Egipt. Kairskie życie polskiej muzułmanki

Pascal
2024-01-10
2024-01-10
literatura polska Egipt kobieta Kair muzułmanka

Ciekawe, jeśli się chce trochę wbić w klimat przed wyjazdem do Egiptu. Świetne, że Autorka oddaje głos znajomym Egipcjanom i Egipcjankom. Trochę ma jednak różowe okulary.

Choć autorka pisze, jak wiele kobiet nie nosi hidżabu, jak w wyższej warstwie społecznej zmienił się Egipt, osobiście tego nie zaobserwowałam. Na ulicach jest bardzo mało kobiet, a jak są to wyłącznie w chustach. Przez tydzień widziałam 10 bez. Religia jest wszechobecna. Co samo w sobie nie jest złe, tylko ten monolit rodzi pytania, jak konkretnie żyją ci niereligijni albo mniej żarliwie religijni ludzie? O ludziach, którym w życiu religia nie towarzyszy tak bardzo, autorka nie pisze.

Zastanawiałam się tez z takich bardziej przyziemnych pytań związanych z książka, jakie są obowiązki Autorki w tej wielopokoleniowej rodzinie. Wydaje się, ze jej teściowa dużo gotuje. Czy ona tez musi? Czy jak to się rozkłada? Ciekawiło mnie tez, ze autorka nie pisała wcale o tym jak się żyje ludziom LGBTQ w Egipcie?

Jedno jest pewne. Mimo lektury i podróży ja się do Egiptu nie przeniosę. :)

O ile profil autorki na Instagramie bardzo cenię, bardzo lubię treści tam publikowane i ich formę, to z tą książką chyba nie jest mi po drodze. Informacje przedstawione przystępnie, lubię historie z życia autorki, więc to mi nie przeszkadzało, ale trzy rzeczy mi się nie podobały i to wpłynęło na ogólną opinię (myślę, że to głównie wina wydawnictwa, że nie edytowało porządnie książki. Pierwsza rzeczy błędy językowe (Ola od dawna nie mieszka w Polsce, więc tu przede wszystkim zawiniło wydawnictwo, dwa wiele, wiele powtórzeń i parafrazowania tego samego zdania na jednej stronie i trzecie niesamowicie częste skakanie po wątkach i ucina nie tego, co warto by było rozwinąć.

Świetna ksiazka, dzięki której możemy zobaczyć Egipt oczami autorki. Nie interesowałam się współczesnym Egiptem,dlatego ksiazka jest dla mnie kompendium wiedzy.

Książka bardzo słaba. Nie rozumiem dlaczego w ogóle według wydawcy to jest reportaż? Książka to bardziej autobiografia autorki, z reportażem nie ma nic wspólnego. Po książkę sięgnęłam bo interesuje mnie Egipt, ale dla osób tam już były w książce nie ma nic nowego. No chyba ze chce się czytać o życiu autorki, a nie o Egipcie. Poza tym niestety dużo błędów w książce, aż dziwne, że nikt tego nie sprawdził, nie wyłapał w korekcie? Wydawnictwo chyba przysnęło. Np. autorka pisze, że Egipt jest jednym z najludniejszych krajów arabskich. Tymczasem 2 sekundy googlowania i można sprawdzić, że Egipt JEST najludniejszym krajem arabskim. Po drugie o katolicyzmie ciągle pisze, że to religia, chrześcijaństwo to religia, katolicyzm to wyznanie. Naprawdę, gdzie było wydawnictwo i korekta tej książki? Takich wpadek jest całe mnóstwo. Bardzo też nie podobało mi się, że dosłownie na każdej stronie pojawiają się teksty: "moi obserwatorzy na instagramie często mi zarzucali", "moi obserwatorzy pytali", kupiłam książkę żeby dowiedzieć się czegoś o Egipcie, a nie obserwatorach autorki z instagrama. Gdyby interesowało mnie co mają do powiedzenia to weszłabym na instagram. Nie wiem dla kogo była to książka? Bo wygląda jak odpowiedź na zarzuty instagramowych obserwatorów, a nie książka dla zwykłego czytelnika, który z instagrama nie korzysta. Do tego w książce jest masa powtórzeń. Zamysł był ciekawy, a wykonanie słabe. Zawiodłam się bardzo.

Niestety jestem bardzo rozczarowana książką. Kupiłam bo obserwuję autorkę na Instagramie od dawna, poza tym dużo pozytywnych opinii o książce mnie przekonało. Niestety nie dowiedziałam się z książki nic nowego, wręcz przeciwnie, miałam wrażenie jakbym znowu czytała instagramowe posty autorki tyle że wydrukowane. 99% informacji autorka opisała w swoich postach lub pokazała w relacjach... Po drugie, bardzo widać, że autorka nie specjalnie podróżowała kiedykolwiek po Egipcie. Porady jakie daje by w Egipcie wszędzie wymieniać dolary na funty są bezsensowne. Byłam w Egipcie wiele razy i gdy jedzie się do kurortu to za wszystkie wycieczki i nurkowanie trzeba płacić w dolarach. Funtów nie przyjmują. Nawet za hotel na miejscu musiałam płacić w dolarach, dziwne że ktoś kto tyle czasu tam mieszka nie ma pojęcia jak wygląda zwykła rzeczywistość dla turysty. A na koniec, mało Egiptu, dużo autorki. O Egipcie informacji niewiele za to o życiu autorki można dowiedzieć się wszystkiego, powtarzanie informacji o tym jak uprzywilejowana i wykształcona jest jej rodzina w Egipcie... Niestety nie wpływa to na dobry odbiór książki. Spodziewałam się, że autorka trochę wyjdzie poza swoją bańkę uprzywilejowanej grupy społecznej w Egipcie, a tymczasem wszystkie opisy i osoby, z którymi rozmawia to osoby z jej otoczenia więc też bardzo uprzywilejowane... Tak wygląda niewielki % Egiptu. A więc nie, to nie książka o Egipcie, to książka o uprzywilejowanej Polce mieszkającej w uprzywilejowanym miejscu w Egipcie, do którego ma dostęp niewielu Egipcjan. Rozumiem, że praca nad książką kosztowała wiele, ale może nie warto było się tak spieszyć by ją napisać. Język też pozostawia wiele do życzenia. Prosty jak wypracowanie pisane w gimnazjum. Może warto najpierw popracować nad warsztatem? Posty na Instagramie a książka to dwie różne rzeczy.

Bardzo fajna, lekka pozycja - idealna do poczytania wieczorem przed snem. Bardzo estetyczne wydanie, miło, że znalazły się prywatne zdjęcia autorki. Olę obserwuję na instagramie i myślałam, że książka będzie takim podsumowaniem tego, co już wiem, ale miło się zaskoczyłam, bo znalazły się całkiem nowe (przynajmniej dla mnie) opowieści i relacje. Jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć więcej o kulturze i życiu w Egipcie, to bardzo polecam!

Wspaniała książka Aleksandry Helail. Polskiej muzułmanki, która opisuje życie codzienne w Egipcie. Jako mieszkanka Kairu,odkrywa przed nami codzienność zwykłych ludzi.. Ich codzienność,trudne wybory życiowe.

Książka jest przede wszystkim o miłości zwykłych osób. Tu przyszłe życie małżonków wciąż dbają rodzice. To z jakiej warstwy społecznej pochodzisz,ustawia ci życie. Niekiedy smutne i dla nas niezrozumiałe.

• Biblioteka ma na stanie, może kiedyś mi się dostanie :P
  • Literatura faktu, reportaż
  • Trzeba mieć w życiu priorytety
  • Reportaż
  • Popularka