Skalny pielgrzym

literatura podróżnicza
Sine Qua Non
2023-04-19
2023-04-19
literatura polska góry Himalaje Karakorum himalaizm wspinaczka literatura górska

Fronia maluje słowem. Najlepszy opowiadacz górskich emocji wśród himalaistów. Przeczytałam trzy jego książki i w każdej odnalazłam tę wielką pasję jaką są góry. Fronia pięknie opowiada o emocjach czekania i zdobywania, o pięknie gór i bezkresie tej niesamowitej miłości i pasji.

Melodyjnia jak u Orzeszkowej. Fabularna jak u Joyce'a. Dużo lepiej wypadają osobiste filozoficzne przemyślania niż rozklad jazdy na wyprawie.
Wyraźnie gorsza od poprzednich części ale nadal warta przeczytania.

Wyraźnie gorsza od poprzednich części ale nadal warta przeczytania.

Grafomania i wodolejstwo. Po 48 minutach odpadłem, bo szukałem merytoryki.

Grafomania i wodolejstwo. Po 48 minutach odpadłem, bo szukałem merytoryki.

To co charakteryzuje pióro autora to bardzo szczegółowe opisy emocji jakich doznaje w zderzeniu z otaczającymi i oddziałującymi na niego ludźmi i naturą. Szczegółowe ale równocześnie bardzo ciekawe. Troszkę zastanawia mnie wcześniejsze ucięcie narastającego napięcia związanego z drugą częścią książki i atakiem szczytowym na Broad Peak. Zabieg troszkę mnie zdziwił ale nie mówię, że pozbawił emocji związanych z dalszą częścią historii. Zdecydowanie najlepszy pisarz wśród polskich himalaistów.

Książka dobra ale jak autor to ujął że Oskara za tą książkę raczej nie dostanie. Najważniejsze w całej tej życiowej opowieści nie jest cel a sposób przebycia do niego drogi. Opowieści wciągające i zachęcające do wyruszenia w podobne przygody.

Marcin Popczyński + Rafał Fronia + góry = układ doskonały :)
Czysta poezja!!

Marcin Popczyński + Rafał Fronia + góry = układ doskonały :)
Czysta poezja!!

Pomiędzy okladkami zmieściły się dwie wyprawy. Jedna udana, druga mniej, albo na odwrót bo tutaj nie chodzi o te kilka wrzeszczących nagłówków, że weszli, zeszli, zdobyli lub nie, lecz o całą filozofię. Nadal nie rozumiem, nadal się dziwię tej pasji ale gdy ktoś pisze tak jak Rafał Fronia, chyba rozumieć nie trzeba. Bo tam się z nim jest, stawia kroki, widzi, zastyga z grozy lub zachwytu. Po lekturze już nie tylko skały układają się w postać, także nasze współbycie przybiera kształt "Skalnego wędrowca".

Jak zaczarować kogoś, kto jak ja nie jest pasjonatem wspinaczki, kto góry zna, bo mieszka o krok, bywa, lubi spokojnym, spacerowym lubieniem? Trzeba oczarować go słowem. Rzucić pod nogi przepiękne opisy, sięgnąć do rytmu wielkiego miasta i żałoby po znikającym małym, startym z trasy Jedwabnego Szlaku zmianami, nowoczesnością, innym pomysłem na tu i teraz. Zderzyć ze śmiercią, która schodzi z gór lawiną, w sekundzie rujnując cały świat. Zachwycić krajobrazem, który oddycha albo zmrozić histerycznym strachem, że nie wróci on sam albo koledzy, ktorzy tutaj są jak części tej samej tkanki.

Bogini Nanda Devi i jego wysokość Broad Peak patrzą na nas z góry, porażają pięknem i marszczą czoło nad ludzką zuchwałością. Każdy krok ekipy śledzimy na zdjęciami, poznahemy wspaniałą, zadumaną, poetycką opowieścią i dramatycznym zapisem dialogów, które zatrzymują oddech, bo czekami na jeden trzask, na potwierdzenie, że żyją, że schodzą.

Jest w tej książce jeszcze jeden zabieg, który mnie zachwycił - kody do krótkich filmików na YT. Roześmiani, przerażeni, szepczący w hołdzie dla religijnej czci wobec gór, rozpaczających po innych wspinaczkach, świętujący i świrujący by nie oszaleć. Ci mężczyźni po kilku stronach są nam bliscy jak rodzina, myślimy: chłopaki, klniemy z nimi i płaczemy ze zmęczenia, slyszymy kaszel i nie śmiemy drgnąć kiedy Rafał tak pięknie mówi o historii miejsc, o religiach, nawet o owcach i ulicach.

Zachwyciła mnie ta książka, te wyprawy do nieba podane właśnie w taki sposób. Nowoczesne zdjęcia i relacje zmieszane ze słowem czasem dramatycznym, głównie jednak zaskakująco śpiewnym, pełnym zachwytów. Jeśli jeszcze mam kiedyś czytać o wielkich górach i ludziach, którzy "wchodzą na nie, bo są" to właśnie w takiej formie. Przedziwne, emocjonujące, momentami gwałtowne, w innych miejscach niemal mistyczne doświadczenie. Warto poznać.

Katarzyna
we współpracy z Wydawnictwem Sine Qua Non SQN

„Skalny Pielgrzym” książka Rafała Froni, himalaisty, podróżnika, członka Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego.
Książka inna niż wszystkie, które do tej pory czytałam. Ja po przeczytaniu z innym podejściem do wędrowania i zdobywania góry.
Rafał Fronia opowiada o marzeniach, emocjach, drugim człowieku i pielgrzymowaniu. W książce opisane są dwie wyprawy w Himalaje na Nanga Devi oraz Broad Peak. Dziennik z wypraw opisuje każdy dzień, zmagania z własną psychiką oraz wytrzymałością organizmu, pogodą, zachciankami (dobre jedzenie po zejściu z góry),marzeniach o powrocie do domu i odpuszczaniu.
Książka pięknie wydana, ze zdjęciami, które zachwycają. Spójrzcie na grań Nanga Devi, ależ ona zachwyca, aż chce się marzyć o jej przejściu. Dodatkowo zaklęte w kodach QR filmiki, które pokazują trud wejść, codzienne życie w bazie.
Mam zaznaczone wiele zdań w książce. Ten jeden cytat jest wyjątkowy:
„Cieszę się. Cieszę się z dwóch rzeczy. Pierwszą radością jest to, że potrafię dostąpić radości z ich sukcesu, a nie tylko ze swojego. Mimo iż zawróciłem, że nie dałem rady, bo zdrowie powiedziało mi: „Nie tym razem. Tym razem nie dasz rady”, to się cieszę, że Jarek i Wojtek zdobyli Nanga Devi. A drugą radością jest to, że to zrobili. Że byli niezłomni, że pokonali wszystko, co wyrosło na ich drodze. I że przeżyli, i że uważam się za ich kolegę. I że mogłem w tym uczestniczyć na chwałę ich, a nie swoją.”
Życzę Wam i sobie takich osób w swoim życiu. Zwłaszcza takich partnerów w górach tych małych i tych dużych. Bo góry to przede wszystkim drugi człowiek, partner w trudzie wędrówki.
Książkę serdecznie polecam i szczerze mogę powiedzieć, skradła moje serce, a to jest niełatwe.

"Na wietrznej grani
Wpatrzony w szczyty
Ziemi najwyższe
Trwa Skalny Pielgrzym"

Góry są piękne ale i niebezpieczne. Kto raz je pokocha, wraca. Są jak narkotyk, dostarczają mnóstwo emocji i adrenaliny. Niejeden alpinista bądź himalaista stracił w nich życie. Wczoraj dowiedzieliśmy się o śmierci Kacpra Tekieli, męża Justyny Kowalczyk. To niestety bardzo smutna wiadomość...

Ostatnio w moje ręce wpadła ta oto książka, którą musiałam przeczytać, gdyż uwielbiam góry. Rafal Fronia, "Romantyk Gór Wysokich", opowiada w niej o swoich dwóch wyprawach: na Nanda Devi w Indiach oraz na Broad Peak w Pakistanie. Czytając, widać ogromną pasję autora oraz jego towarzyszy. Jesteśmy świadkami trudów wspinaczki czy zawirowań pogodowych podczas wchodzenia na szczyty, a których zdobycie wynagradza podróżnikom podjęty wysiłek.

Pomimo, że wolę raczej łagodne stoki, z ogromnym zainteresowaniem towarzyszyłam himalaistom podczas podróży w Himalaje. Piękne fotografie oddają niesamowite widoki ale książka dodatkowo zaskoczyła mnie krótkimi filmikami, które uzupełniły całość, a które znajdują się na jej kartach ukryte pod kodami QR. To naprawdę świetny pomysł pomagający zwizualizować jak przebiegała wyprawa czy jak na przykład wygląda namiot podróżnika.

"Na wietrznej grani
Wpatrzony w szczyty
Ziemi najwyższe
Trwa Skalny Pielgrzym"

„Trzeba wejść do rzeki, żeby naprawdę poczuć się mokrym”. To zdanie idealnie opisuje wspinaczkę górską. Tu na dole każdy może wierzyć w to, że da radę wejść bez większych problemów. Dopiero góry poddają każdego testowi. Każda myśl, każda z emocji z każdym kolejnym krokiem może ulegać zmianie.

Bardzo lubię czytać takie pozycje. Ta również przypadła mi do gustu. Książka zawiera kody QR z filmikami z poszczególnych zdarzeń towarzyszących wyprawie, co pozwala jeszcze bardziej zaangażować się emocjonalnie w opisywane sytuacje.
Pozycja bogata jest również w ciekawe i piękne zdjęcia.
Jedyne co troszkę mi przeszkadzało, to „dziwny” styl autora. Momentami czułam jakbym czytała jakąś poezję, a nie książkę podróżniczą 😅

Mimo wszystko jeśli jesteście zaciekawieni tą tematyką, to jak najbardziej polecam wam sięgnąć 🙌🏻
~
sylwiaczyta

Bardzo lubię czytać takie pozycje. Ta również przypadła mi do gustu. Książka...

• Góry
  • WYCIECZKI