Kiedy bociany wróciły do domu

Okładka książki Kiedy bociany wróciły do domu Isabella Tree
Okładka książki Kiedy bociany wróciły do domu
Isabella Tree Wydawnictwo: Świetlik opowieści dla młodszych dzieci
32 min.
Maria Mazurowska
bocian ekologia reintrodukcja picturebook

Okładka książki Precelek i letnia burza Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Precelek i let... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Co jest w środku. Niezwykłe wnętrza zwykłych rzeczy Peter Hinckley, Olga Zakharova
Co jest w środ... Peter Hinckley, Olg...
Okładka książki Wrr Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Wrr Polly Dunbar, Eoin ...

Jednymi z najlepszych książek są według mnie takie, które bezpośrednim targetem są dzieci, ale i dorosły może się czegoś dowiedzieć.
Książka mówi o reintrodukcji (to trudne słowo pada w posłowiu) bocianów w Wielkiej Brytanii. Projekt nosi nazwę The White Stork Project (https://www.whitestorkproject.org)
Około 1416 roku bociany zniknęły z Wysp Brytyjskich.
W 2016 roku rozpoczęto realizację wyżej wymienionego projektu. Pierwsze bociany przyjechały do Anglii z warszawskiego zoo. Projekt ten okazał się sukcesem i coraz więcej bocianów wraca do Anglii.

To o czym napisałam zawarte jest w posłowiu. Sama książka opowiada o Beanie – dziewczynce kochającej ptaki i która przejęła się tym, że w Anglii nie można już spotkać bocianów. Pragnie, aby bociany wróciły do jej kraju. Pomaga jej w tym Andy – pracownik tamtejszego rezerwatu. To tylko 32 strony, ale warto było zapoznać się z tą książką.

Około 1416 roku bociany zniknęły z Wysp Brytyjskich.
W 2016 roku...

Wiedzieliście, że bociany omijały Wielką Brytanię?
Powody i rozwiązanie, na które wpadła mała Beanie są właśnie w książce "Kiedy bociany wróciły do domu"

Książka jest śliczna. Malowane ilustracje często wyglądają jak podkoloryzowane zdjęcia. Zresztą, widok bocianów w każdej postaci jest przyjemny, prawda?

Fajnie, że powstała ta seria ("Blisko natury"). Podoba mi się to, że nadaje się zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Młodszych - bo historyjka jest prosta i krótka. Starszych - bo na końcu jest spory kawałek o faktach, na których podstawie powstała książka

W efekcie mamy krótką książkę, o której można rozmawiać godzinami. I która inspiruje do zmian. W sobie i w środowisku wokół :)

Wiedzieliście, że bociany omijały Wielką Brytanię?

Fajnie, że powstała ta seria ("Blisko natury"). Podoba mi się to,...

Prześliczna książeczka z serii ,,Blisko natury’’ dla dzieci i dla wszystkich kochających przyrodę oraz ptaki.
Duży format. Twarda okładka. Przepiękne ilustracje niemalże wyglądające jak zdjęcia.

Pod względem doboru bohaterów jest to fikcja literacka . Cała historia jest jednak oparta na prawdziwych faktach, poświęcona białym bocianom. Wydarzenia z książki miały miejsce w 2016 roku i są związane z reintrodukcją bocianów białych czyli ponownego zadomowienia w konkretnym miejscu.
Projekt nosił oryginalną nazwę The White Stork Project.
Odbywał się w miejscowości Knepp w hrabstwie West Sussex, tam gdzie mieszka pisarka.

Książka ma wiele przesłań i jedno z nich nasuwa się już po otworzeniu pierwszej strony , gdyż główną bohaterką walczącą o prawa bocianów białych jest ciemnoskóra dziewczynka w okularach.
Autorka już na samym początku chce podkreślić ,że nie liczy się w życiu kolor skóry ,jak i niekoniecznie upiększające człowieka bryle na twarzy , ale jego wnętrze. Wszyscy są ważni bez wyjątku i nie powinni być izolowani od społeczeństwa.

Beanie, dziewczynka, która jest główną bohaterką książeczki bardzo kochała wszystkie ptaki.
Potrafiła godzinami obserwować je przez lornetkę. Często odwiedzała swojego dorosłego przyjaciela Andy’ego ,który prowadził pobliski rezerwat ptaków niedaleko jej domu.
Dziewczynka pierwszy raz spotkała się z pojęciem bociana białego na kartce z gratulacjami dla jej mamy, gdy urodził się jej mały braciszek. Zaczęła drążyć temat tego majestatycznego ptaka , legendy związanej z nim o przynoszeniu dzieci ,a przede wszystkim tego, że nie mogła go spotkać u siebie w Anglii.

Ponoć wcześniej bociany białe były obecne w życiu mieszkańców jej wioski. Obecnie tylko przelatywały nad krajem ,ale nigdy nie gniazdowały. Przyczyniły się do tego częste polowania na te ptaki, nie tylko jako element do jadłospisu, również dla zabawy. Kurczenie się środowiska naturalnego w postaci łąk i terenów podmokłych oraz mniejszej liczby owadów ,którymi się żywią też przyniosły skutek zaniku osiedlania się ptaków.

Dziewczynka była bardzo zdesperowana i postanowiła zrobić wszystko co możliwe, aby bociany wróciły na dawne miejsce do jej wioski.
Wyczytała w internecie ogłoszenie ,że warszawski ogród zoologiczny poszukuje domów tymczasowych dla rannych bocianów. Ba! Żeby to było takie łatwe. Po pierwsze trzeba mieć na to fundusze , zorganizować specjalne wybiegi w rezerwacie . Ale to jeszcze też nie jest wystarczające. Bociany żyją w koloniach i trzeba im stworzyć takie warunki, aby można było zwabić dzikie bociany do tego stada.
Dziewczynka poświęciła masę zapału, czasu, całego swojego oddania i wytrwałości w słusznej sprawie. Były wzloty i upadki, porażki i wygrane od losu.
Ale całość przeczytacie sami i dowiecie się jak to było…

Czy Beanie zrealizowała swój misterny plan i ile ją to kosztowało?

Tymczasem wskażę przesłanie ,żeby nigdy się nie poddawać w życiu. Jeżeli postawi się sobie jakiś cel , to dążyć do tego , żeby go osiągnąć.
Jeżeli mała skromna dziewczynka może wiele zdziałać , to znaczy ,że każdy też może. Ale trzeba głęboko chcieć.

Rodzice nie stawajcie nigdy na drodze dzieciom, które mają różne zainteresowania, choćby wydawały wam się dziwne i niedorzeczne. Pozwólcie wybierać dzieciom ,to co one chcą i czego pragną.
To jest cenny dar - rozwijanie umiejętności i pasji.

Jeszcze jedno przesłanie niesie książka ,żeby być bliżej natury, poznawać przyrodę i być empatycznym na to co dzieje się wokół nas.

Powiecie ,że bocianów u nas jest pełno. Właśnie ich liczba zaczyna drastycznie spadać.
Bocianów w Polsce jest coraz mniej. Weźmy południowo-zachodnią Polskę, tam wyraźnie ich ubywa. Z danych wynika, że w ciągu dekady na 23 proc. powierzchni Polski liczebność bociana spadła aż o 35,5 proc. To dużo jak na długowieczny gatunek ptaka o stosunkowo wolnym tempie reprodukcji. Spadki na wyżynnych i górskich terenach Sudetów i Karpat okazują się o połowę mniejsze, niż te na nizinach. Obserwowane zmiany są konsekwencją zmian klimatycznych, zjawisk zachodzących na lęgowiskach oraz polowań na trasie migracji.
To też wyzwanie dla nas , by chronić naszą polską przyrodę.

Autorka na końcu książki umieszcza dla nas prawdziwą ucztę dla oczu i nie tylko.
Umieszcza piękne kolorowe zdjęcia bocianów , które przylatują do niej co roku i gniazdują na dachu jej domu. Przedstawia też prawdziwą historię bocianów.
Jakby wszystkiego było jeszcze mało , podaje fantastyczne linki .Jeden do obserwowania podglądu z kamery umieszczonej na kominie jej domu, a drugi do filmu Stjepana Vokica o bocianiej parze Malenie i Klepetanie na youtube.

Co jeszcze możemy zrobić ,żeby urozmaicić czas dzieciom? Koniecznie trzeba zabrać je na wieś ,tam gdzie jest dużo bocianów białych i niech nacieszą się tym widokiem na zapas, na cały rok.

Wierzę, że ten prawdziwy ,żywy i realistyczny symbol wiosny - bocian biały nigdy nie zniknie z naszych pól i łąk.

To kolejna książka z serii Blisko Natury, którą z przyjemnością gościmy w naszej biblioteczce. I to zdecydowanie mój faworyt!

Bohaterką jest Beanie, która uwielbia obserwować ptaki. Pewnego razu dowiaduje się, że dawniej jej miejscowość słynęła z bocianów. Niestety przestały tam przylatywać.

Dziewczynka jednak opracowuje plan i konsekwentnie dąży do jego realizacji, przy okazji dowiadując się coraz więcej o zwyczajach bocianów.

Największe zalety tej książki?

🔅Prosta historia z uniwersalną prawdą.
🔅Mała ilość tekstu (to mój wyznacznik przy mniejszych dzieciach),ale wystarczająca, by przekazać najistotniejsze sprawy.
🔅 Podkreślenie roli współpracy przy osiąganiu swoich celów.
🔅Ukazanie jak świat ludzki może kooegzystować z naturą i naprawiać swoje błędy.
🔅Do tego przepiękne ilustracje, które skradły moje serce ❤️

Na końcu na małych czytelników czeka bonus w postaci zdjęć prawdziwych bocianów (choć ilustracje są dość realistyczne). Świetna pozycja, która oczaruje ludzi w każdym wieku.

‘Blisko Natury’ to nowa i piękna seria Wydawnictwa Świetlik, która ukazuje wspaniałości przyrody, sprytnie zaprezentowane w tej mądrej i wartościowej historii.

Bociany, znamy te ptaki doskonale, natomiast Beanie zobaczyła je pierwszy raz na kartce z gratulacjami i jako miłośniczka ptaków postanowiła poznać je bliżej. Zbierając informacje o tych majestatycznych ptakach dowiedziała się, dlaczego od lat bociany tylko przelatują nad Anglią, ale już się nie osiedlają się na tych terenach. Bardzo to poruszyło dziewczynkę, zapalając w niej iskierkę smutku i nadziei jednocześnie.

Powrót bocianów do Anglii stał się dla Beanie celem. Zmotywowana zaczęła działać, aby na nowo sprowadzić bociany na dawne tereny, jednocześnie ratując wiele rannych okazów.

Młoda ornitolożka włożyła całe swoje serce, aby bociany poczuły się jak w domu, otaczała je opieką, troszcząc się i obserwując je każdego dnia, zastanawiając się jednocześnie co jeszcze może zrobić. Zauważony przez Beanie bocian z gałązką w dziobie, niespodziewanie okazał się być strategicznym punktem w realizacji jej planu.

Po lekturze tej książki zupełnie inaczej patrzę teraz na bociany, które do tej pory wielokrotnie widywałam w gniazdach lub na łąkach. Historia przedstawiona w książce częściowo oparta jest na faktach, o czym można przeczytać na samym końcu, a te informacje dodają jeszcze większej głębi tej opowieści.

Piękna opowieść, która uwrażliwia młodego czytelnika na przyrodę ucząc go ciekawości i troski.

„Kiedy bociany wróciły do domu” to kolejna piękna książka z serii „Blisko natury” od Wydawnictwa Świetlik.
Autorka Isabella Tree przedstawia historię dziewczynki Beanie, która lubi obserwować ptaki z tatą. Kiedy rodzi się braciszek dziewczynki, na kartce z gratulacjami dostrzega rysunek przedstawiający bociana. Gdy mała miłośniczka ptaków dowiaduje się, że kiedyś w jej okolicy żyły bociany, pragnie znaleźć sposób na ich powrót. W jej kraju niestety bociany nie mieszkają już tak chętnie jak dawniej, bo ludzie kiedyś tam na nie polowali. Niestety chęci to za mało, aby sprawić, by ptaki chciały ponownie osiedlić się w okolicy. Czy marzenie małej Beanie uda się zrealizować i ptaki powrócą w to miejsce? Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/04/kiedy-bociany-wrociy-do-domu.html

Główna bohaterka nie znała bocianów, pomimo tego, że kiedyś w jej wiosce mieszkało ich bardzo dużo. Gdy bliżej poznała ich historię, postanowiła pomóc bocianom ponownie osiedlić się w Anglii. Zadanie nie było proste, ale Beanie była bardzo zmotywowana i razem ze swoim przyjacielem bardzo starali się uzyskać potrzebne środki na utworzenie kolonii bocianów. Choć udało się sprowadzić bociany do wioski, to nie wystarczy aby utrzymać je na okolicznych terenach - do tego trzeba opracować plan.

Wzruszająca historia, która pokazuje determinację i troskę w działaniu, aby dbać o naturę, a urocze i piękne ilustracje idealnie komponują się z treścią.

Uważam, że ta książka ma bardzo głębokie i ważne przesłanie, a jeśli pragniecie wychować dzieci blisko natury i w poszanowaniu do przyrody, to polecam Wam ją ze szczerego serca! W maju przypada Dzień Bociana Białego i ta książka będzie idealnym przewodnikiem podczas bliższego poznawania bocianów.

Książka, która zachwyci i zainspiruje Wasze dzieci! Pozycja, która sprawi, że dostrzegą i docenią ogromny skarb natury, którym mamy szczęście cieszyć się w Polsce. I która da dzieciom wiarę, że one też mogą mieć pozytywny wpływ na przyrodę.

Beanie kocha ptaki i godzinami ogląda je przez lornetkę. Gdy zostaje starszą siostrą, dowiaduje się od mamy, że ich wioska słynęła kiedyś z ogromnej ilości bocianów. Zaintrygowana wypytuje o te ptaki pracującego w rezerwacie Andy’ego. Odkrywa, że bociany zniknęły z Anglii, bo ludzie polowali na nie i nie czuły się już bezpieczne. W jej głowie rodzi się pomysł sprowadzenia ich na nowo, a po przeczytaniu, że w Polsce jest wiele rannych bocianów, które potrzebują schronienia, jej pomysł przeradza się w konkretny plan. Z pomocą Andy’ego i lokalnej społeczności, gromadzi fundusze i wspólnie budują nowy dom dla bocianów. Czy plan dziewczynki ma szansę na powodzenie? Czy bociany zaklimatyzują się i będą chciały budować gniazda? Koniecznie przekonajcie się sami!

Ta wzruszająca, niezwykle budująca historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, związanych z projektem reintrodukcji bocianów białych w rodzinnym mieście autorki. Opisana na końcu książki, okraszona zdjęciami „prawdziwych” bocianów nadaje książce głębszego wymiaru. Ożywia ją i urzeczywistnia. A dzieci może dodatkowo ucieszyć fakt, że to rzeczywiście były „nasze”, polskie bociany.

Jestem zachwycona wielowymiarowością tej historii. Bo to nie tylko książka o przyrodzie. To także opowieść o determinacji, współpracy i śmiałych marzeniach.

Na uwagę zasługują też wspaniałe ilustracje. Utrzymane w kolorach ziemi są spójne i podkreślają imponujące piękno bocianów.

Wierzę, że wielu z Was doceni też fakt, że do wyprodukowania tej książki wykorzystano papier z certyfikatem FSC. Wybierając ją, pomagacie dbać o lasy na świecie.

Wczorajszy dzień kończyliśmy z książką "Wróżkowy ogród " od @wydawnictwo.swietlik

Dzisiejszy zaczynamy z inną książką od Świetlika, kolejną z serii Blisko natury. Wzruszającą opowieścią o bocianach i sile dziecięcych pragnień.

"Kiedy bociany wróciły do domu" to historia małej Beanie, która kocha ptaki. Interesuje się nimi, zbiera o nich informacje i obserwuje je razem z tatą.

Gdy Beani rodzi się braciszek, na jednej z kartek z gratulacjami, dostrzega ptaka, którego nie widziała jeszcze nigdy w życiu. Ten ptak to bocian.

W Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka Beani niełatwo spotkać bociany. Kiedyś często się tam osiedlały, jednak przez działania człowieka przestały...

Beani marzy o tym, by te piękne ptaki, o których dowiaduje się coraz więcej zamieszkaly w jej wiosce.

Siła dziecięcych pragnień jest ogromna. Beanie udowadnia, że nawet dla dzieci nie ma rzeczy niemożliwych.

Beani oraz jej przyjaciaciołom udaje się zbudować wybieg dla rannych bocianów z Polski.

Z książki dowiesz się więcej na temat. Poznasz szczegóły projektu reintrodukcji bocianów w Wielkiej Brytanii, który zainspirował Isabellę Tree do napisania tej historii.

Na pewno zachwycą cię ilustracje autorstwa Aleksandry Finkeldey. Są przepiękne.

Na końcu książki czeka na Ciebie niespodzianka. Adres strony, na której można obserwować bociany, które mieszkają na kominie domu autorki. A także link do filmiku o bocianach.

Kiedy bociany wróciły do domu to przede wszystkim opowieść o tym, jak bardzo naturalna jest potrzeba bliskości z przyrodą, zwierzętami i roślinami, o darzeniu jej szacunkiem i podchodzeniu z wiedzą. Siła edukacji młodszego pokolenia jest nie do przecenienia, bowiem to właśnie dzięki naprowadzeniu na odpowiednią drogę i wsparciu można naprawdę odmienić rzeczywistość.

• Zwierzęta
  • Nowości 2023
  • Dla Anieli
  • Przeczytane Kubusiowi i Mai
  • Przyroda
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Kiedy bociany wróciły do domu