Bezsenność po szkole #1

Okładka książki Bezsenność po szkole #1 Makoto Ojiro
Okładka książki Bezsenność po szkole #1
Makoto Ojiro Wydawnictwo: Kotori Cykl: Bezsenność po szkole (tom 1) komiksy
komiksy
Bezsenność po szkole (tom 1)
Kimi wa Houkago Insomnia
Kotori
2023-05-26
2023-05-26
2023-03-21
Tomasz Molski
manga romans okruchy życia szkolne bezsenność seinen

Zgodnie ze statystykami z 2021 r., bezsenność dotyka około 10% światowej populacji. Nie jest to zatem wcale taka drobnostka jak wiele osób mogłoby się tego spodziewać. Zapewne w większości przypadków bezsenności ktoś powie wam żebyście nie pili dużo kawy i nie wpatrywali się w ekran telefonu tuż przed próbą zaśnięcia. Prawda jest jednak taka, że bezsenność to skomplikowany przypadek, który może mieć różne podłoża. W oryginalny i ciekawy sposób ten temat porusza Makoto Ojiro w mandze Bezsenność po szkole.

O tytule, który w 2023 r. zaczął ukazywać się w Polsce nakładem wydawnictwa Kotori, mogliście już słyszeć. W zeszłym roku doczekał się on animowanej adaptacji, o której słów kilka znajdziecie tutaj. Nie bez powodu ta manga cieszyła (historia została zamknięta w 13 tomach) i wciąż cieszy się niezwykłą popularnością, o czym chciałbym wam dzisiaj co nieco powiedzieć.

Na rozkład bierzemy pierwszy tom tej niezwykle urokliwej, ale także pouczającej historii. Bezsenność po szkole koncentruje się na losach dwójki uczniów liceum. Pierwszym bohaterem, którego poznajemy jest Ganta Nakami, zgryźliwy, trzymający większość rówieśników na dystans, ale inteligentny nastolatek. W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że ma pewne problemy z charakterem, ale wkrótce dowiadujemy się, że wpływ ma na to właśnie bezsenność.

W dość nieoczekiwanych okolicznościach chłopak poznaje drugą bohaterkę tej historii. Jest nią Isaki Magari. Jest ona w zasadzie przeciwieństwem tego nastolatka – pełna energii, humoru i pozytywnie nastawiona do otoczenia. Pozory potrafią jednak mylić i ona również walczy z bezsennością. Dwójkę połączyło zamknięte obserwatorium, znajdujące się w liceum, a które oboje uznali za niezłą miejscówkę na oddanie się zasłużonemu snu. Tylko, czy będą ze sobą współpracować? I jak zareaguje na to szkoła, jeśli informacja o takim wykorzystaniu obserwatorium wyjdzie na jaw?

Część odpowiedzi na powyższe pytania otrzymujemy właśnie w pierwszym tomie mangi. Tym co jako pierwsze rzuciło mi się w oczy było bardzo wiarygodne przedstawienie zachowania naszych bohaterów, mających deficyt snu. Na pewno większość z was wie jak to jest, gdy z różnych powodów nie możemy zasnąć i z czym to się może wiązać. Bóle głowy, zmiany nastroju, zmęczenie i nerwowość, to niektóre ze skutków, o których autorka opowiada w pierwszych rozdziałach.

Dużym plusem jest sam fakt, że pomimo podobnych problemów, Ganta i Isaki bardzo się od siebie różnią. Nie jest tak, że od razu się ze sobą zgadzają i są najserdeczniejszymi przyjaciółmi. To sprawia, że zawiązująca się między nimi relacja staje się dla czytelnika interesująca. Co do powodów bezsenności, autorka nie zdradza nam ich jeszcze, ale delikatnie daje nam do zrozumienia, że są związane z przeszłością wspomnianych nastolatków.

Ten pierwszy tom mangi w ogóle bardzo fajnie odsłania przed nami świat nastolatków. Przejmują się oni tym co pomyślą sobie rówieśnicy, gdy dowiedzą się o bezsenności lub w ogóle o koleżeństwie naszych głównych bohaterów, którzy w klasie są traktowani zupełnie inaczej. Przez większość czasu panuje tutaj jednak dosyć lekka atmosfera, co jakiś czas przerywana poważniejszymi refleksjami i momentami związanymi z przypadłością chłopaka i dziewczyny.

Trzeba podkreślić, że Makoto Ojiro doskonale czuje swoich bohaterów. Najbardziej oko cieszą te chwile radości, te swego rodzaju przebłyski, które dają im nadzieję na normalne życie i normalny sen. Czytelnik bardzo mocno wczuwa się w historię, choć z początku nie jest ona przecież nad wyraz skomplikowana. Dodatkowo, autorka w bardzo zmyślny i udany sposób łączy motyw przewodni z kółkiem astronomicznym, do którego para postaci dołącza w wyniku przyłapania przez szkolną pielęgniarkę w zamkniętym dla uczniów obserwatorium.

Bezsenność po szkole zaczyna się naprawdę interesująco. Po przeczytaniu pierwszego tomu czujemy, że jest to zaledwie wstęp do niezwykłej przygody, którą będziemy mieli okazję dalej podziwiać. Już teraz zdajemy sobie sprawę z tego, że wyjdziemy z niej bogatsi w niezwykle przydatną wiedzę oraz pełni optymizmu.

BEZSENNOŚĆ W NANAO

Noc, a nocą gdy nie śpię, wychodzę, choć nie chcę
Spojrzeć na chemiczny świat
Pachnący szarością, z papieru miłością
Gdzie Ty i ja, i jeszcze ktoś, nie wiem kto
Chciałby tak przez kilka lat zbyt zachłannie i trochę przesadnie
Pobyć chwilę sam, chyba go znam
- Myslowitz

Ta manga czyta się, jak ogląda się filmy Makoto Shinkaia, a że Shinkaia uwielbiam, to jedna z najlepszych rekomendacji, jakie mogę jej wystawić. Spodziewałem się, że tytuł będzie fajny, bo opis trafiał w mój gust, a szata graficzna w oko wpadała z miejsca, ale rzecz okazała się lepsza nawet, niż przypuszczałem. I co? I super się bawiłem i od razu żal, że teraz trzeba czekać na kolejny tomik. Na pocieszenie pozostaje jednak fakt, że seria liczy sobie już trzynaście części i wciąż się ukazuje, a na dodatek mamy anime, które emitowane jest od kwietnia, a jakby tego było mało, pod koniec czerwca ma się pojawić film live action… No ale na razie mamy ten pierwszy tomik i kto lubi takie szkolne, ale dojrzalsze opowieści typu chłopak spotyka dziewczynę, niech bierze w ciemno.

Akcja opowieści dzieje się w mieście Nanao. To tu znajduje się szkoła, do której chodzą bohaterowie, a w szkole tej obserwatorium po zlikwidowanym kółku astronomicznym, do którego nikt nie chce zaglądać, bo krążą o nim upiorne opowieści odkąd podobno stało się sceną tragicznej śmierci zakochanych nastolatków. I tak się składa, że to właśnie tam ma wybrać się Ganta Nakami, cierpiący na bezsenność nastolatek, a że miejsce jest ciche, spokojne… Nic tylko uciąć drzemkę. I wtedy spotyka ją! Isaki Magari, jak nazywa się dziewczyna – z jego klasy zresztą – też cierpi na bezsenność i uwiła tu sobie gniazdko. A to przypadkowe spotkanie i chwilowe uwięzienie w obserwatorium sprawią, że między dwójką zawiąże się specyficzna relacja, która… No właśnie, w co się może rozwinąć?

BEZSENNOŚĆ W NANAO

Chciałby tak przez kilka lat zbyt zachłannie i trochę przesadnie
Pobyć chwilę sam, chyba go znam
- Myslowitz

Poznaj pewien wyjątkowy duet i przeżyj razem
z nimi niesamowite przygody!

„Nawet nieprzespane noce są coś warte”.

Ganta Nagami to niczym wyróżniający się chłopak. Uczy się w miarę dobrze, ale irytuje każdego ciągłym narzekaniem.
Koledzy z klasy jednak nie są świadomi tego, że zrzędliwy uczeń zmaga się z uporczywą bezsennością.
W trakcie przygotowań do festiwalu chłopak zdaje sobie sprawę, że nieużywane przez nikogo szkolne obserwatorium astronomiczne byłoby idealnym miejscem na drzemki.
Na miejscu odkrywa, że w tym samym celu postanowiła wykorzystać je Isaki Magari - miła i lubiana uczennica, której również dokucza bezsenność.
Od tamtego niespodziewanego spotkania,
Ganta oraz Isaki postanawiają się zaprzyjaźnić i w miłej atmosferze przetrwać kolejne nieprzespane noce.

„Bardzo nie lubię przysparzać ludziom zmartwień. Dlatego nie chcę...żeby ktoś się dowiedział o mojej bezsenności”.

Spokojna, lekka oraz urocza w odbiorze opowieść.
Właśnie w tych kilku prostych słowach
opisałabym pierwszy tom „Bezsenność po szkole” autorstwa Makoto Ojiro.

Autorka stworzyła ciekawą, niby banalną, ale jakże piękną historię, która urzekła mnie w prawie każdym calu.

Nie jest to jakoś złożona manga.
Bazuje ona na prostych ilustracjach, które nie są też zbytnio skomplikowane, ale to ich zaleta, ponieważ dzięki temu łatwo wczuć się w klimat serii i dobrze się bawić podczas czytania.

„Jeśli kiedyś trafię na księżyc...to ci z niego pomacham”

Jeśli chodzi o Gante oraz samą Isaki, to jeszcze ich w pełni nie poznałam, więc też nie mogę o nich dużo napisać, ale mogę przyznać, że ta dwójka młodych ludzi będzie z pewnością idealnym przykładem pięknej relacji.

„Czy ciebie też uspokaja odgłos kropel uderzających o dach?
Kojarzy mi się z biciem serca...i z jakiegoś powodu bardzo mnie relaksuje”.

To bez wątpienia spokojna opowieść, więc nie zobaczycie tam jakiś niesłychanych zwrotów akcji.

Samych dialogów pomiędzy poszczególnymi postaciami też jest dosyć mało i raczej większą uwagę powinniśmy skupić na rysunkach.
Rysunkach, które mnie zachwyciły - zwłaszcza jeśli chodzi o nocny krajobraz ♡

Jestem niezaprzeczalnie pewna, że właśnie ten tytuł otuli Was do snu ^^
Zzz...

Zapisz się w takim razie do nocnego kółka astronomicznego!
Poznaj pewien wyjątkowy duet i...

Poznaj pewien wyjątkowy duet i przeżyj razem
z nimi niesamowite przygody!

„Nawet nieprzespane noce są coś warte”.

Od tamtego niespodziewanego spotkania,

Spokojna, lekka oraz urocza w odbiorze opowieść.
Właśnie w tych kilku prostych słowach
opisałabym pierwszy tom „Bezsenność po szkole” autorstwa Makoto Ojiro.

Nie jest to jakoś złożona manga.

„Jeśli kiedyś trafie na księżyc...to ci z niego pomacham”

„Czy ciebie też uspokaja odgłos kropel uderzających o dach?
Kojarzy mi się z biciem serca...i z jakiegoś powodu bardzo mnie relaksuje”.

Rysunkach, które mnie zachwyciły - zwłaszcza jeśli chodzi o nocny krajobraz ♡

Jestem niezaprzeczalnie pewna, że właśnie ten tytuł otuli Was do snu ^^
Zzz...

Zapisz się w takim razie do nocnego kółka astronomicznego!
Poznaj pewien wyjątkowy duet i...

• Manga
  • Mangi 2023