Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach

Okładka książki Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach Jonathan Ned Katz
Okładka książki Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach
Jonathan Ned Katz Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
The Daring Life and Dangerous Times of Eve Adams
W.A.B.
2024-04-10
2024-04-10
Agnieszka Szling

Szykujecie już majówkowe stosy lektur? Nie może w nich zabraknąć tej książki!

***

W tej świetnie udokumentowanej opowieści, Katz - jeden z najważniejszych historyków zajmujących się queerową historią - przedstawia nie tylko samą Eve Adams, ale też odmalowuje obszerny i niezwykle ciekawy obraz wspólnoty "odmieńców", w której przenikają się różne ideologie. Są tu homofobiczni lewicowi rewolucjoniści i odważne lesbijki. Są kobiety, które chcą tylko świętego spokoju i te, które idą na barykady. Mężczyźni, którzy ukrywają się w głębokich szafach i tacy, którzy w Greenwich Village - tak się nazywała queerowa dzielnica w Nowym Jorku - idą środkiem chodnika w ekstrawaganckim stroju.

Jest tu też opowieść o tym, że to wcale nie bycie lesbijką, a bycie imigrantką, zadecydowało o losie Chawy Złoczewer vel Eve Adams. Bo gdyby to, skąd jesteśmy, nie było najważniejsze, Eve nie zginęłaby w obozie koncentracyjnym.

Czytelnik "Odważnego życia Eve Adams" bez trudu zauważy, że amerykański badacz niemal zupełnie nie sięgnął po polskie źródła. To zdecydowanie minus tej pracy, ale też doskonały punkt wyjścia dla rodzimych badaczy i badaczek. Warto też zauważyć, że Katz nie uzurpuje sobie prawa do opowiadania każdego aspektu życia Adams. Gdy czegoś nie wie, nie wymyśla, nie dopisuje. Dzięki temu powstała biografia z bardzo zmiennym tempem, odmienna od tych, w których próbuje się opowiedzieć czyjeś życie w równych rozdziałach. Bo przecież w naszym życiu są krótkie momenty, gdy decyduje się wszystko i długie okresy, gdy żyjemy życiem już ułożonym na naszą miarę. Bardzo to - w efekcie - prawdziwa biografia.

Więcej tutaj - https://www.empik.com/pasje/ksiazka-tygodnia-odwazne-zycie-eve-adams-w-niebezpiecznych-czasach-recenzja,134699,a

Szykujecie już majówkowe stosy lektur? Nie może w nich zabraknąć tej książki!

***

“Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach” Jonathana Neda Katza to biografia nietuzinkowej postaci, literatki i aktywistki. Obecnie uznawana jest ona za jedną z ikon LGBTQA+ oraz symbol walki o prawa kobiet i mniejszości.🌈 Choć nie jest szeroko znaną postacią, jej historia z pewnością jest jedną z tych, obok których nie da się przejść obojętnie.🔥

Chawa Złoczower urodziła się w 1891 roku w rodzinie żydowskiej w Mławie, skąd wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w wieku 22 lat. Tam pracowała jako dystrybutorka anarchistycznych i socjalistycznych gazet, udzielała lekcji (mówiła biegle w siedmiu językach),a także prowadziła popularną wśród bohemy herbaciarnię, która stanowiła bezpieczne miejsce spotkań dla ukrywających się w tamtych czasach lesbijek. W USA przybrała pseudonim Eve Adams. Była osobą, która łamała ówczesne tabu, mówiąc głośno o swojej orientacji w kraju, w którym w tamtych czasach nie tylko mówić o tym nie wypadało, lecz także oskarżenie o przynależenie do “odmiennej” orientacji oznaczało przestępstwo. Eve w USA napisała i wydała do użytku prywatnego kultową książkę “Lesbijska miłość”, w której w egzaltowany, pruderyjny sposób opowiada historie kilkunastu lesbijek. Między innymi ta książka doprowadziła do jej deportacji i zakazu powrotu do USA, a to z kolei - do jej późniejszej wywózki do Auschwitz. Stamtąd już nie wróciła.

Trzeba przyznać, że autor zadał sobie mnóstwo trudu w zdobyciu informacji, dokumentów i archiwalnych zdjęć, które pomogły mu w napisaniu tej biografii. Widać rzetelną pracę researchową i oddanie sprawie badania życiorysu aktywistki. Niemniej książka napisana jest dość chaotycznie, jakby autor chciał zawrzeć w niej zbyt dużo informacji, skacząc od osoby do osoby i przechodząc między wydarzeniami, nie wyjaśniając do końca, co do nich doprowadziło. Przez to książkę czyta się momentami dość trudno, zwłaszcza osobie, która w swoim życiu już mnóstwo biografii ma za sobą.

Chawa Złoczower...

• Biografie
  • Współprace

Jonathan Ned Katz Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach Zobacz więcej