Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne

Okładka książki Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne Lucyna Kasjanowicz
Okładka książki Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne
Lucyna Kasjanowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
48 str. 48 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Wydawnictwo SBM
2023-04-12
2023-04-12
48 min.
Frazeologia język polski dla dzieci

Język polski pełen jest frazeologizmów. Czasem jednak są one używane w zły sposób bądź też przekręcane, gdyż przekazywaniu z pokolenia na pokolenie w ustnej formie nie zawsze towarzyszy tłumaczenie ich znaczenia.

Czasem niektóre związki frazeologiczne brzmią bardzo dziwnie i przyznaję, że sama nie raz zastanawiałam się skąd akurat takie powiedzenie.

Odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania w tym zakresie zawiera prezentowana dziś książka.

Znajduje się w niej aż 46 związków frazeologicznych. Każdy z nich został dokładnie opisany i zilustrowany zabawnym rysunkiem. Jest tu znaczenie przenośne, przykłady użycia, pochodzenie i ciekawostki bądź też zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy (np. pisownię słowa "toby" w powiedzeniu "gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała", które błędnie pisane jest rozdzielnie).

Mnie szczególnie zaciekawił frazeologizm "nie zasypiać gruszek w popiele". Choć już kiedyś go słyszałam (ale przyznaję bardzo rzadko) to w formie "nie zasypywać", która jak się okazuje jest błędna. A co ma spanie do gruszek jest tutaj właśnie wyjaśnione.

Moim zdaniem to bardzo ciekawa książka. Zapewne przyda się głównie dzieciom w wieku szkolnym ale również te młodsze już zapozna z używanymi przez nas powiedzeniami, wyjaśni dziwne dla nich związki frazeologiczne i być może zainteresuje samym językiem polskim. A młodzież czy dorośli będą mogli zapoznać się z ciekawostkami bądź uzupełnić swoją wiedzę.

Całość podana jest w prostej, przystępnej formie. Książka ma twardą lakierowaną oprawę.

Odpowiedzi na wszelkie...

Oto książka, która w zabawny i prosty sposób objaśnia znacznie związków frazeologicznych. W książce zawarte są również przykłady za stosowania wymienionych frazeologizmów, historia ich pochodzenia oraz przeróżne ciekawostki na ich temat. Każdy z nich przedstawiony jest też na zabawnych ilustracjach, które idealnie obrazują wszystkie zagadnienia.

Myślę, że to świetna propozycja dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a nawet starszych. Chociaż, niektóre fragmenty czytałam nawet mojej czteroletniej córce i teraz przy każdej okazji powtarza, że jej młodsza siostra ma muchy w nosie

Myślę, że to świetna...

"Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne” to zbiór najpopularniejszych związków frazeologicznych. Do każdego z nich poza zabawną ilustracją przeczytacie co oznacza dany zwrot, przykłady sytuacji lub zastosowania oraz skąd pochodzi. Na deser do każdego jest dopisana jakaś ciekawostka.

Bardzo fajna książka, która w prosty sposób tłumaczy niekiedy trudne dla nas do wyjaśnienia na szybko zwroty.

Bardzo fajna książka, która w prosty sposób tłumaczy niekiedy trudne dla nas...

Faktem jest iż język polski jest nadzwyczajny. Na codzień używamy frazeologizmów, nie myśląc nawet o tym, że to robimy. Nie rzadko jednak nasze dzieci nie znają jeszcze tych sformułowań. Sama często łapię się na tym, że mówię do mojego dziecka, że ma muchy w nosie, robi z igły widły, albo, że mi suszy głowę. Z wytłumaczeniem ich znaczenia może być gorzej. Na ratunek przychodzi ten oto przewodnik.

"Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne".
Ta książka zdecydowanie zaspokoi ciekawość dzieci, a także dodatkowo wzbogaci ich słownictwo. Posiada również wiele walorów wizualnych - kolorowe i zabawne ilustracje, wytłuszczoną czcionkę, ramki, przypisy oraz ciekawostki. Czy wiedzieliście, że strusie to największe ptaki żyjące na Ziemi, a ich obroną przed drapieżnikami nie jest wcale chowanie głowy w piasek, tylko szybka ucieczka. Dorosłe osobniki mogą biec z prędkością nawet 70 km/h.
Na każdej stronie widnieje wytłumaczenie różnych związków frazeologicznych. Wśród nich znajdziemy między innymi potocznie używane : bujać w obłokach, cisza jak makiem zasiał, mieć coś na końcu języka, pisać jak kura pazurem. A ponad to te, którymi posługujemy się nieco rzadziej, np. nie zasypiać gruszek w popiele lub popędzić komuś kota. Oprócz poznania znaczenia blisko 50 frazeologizmów, dowiecie się jakie jest ich pochodzenie i odkryjecie przykłady zastosowań.

Tłumaczenie jest bardzo proste i przystępne, w związku z tym czytelnicy z łatwością przyswoją te wyrażenia. Tekst oprócz dużej dawki wiedzy jest także humorystyczny. Przewodnik z pewnością rozbudzi ciekawość i chęć poznania kolejnych "dziwnych" sformułowań.
Książka jest pięknie wydana, ma twardą oprawę. Cieszę się, że możemy mieć ja u siebie. Jest bardzo uniwersalna, ponieważ oprócz codziennego zastosowania, sprawdzi się także idealnie w szkole i w przyszłości.
Zabawa językiem polskim może być niesłychanie fascynująca.

A Wy jakie związki frazeologiczne używacie na codzień?

W moich wypowiedziach bardzo często padają związki frazeologiczne i inne 'dziwne' wyrażenia według mojego starszaka :) Oczywiście o ile one są dla mnie czymś naturalnym i prostym, to znalezienie odpowiedzi na pytania 6latka o nie sprawia mi już problem.

Z pomocą przychodzi nam teraz książka od @wydawnictwosbm ,,Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne" :)

Wspaniała książka, w której znajdziecie prawie 50 najczęściej występujących zwrotów:
- wpaść jak śliwka w kompot
- strach ma wielkie oczy
- pisać jak kura pazurem
- mieć muchy w nosie

Dla każdego związku frazeologiczne znajdziecie zarówno jego znaczenie przenośne, przykład użycia i pochodzenie ale takze ciekawostke, która pewnie dzieciom się najbardziej spodoba :)

Wiedzieliście, że niebieskie migdały wiążą się z tym, że migdały symbolizują coś niezwykle pięknego, coś co pozostaje jedynie w sferze marzeń?

Polecam gorąco :)

Wydawca: @wydawnictwosbm
Data premiery: 12.04.2023
Wiek: 4+

#sbm #wydawnictwosbm #związkifrazeologiczne #szukaćdziurywcałym #książkidladzieci #dladzieci #saturday

Z pomocą przychodzi nam teraz książka od @wydawnictwosbm ,,Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne"...

Język polski jest fascynujący, a książka, którą dziś pokazuję, rozbudzi ciekawość, wzbogaci słownictwo i pozytywnie wpłynie na rozwój poznawczy dziecka.

Ten ilustrowany przewodnik zrobił na mnie dobre wrażenie od momentu, gdy wpadł mi w ręce. Pozwoli czytelnikom przyswoić sobie związki frazeologiczne, takie jak np. “chować głowę w piasek” czy “gumowe ucho”. Znajdziemy tu również te mniej używane, ale mimo to ciekawe, a przykładem może być: “nie usypiać gruszek w popiele” lub “zapędzić kogoś w kozi róg”.

Ta książka jest pięknie wydana i uniwersalna, grafika jest barwna, urozmaicona o ramki, wytłuszczony druk, ilustracje, które pomogą lepiej zrozumieć użycie frazeologizmu. Wiedza przekazana jest w prosty i przystępny sposób z nutką dobrego humoru. Nie zabraknie tu ciekawostek, przenośnych znaczeń i pochodzenia związków frazeologicznych. To prawie 50 najbardziej znanych przykładów, które mogą przydać się każdego dnia albo nawet na zajęciach w szkole.

Bardzo się cieszę, że to wydanie do nas trafiło, bo mój pięciolatek na tym dużo skorzystał. Myślę, że starsze przedszkolaki poradziłyby sobie w przyswojeniu wielu informacji tutaj zawartych. Pomysłowość tego wydania na pewno nie pozwoli na nudę.

• Popularnonaukowe
  • Dla starszaka
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne