o tych niszczycielskich bestiach.

Na oddzielne miejsce zasługuje ostatni z głównych wątków komiksu. Dlaczego? Dlatego, że pomimo tej całej fantastyczno-naukowej otoczki zupełnie się czegoś takiego nie spodziewałem. Pojawia się tutaj bowiem rasa kosmitów, którzy chcą przetransformować Ziemię w taki sposób, by ją zasiedlić, a tym samym przejąć we władanie planetę. Ma im w tym pomóc zbadanie jednego z potworów. Tak oto w nieoczekiwany sposób autorzy łączą wątek obcych i wielkich bestii.

Z pozoru mogłoby się wydawać, że takich historii było już mnóstwo, że znamy to już na wylot. Muszę jednak podkreślić, że Chris Mowry i Matt Frank świetnie czują ten klimat, czyniąc swoją historię naprawdę wciągającą. Jest tutaj mnóstwo akcji, a walki potworów są odpowiednio gigantyczne i spektakularne. Tor fabuły został w przejrzysty sposób wytyczony, a jedynym drobnym mankamentem jest fakt, że póki co nie zżywamy się jeszcze z żadnym z bohaterów. Tempo jest szybkie, dzieje się dużo i na razie twórcy nie znaleźli na to czasu w pierwszym tomie.

Stylistycznie Godzilla: Władcy Ziemi wygląda naprawdę przejrzyście. Dla mnie sprawia wrażenie połączenie stylu lat 90. i współczesnego. Największe wrażenie robią oczywiście monstra z Godzillą na czele i wszystkie sceny ich walk. Jest w nim ten rozmach i niebezpieczeństwo, którego nie powinno brakować w przypadku konfrontacji istot o tak niszczycielskich mocach.

Komiks jest swego rodzaju hołdem złożonym historiom o wielkich potworach. Myślę, że starsi czytelnicy poczują tę nutkę nostalgii, wplecioną przez autorów do komiksu. Z kolei młodsi z pewnością docenią frajdę, płynącą z walk Godzilli i pozostałych monstrów. Ja zdecydowanie wczułem się w tę historię i dlatego gorąco wam ją polecam.

• Komiksy

Dodaj cytat z książki Godzilla: Władcy Ziemi T. 1