Św. Jan Paweł II życie i dzieło Papieża Wojtyły

2023-09-15
komiks religia Jan Paweł II

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Jan Paweł II - to bez wątpienia postać wielka, wybitna, ważna nie tylko dla Kościoła Katolickiego, ale i dla miliardów ludzi na całym świecie. I choć dziś pojawiają się liczne kontrowersje dotyczące jego papieskiej posługi - zwłaszcza względem braku konkretniejszych działań wobec pedofilii w Kościele, to nie zmienia to faktu, że człowiek ten odegrał niezwykle ważną rolę w najnowszej historii Polski, Europy, całego świata. I dlatego też z wielką przyjemnością sięgnęłam po komiksową biografię jego życia - album pt. „Św. Jan Paweł II, życie i dzieło Papieża Wojtyły”, który ukazał się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Elemental.

Mamy tu do czynienia z rzetelną, niezwykle klasyczną w swej postaci, rozpisaną i rozrysowaną na ponad 200 stron, biografią Karola Wojtyły. Jej początek sięga narodzin małego Karolka, jego szczęśliwego dzieciństwa w domu pełnym troski i miłości, jak i wreszcie podjęcia ministranckiej posługi w Kościele. To również czas bolesnej utraty ukochanej matki, szkolnej nauki, odkrycia w sobie zamiłowania to teatralnej sceny, jak i wreszcie nawiązania pięknych przyjaźni na całe życie.

Dalsze rozdziały skupiają się na czasie wojennej okupacji, pracy Karola w kamieniołomach, jak i wreszcie podjęcia decyzji o wstąpieniu do najpierw tajnego, a po zakończeniu wojny już oficjalnego Seminarium. Kolejne lata ukazują jego duchowną posługę, odbijające się szerokim echem odważne tezy względem niezbędnych zmian w Kościele, jak i wreszcie czas piastowania tytułów Biskupa i Kardynała. W dniu 16 października 1978 roku Karol Wojtyła zostaje wybrany na Papieża...

Kolejne strony ukazują jego liczne podróże, poruszające pielgrzymki do Polski, wkład w obalenie komunizmu, odważne decyzje i uwielbienie ze strony wiernych. To także czas zamachu na jego życie, spotkań z najważniejszymi osobistościami świata, publikacji ważnych nauk i Encyklik. To również czas choroby, cierpienia i starości, której Jan Paweł II przeciwstawiał się do chwili, gdy tylko było to możliwe. Całość biografii wieńczy jego śmierć, sceny z pogrzebu oraz obraz dziedzictwa, jakie po sobie pozostawił.

Warto zacząć od tego, że autorami tego komiksu są dwaj włoscy twórcy - Mario Leocata (scenariusz) i Vincenzo Arces (ilustracje). Wydaje się to o tyle istotne, że zupełnie innym spojrzeniem na postać Jana Pawła II jest to nasze, polskie..., jak i innym to zagraniczne, włoskie. Siłą rzeczy jest ono bardziej obiektywnym, pozbawionym patriotycznych uczuć, w mej ocenie rzetelniejszym. Drugą istotną kwestią jest to, że tytuł ten jest idealną propozycją dla czytelnika w każdym wieku - dzieci, młodzieży i osób dorosłych, którzy to pragną poznać oraz przybliżyć sobie raz jeszcze życie Karola Wojtyły - w sposób iście reporterski, ale i zarazem podany w pięknej, fabularnej postaci.

Pomysł na konstrukcję tej biograficznej opowieści wydaje się jedynym właściwym, by oto przedstawić życie Jana Pawła od dnia jego narodzin do dnia jego śmierci, opierając się na faktach, powszechnej wiedzy, chwilach i wydarzeniach mających największy wpływ na jego losy. Ten chronologiczny i misternie uporządkowany układ relacji daje nam poczucie porządku, klarowności i łatwości w odnajdywaniu się w życiorysie polskiego Papieża, który wszakże był niezwykle barwnym i bogatym w przełomowe zdarzenia. Naturalnie Mario Leocata musiał dokonać tu pewnych uproszczeń i przeskoczeń czasowych, ale w żadnej mierze nie zaburzają one prawdy o życiu tytułowej postaci.

Warto docenić tu także swoistą bezstronność autorów, którzy ukazując życie Karola Wojtyły i następnie już Jana Pawła II skupiają się na tym, co doskonale wiemy o tamtym czasie - z zapisków, relacji najbliższych osób, rozmów z samym Janem Pawłem II. Tym samym nie ma tu własnych komentarzy, interpretacji i wniosków autora, które wszakże zawsze byłyby jednostronne, subiektywne. Oczywiście być może można było poruszyć tu także i te trudniejsze kwestie pontyfikatu - ze wspominaną pedofilią w Kościele w pierwszym rzędzie, ale też i rozumiem zamiar Mario Leocata, który uznał, że to nie to miejsce i nie ta forma wyrazu.

Siłą rzeczy życie Jana Pawła II, to również wspaniały portret najnowszej historii świata, której poświęcono tu również wiele miejsce i uwagi. Jego spotkania z Jimmym Carterem, Joao Baptistą, Lechem Wałęsą, czy też Michaiłem Gorbaczowem łączą się z przedstawionym tu historycznym tłem przemian, które największy rozmiar osiągnęły oczywiście na obszarze środkowej i wschodniej Europy, ale też i chociazby w Ameryce Południowej, Azji, czy nawet Afryce. To piękna lekcja historii, podana w prosty, ale przy tym i rzetelny sposób.

Najważniejszym pytaniem pozostaje to, czy opowieść ta daje nam prawdziwy portret Jana Pawła II. W mej ocenie tak, gdyż na kartach komiksu poznajemy zarówno Karola Wojtyłę, jako zwykłego, niezwykle życzliwego innym ludziom, pełnego pasji i wiary w lepszy świat człowieka..., jak i poznajemy też Papieża, który musiał być w pewnym stopniu politykiem wiary i Kościoła, odpowiedzialnym za miliardy wiernych na całym świecie ojcem, osobą niosącą pocieszenie i nadzieję na przyszłość. I to wydaje się być właśnie rzetelnym obrazem tej wielkiej postaci.

Komiks ten został pięknie zilustrowany przez Vincenzo Arcesa, który zdecydował się tu przede wszystkim na bardzo realistyczne, poprowadzone lekką i zarazem nieco surową kreską oraz dopracowane w najdrobniejszym szczególe, rysunki. Cechuje je także dobre kadrowanie, niezwykły klimat oraz ładna i idealnie dobrana kolorystyka, która przyjmuje postać nieco bardziej stonowanych barw. Całości dzieła dopełnia znakomite wydanie tego tytułu, dzięki czemu ilustracje te prezentują się tak efektownie.

To komiks dla osób wierzących, które raz jeszcze zechcą udać się w tę piękną podróż w czasie, by towarzyszyć Janowi Pawłowi II w najważniejszych chwilach jego życia. Jednocześnie jest to również znakomita propozycja dla tych czytelników, którzy interesują się biografiami wielkich postaci, najnowszą historią świata, ciekawymi opowieściami o tym, jak zmieniała się nasza rzeczywistość. I naturalnie odbiór tego tytułu przez te dwie grupy czytelników będzie odmiennym, ale najważniejsze wydaje się to, że żaden z czytelników nie przejdzie wobec tej pozycji obojętnym.

Komiksowy album „Św. Jan Paweł II, życie i dzieło Papieża Wojtyły”, to propozycja ciekawa, znakomicie wykonana i mająca wiele do opowiedzenia. To biografia człowieka, który stał się Papieżem, który doprowadził w dużej mierze do upadku komunizmu w Europie i który dał miliardom ludzi na całym świecie nadzieję na lepsze jutro. I niezależne od naszej wiary i poglądów z pewnością warto jest sięgnąć po ten tytuł, który porusza, skłania do refleksji, intryguje swoją relacją.

Dodaj cytat z książki Św. Jan Paweł II życie i dzieło Papieża Wojtyły