Wina

Okładka książki Wina Max Czornyj
Okładka książki Wina
Max Czornyj Wydawnictwo: Filia Cykl: Liza Langer i Orest Rembert (tom 4) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Liza Langer i Orest Rembert (tom 4)
Mroczna strona
Filia
2023-07-12
2023-07-12
literatura polska

Jest to czwarta część z serii, w której komisarz Liza Langer oraz profiler Orest Rembert próbują rozwikłać kolejną mroczną gdańską zagadkę.
Każda część jest inna, dostarcza odrębnych emocji podczas podążania śladami bohaterów. Nie ma tu przewidywalności czy oklepanej fabuły.
Po zagadkowym zakończeniu trzeciej części z wielką ulgę wczytywałam się w pierwsze strony by na końcu pozostać w głębokim zamyśleniu i uronić łzę.
Autor ciekawi, edukuje, uświadamia że wciąż brakuje nam wiedzy którą mimochodem zgrabnie podsuwa.
Każda część stanowi jakby etap w terapii, oczyszcza budząc refleksję.
Osobiście zżyłam się ze śledczymi, którzy ścigając się z czasem, zmierzają z własnymi lękami trwają w tańcu godowym.
Polecam z niecierpliwością wypatrując kolejnej części.

Liza i Orest to nietuzinkowy duet-komisarz i profiler. Duet, który od samego początku jakoś nie do końca trafił w moje gusta. Ona nadal jest arogancka, ale już nie tak bardzo jak w poprzednich tomach, a on stale łasi się do niej niczym mały kociak. Ich wzajemna relacja jest niedojrzała i tak też się wobec siebie zachowują, co mnie zniechęca. Miałam nadzieję, że w pewnym momencie autor doda im ikry, charyzmy, no i się zawiodłam. Nadal są dość bezosobowi.

Co zaś się tyczy fabuły, to mam wrażenie, że wdarł się w nią chaos, choć zarys jest ciekawy. Motyw zbrodni intryguje, podobnie jak sam sprawca. Szkoda, że jego przeszłość nie została bardziej rozbudowana, bo tam kryje się sporo ciekawostek. Im więcej czytałam, tym całość wydawała mi się coraz mocniej surrealistyczna, przekombinowana. Policyjne śledztwo również mało atrakcyjne- jakby zabrakło weny , zarówno autorowi, jak i bohaterom.

Jak widać, całość wypada przeciętnie, bo jest pomysł frapujący, jednak wykonanie posiada więcej słabych stron niż tych pozytywnych. W sumie to cieszę się, że to już koniec.

Słaba, chaotyczna, dobra fabuła fatalnie opowiedziana.

Słaba, chaotyczna, dobra fabuła fatalnie opowiedziana.

Nie słyszałem o konsultantach społecznych przeprowadzających wywiady środowiskowe.Może to szczegół, ale jak się zabiera do pisania o jakiejś grupie zawodowej to wypadałoby zapoznać się z jej strukturą.Poza tym treść taka do jakiej już nas przyzwyczaił autor, jest sapanie, mlaskanie i cmokanie.W posłowiu autor przekracza kolejne granice pisząc,że kieruje nim jakaś siła wyższa podczas tworzenia.Darowałbym sobie takie historie. Nie jest to literatura najwyższych lotów, więc takie wtręty są po prostu śmieszne.

"Wina" Maxa Czornyja to czwarty tom serii o komisarz Lizie Langer i profilerze Oreście Rembercie. W książce tej mroczne siły powracają do Gdańska. Po brutalnym morderstwie, Langer i Rembert stają przed przerażającą sprawą. Świadkowie twierdzą, że widzieli potwora, a ofiary łączy pewien makabryczny szczegół. Bohaterowie muszą zmierzyć się z czystym złem, a śledztwo prowadzi ich w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.
"Wina" to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który nie pozwala o sobie zapomnieć. Czornyj mistrzowsko buduje napięcie, a mroczna atmosfera książki gęstnieje z każdą stroną.
Jeśli szukasz książki, która zapewni Ci dreszczyk emocji i nie pozwoli Ci zasnąć do późna w nocy, to "Wina" jest idealnym wyborem.

Jest w tej ksiazce kilka "glupotek", ale i tak podobala mi sie bardziej niz poprzednia czesc z Liza i Orestem. W sumie ten duet najbardziej przypadl mi do gustu, chociaz mialem nadzieje, ze Czornyj jednak ich usmierci w "Mordzie" :). Takiego obrotu spraw nikt by sie nie spodziewal.
Taka srednia polka jesli idzie o tego autora.

Taka srednia polka jesli idzie o tego autora.

Po prostu lubię tego pisarza. Sięgając po każdą książkę wiem że to będzie dobry czas. Mam świadomość że jest kilka pozycji zawierających trochę mniej emocji ale też w zależności od tematyki. Deryło i ta seria wciąga niesamowicie. 😮😮😮👍
Pierwsza to Ślepiec ,Grób ,Mord i ta.

Pierwsza to Ślepiec ,Grób ,Mord i ta.

Książki Maxa Czornyja to te po które sięgam bez zastanowienia. I choć może „Wina” nie była tak dobra jak poprzednie to zostałam wciągnięta w tą grę domysłów i morderstw.
Kolejna historia, której się nie spodziewałam. Szaleniec, okrutne morderstwa, przeszłość i coś co wywoływało u mnie strach. W pewnym momencie zaczęłam doszukiwać się tego co zawsze - zmiany akcji. Nie tym razem… dużo się działo, ale zakończenie nie wbiło mnie w fotel, szczególnie porównując do innych książek autora.
Mimo wszystko po posłowiu i ostatnich słowach Oresta, czekam na więcej!

Książka Wina jest najnowszą częścią przygód Lizy Langer i Oresta Remberta, która zapowiadała się ciekawie i mrocznie jak poprzednie tomy z tej serii. Miałem nadzieje na kolejny wciągający kryminał i poznanie dalszych losów bohaterów.. Dlatego sięgnąłem po kolejną część z wielką chęcią i byłem ciekawy co tym razem otrzymam od autora w kolejnym tomie przygód Lizy i Oresta.
Liza Langer i Orest Rembert po poprzedniej sprawie liczą na chwilę oddechu, lecz zostają wezwani na miejsce makabrycznego morderstwa. Rozpoczynają śledztwo od razu chcąc jak najszybciej ująć sprawcę. Jednak relacje świadków o potworze grasującym w Gdańsku wydają się nieprawdopodobne i niesamowite. Bohaterowie do końca nie wierzą w to wszystko, lecz kolejne poszlaki wskazują na co innego. Muszą zmierzyć się z koszmarem, który stał się rzeczywistością i powstrzymać sprawcę za wszelką cenę.

Książka Wina jest czwartym tomem przygód pary bohaterów poprzednich części cyklu o Oreście i Lizie rozwiązujących nieprawdopodobne i makabryczne sprawy w jakich podejmują się za każdym razem. W najnowszej kolejny raz muszą stawić czoło koszmarowi jaki napotykają na swojej drodze. Autor nie bawi się jak zwykle w kompromisy i już od początku zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń, które później potrafią być pogmatwane. Śledztwo prowadzone przez dwójkę bohaterów zostało poprowadzone dobrze i nie brakuje w nim zwrotów akcji zmieniających nieraz wiele mimo naszych podejrzeń. Podsuwanie fałszywych tropów i próbę ich mylenia nieraz prowadzą w ślepe zaułki. W taki sposób niczego nie możemy być pewni do samego końca. Za sprawą nie odkrywania za szybko kart trzymanych w rękawie i stopniowania elementów zagadki trudno odgadnąć kto za wszystkim stoi. Dlaczego popełnia zbrodnie i jakimi motywami kieruje się. Retrospekcje z rozdziałów dotyczących działalności nieuchwytnego potwora wzbudzają niepokój podczas czytania. Dopiero wraz z rozwojem dochodzenia i wydarzeniami pomału wyskakujące kawałki układanki w czasie śledztwa ujawniają prawdę. Pozostawione ślady i poszlaki z miejsca zbrodni wywołują nie małe zamieszanie gmatwając wszystko. Śledztwo prowadzone przez Lizę i Oresta jest utrudnione i nie takie oczywiste jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Przesłuchiwanie świadków i zbieranie informacji prowadzi w różne kierunki, które należy zbadać i posprawdzać. Mogących przynieść odpowiedzi na nurtujące pytania i odsłonić fragmenty zagadki kryminalnej jaką otrzymaliśmy. Jednocześnie wskazuje wszystko na pojawienie się nieuchwytnego potwora grasującego po mieście wybierającego swoje ofiary. Autor nie idzie na kompromisy jak zwykle w kwestii makabry. Nie brakuje krwawych opisów i scen jakie spotykamy w tym przypadku przedstawionych szczegółowo. Dlatego nie brakuje mocnych momentów w czasie czytania. Dochodzenie prowadzone przez bohaterów wypada ciekawie i wciąga od samego początku. Rzucanie podejrzenia na postacie jakie występują w książce nie zaprowadziło mnie do odgadnięcia kim jest sprawca. Do samego końca nie byłem pewny i nie odgadłem jego tożsamości. Dopiero w końcówce poznajemy prawdę o jego motywach i kim naprawdę był. Autor stworzył kolejny ciekawy i mocny kryminał z Lizą i Orestem w roli głównej, który czyta się dobrze.

Książka Wina posiada świetnie wykreowanych bohaterów pod względem psychologicznym jakich spotykamy tutaj na kartach powieści. Mający swoje cechy charakteru, zachowania i dokonują wyborów. Liza Langer jest twardą i bezkompromisową policjantką nie bawiącą się w grzeczności. Mająca swój temperament, posiadającą intuicje w rozwiązywaniu spraw i nie odpuszczającą do końca. Bardzo dobra postać, która mimo wszystko wzbudza sympatie i polubiłem ją z łatwością. Orest Rembert jest przeciwieństwem Lizy i jako profiler pomaga w nietypowych sprawach w jakie zostaje zaangażowany. Opanowany, spokojny, mający zmysł obserwacji i wyciągania wniosków z pozyskanych informacji. Umiejący wejść w skórę przestępcy i stworzyć jego profil z pozostawionych przez sprawcę poszlak. Wzbudzająca sympatie postać, którą z łatwością możną polubić. Oboje tworzą świetny duet wzajemnie uzupełniający się, za który często trzymałem kciuki w niebezpiecznych momentach. Oprócz głównych bohaterów mamy również nieuchwytnego potwora, którego działania przyprawiają o dreszcze w czasie czytania. Poświęcenie rozdziałów na jego działalność było świetnym pomysłem i zarazem przerażającym. Dobrze zarysowano jego postać od samego początku. Pozostali bohaterowie książki jacy występują mają do odegrania rolę mniejszą lub większą przewidzianą przez autora dla nich. Nie pozbawieni własnych kłopotów, zmartwień , wyborów i dylematów stają się uczestnikami dramatycznych wydarzeń. Posiadają głębie i nie były papierowe mimo nawet dalszego planu. Niektóre lepiej zarysowane jak główni bohaterowie, ale pozostałe również wypadły dobrze i były ciekawe. Relacje między nimi zostały przedstawione bardzo dobrze. Na pewno na uwagę zasługuje Liza z Orestem, których przekomarzania, docinki, robienie sobie czasami na złość, ironiczne komentarze i pewna doza humoru również pojawiła się. Relacje łącząca oboje cały czas ewoluuje w różne strony i sprawiają, ze wypadają wyraziście. Dialogi napisane przez autora wypadają świetnie, niekiedy poważnie, czasami potraktowane z lekkością i dozą humoru w zależności od sytuacji w jakiej znaleźli się bohaterowie.

Książka Wina jest czwartym moim spotkaniem z bohaterami znanymi z poprzednich tomów, którzy tym razem dostają sprawę tajemniczych i brutalnym morderstw popełnionych przez potwora grasującego w mieście. Autor świetnie sobie radzi kryminalną zagadką jaką dostajemy i rozwiązujemy podczas czytania. Śledztwo prowadzone jest z wyczuciem, nie brakuje zwrotów akcji i makabry w tym wszystkim. Jednak oprócz tego pokusił się o nakreślenie warstwy obyczajowej związanej z relacjami Oresta z Lizą. Nie poszedł w romansową stronę w ich relacjach, ale skupia się w większym stopniu na śledztwie i retrospekcjach ze sprawcą. Akcję poprowadził szybko do przodu, która nie zwalnia ani na moment wciągając w fabułę. Potrafi wiele dziać się i nie brakuje twistów potrafiących zaskoczyć nas podczas czytania. Wydarzenia toczą się szybko i wciągają od początku. Dlatego nie nudziłem się w czasie czytania. Książka ma swoje niuanse jak szczegółowość opisów krwawych i szczegółowych w celu zszokowania czytającego. Nie każdemu może to spodobać się, ale mnie akurat do tego przyzwyczaił autor, ze w swoich książkach nie idzie na kompromisy. Miałem wrażenie niezdecydowania w jakim kierunku ma iść relacja Oresta i Lizy. Mam nadzieje, ze ciągle będzie rozwijana niż stanie w miejscu i okaże się przewidywalna. Oprócz tego jakieś może drobne potknięcia pewnie by się znalazły jakby ktoś chciał się mocniej przyczepić jak na przykład wejście do budynku bez odpowiedniego zabezpieczenia się i wystawienie się na niebezpieczeństwa. Jednak mimo wszystko autor stworzył wciągający kryminał z mocną fabułą, od którego trudno oderwać się. Poruszanie tematyki krzywdy i w konsekwencji kary za nią mogłem tutaj dostrzec. Ciekawie poprowadzonej i niezwykle wciągającej. Zakończenie jakie otrzymałem jest zaskakujące i nie brakuje w nim zwrotów akcji. Finał okazał się bardzo dobry, wciągający i ciekawy. Nie spodziewałem się w nim tego co dostałem i jak wszystko skończy się. Dlatego byłem zaskoczony i nie brakowało w końcówce emocji.

Książka Wina okazała się kryminałem z mroczną fabułą, nie pozbawioną brutalności i makabry. Napisaną w przystępny sposób, bezpośredni i nie biorący jeńców w czasie czytania. Fabuła książki wciągnęła mnie od samego początku i potrafiła trzymać w napięciu przez cały czas. Intryga zaserwowana przez autora była świetnie poprowadzona, pełna twistów i zawiła jak lubię. Akcję poprowadzono z wyczuciem i szybko do przodu. Dzięki temu wiele dzieje się i nie brakuje w niej momentów zaskoczenia. Wydarzenia toczą się w szybkim tempie i nie zwalniają ani na chwilę. Dlatego nie nudziłem się od początku tylko z łatwością wciągnięty zostałem w historie. Sięgając po kolejne przygody Oresta i Lizy miałem nadzieje, ze nie będzie tutaj zmęczenia materiału i kolejny raz czymś mnie zaskoczy autor. Dotychczas nie zawiodłem się na jego książkach i również tym razem było bardzo dobrze. Nie owijając w bawełnę autor tworzy pełną makabry, przemocy i wciągającą opowieść z ciekawymi bohaterami jakich polubiłem. Zawsze trzymam kciuki za nich w czasie niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń w jakich uczestniczą. Dlatego trudno oderwać się od czytania i świetnie spędziłem czas przy niej. Książka Wina jest bardzo dobrą kontynuacją cyklu, która sprawiła, ze chętnie zaznajomię się z kolejnymi częściami przygód Oresta i Lizy.

Kolejny tom przygód Lizy i Oresta, zaskakujący pomysł na intrygę, z opisu na skraju paranormalny a na koniec okazuje się, że rozwiązanie jest takie proste a człowieķ/ludzie w swym okrucieństwie nie znają granic.

• Kryminał
  • Audiobooki