rozwiń zwiń

Ludzie kontra kosmos

Inegrette Inegrette
20.06.2023
Okładka książki Stacja Jakub Szamałek Logo Patronat

Minęło sporo czasu, odkąd na rynku pojawiła się ostatnia książka Jakuba Szamałka. Po świetnym zakończeniu trylogii „Ukryta sieć” autor trochę usunął się w cień. Pojawiał się przy ewentualnych doniesieniach o zbliżającej się ekranizacji, ale o nowej powieści nic nie było wiadomo. A tu proszę, jak filip z konopi wyskoczyły okładka, zapowiedź i szybka data premiery. Jeśli też czekaliście na kolejne spotkanie z tym pisarzem, to rzućcie wszystko i lećcie do księgarń.

Lucy Poplasky spełnia swoje marzenie – jako dowódczyni ekspedycji rusza na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tylko czy umieszczenie akurat tej szóstki w klaustrofobicznych kwaterach, gdzie ciągle czuć rosnące napięcie związane nie tylko z sytuacją polityczną, to dobry pomysł? Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy dochodzi do tajemniczej awarii, która tylko zwiększa niepokoje wśród załogi. Jak to szło? „Kiedy zamknie się dwóch mężczyzn w kabinie o wymiarach pięć i pół na sześć metrów i zostawi ich tam na dwa miesiące, zapewnione są wszystkie warunki konieczne dla morderstwa”. Nie bez powodu właśnie tym cytatem swoją nową powieść zaczyna Jakub Szamałek.

Czytałam wiele kryminałów i thrillerów – w opuszczonych domach, czy to starych, czy super nowoczesnych, w domkach na odludziu, w lesie, w górach, ale w kosmosie to jeszcze mi się nie zdarzyło. I ten powiew świeżości w gatunku zdecydowanie tu czuć. W końcu czytelnicy dostają coś nowego, o czym zapewne jeszcze nie czytali. Szamałek operuje tutaj nie tyle brutalnymi scenami i szokiem, co ciągle rosnącym napięciem. To nie jest prosta sztuka, bardzo łatwo za mocno napompować balonik i spowodować pęknięcie na długo przed finałem. A jeszcze gorzej, gdy do eksplozji nie dochodzi w ogóle. Ale ten pisarz opanował tę umiejętność do perfekcji. Tak jak w „Ukrytej sieci”, tak i w „Stacji” czytelnik uwięziony jest w uścisku autora, którego nie jest w stanie opuścić aż do ostatniej strony. Dopiero wtedy jest czas na to, by odetchnąć.

Szamałek oferuje czytelnikom niekonwencjonalną powieść o ludzkich relacjach z kosmosem w tle. W ekstremalnych warunkach, gdy ludzkie emocje – jak zazdrość i niepewność – wzrastają po tysiąckroć, może się okazać, że osoby, z którymi jesteś blisko, tak naprawdę są ci kompletnie obce. Autor spycha swoje postacie nad samą krawędź przepaści, a czytelnik ślepo podąża za nimi, czując niebezpieczeństwo na karku. Na niecałych 350 stronach Szamałek obnaża największe słabości i grzeszki ludzkości. Niezapomniana lektura napisana przez rosnącego mistrza.

Jeśli macie już dość klasycznej zagadki zamkniętego pokoju, maglowanej na tysiąc podobnych sposobów, przenieście się z Jakubem Szamałkiem na zupełnie nowy poziom. Nie pożałujecie tej lektury!

Kinga Kolenda